پرتو درمانی چیست؟ | عوارض آن | سوالات متداول پرتو درمانی چیست؟ | عوارض آن | سوالات متداول

پرتو درمانی چیست؟ | عوارض آن | سوالات متداول

نوشته شده توسط دوشنبه, 19 اسفند 1398 ساعت 06:59
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

پرتو درمانی روشی است که در آن به کمک اشعه های ایکس، گاما و پرتوهای پر انرژی، برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کنند.

پرتو درمانی به جهت نابود کردن سلول های سرطانی به وسیله ی پرتوها و اشعه های پرانرژی مانند ایکس و گاما به کار می رود. تنها سلول های بیمار نیستند که این روش بر آن ها اثر گذار است، بلکه سلول های سالم هم تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

عوارض پرتودرمانی :

این روش دارای عوارضی می باشد که البته بیشتر آن ها موقتی هستند و می شود آن ها را کنترل نمود. از جمله شایع ترین عوارضی به صورت زود هنگام نمایان می شوند می توان به احساس خستگی و همچنین بیماری های پوستی اشاره کرد. عوارض دیگر پرتو درمانی مثل ریزش مو و ... به ناحیه ای از بدن که پرتو درمانی انجام می شود، وابسته می باشد. این عوارض عبارتند از :

  1.  عفونت ها
  2.  احساس خستگی پس از درمان
  3.  نداشتن اشتها
  4.  داشتن حالت تهوع
  5.  اسهال

اثرات پرتو درمانی در بدن پا بر جا می ماند؟

تابش اشعه بعد از انجام پرتو درمانی در افراد باقی نمی ماند. به همین خاطر نیازی به این امر که تماسی با دیگران ایجاد نشود و یا مراقبت های ویژه ای صورت گیرد، نیست.

آیا این روش سبب ریزش مو می شود؟

ریزش مو تنها در افرادی که این روش در قسمت جمجه و یا مغز آن ها صورت می گیرد، قابل مشاهده می باشد و ریزش به صورت ناگهانی رخ می دهد. برای سایر افراد این اتفاق نمی افتد. در اکثر موارد بعد از این که درمان پایان می یابد، رویش مو مجددا آغاز می شود ولی احتمال دارد نسبت به قبل نازک تر باشد و یا دارای بافتی متفاوت باشد. در صورتی که فردی موهای قسمت بالایی سر خود را از دست داده است، بهتر است از کلاه یا روسری استفاده نماید تا در برابر اشعه های خورشید ایمن باشد.

 

خواندن 50 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 20 فروردين 1399 ساعت 09:00
محتوای بیشتر در این بخش: « هیپوتریکوزیس چیست؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.