جراحی زیبایی لب

جراحی زیبایی لب (2)

جراحی زیبایی لب | لیفت لب | انواع روش، مزایا و معایب

از جمله نواحی مهم صورت که از لحاظ زیبایی پس از چشم به آن توجه می شود، لب ها هستند. زیبا بودن لب ها در جذاب کردن ظاهر افراد به خصوص زنان بسیار مهم می باشد.
لب ها از نظر شکل، حجم و اندازه نسبت به سایر نواحی صورت از تنوع بیشتری برخوردار می باشند. با این که در تعیین زیبایی صورت بیشتر چشم ها نقش دارند اما لب ها در جذاب کردن صورت فرد به خصوص بانوان از طرف جنس مخالف، موثر تر می باشند.
امروزه برای افزایش زیبایی و جذابیت لب ها روش های بسیاری از جمله تزریق ژل، تزریق چربی و مدل های گوناگون جراحی لب وجود دارد که افراد می توانند از این روش ها بهره گیرند. اغلب افراد با انجام روش های مطمئن تر مثل تزریق ژل به اندازه کافی، نتیجه خوشایند مورد نظر خود را بدست آورده و به روش دیگری نیاز ندارند.

جراحی زیبایی لب چیست؟

کسانی که به کمک تزریق ژل لب به نتیجه دلخواه خود نمی رسند، می توانند از جراحی لب استفاده نمایند. به وسیله این جراحی و به شیوه از قبل مشخص شده، می توان لب ها را بزرگ، حجیم، تغییر شکل و جوانسازی کرد و آن ها را با توجه به سلیقه افراد تغییر داد. با انجام جراحی لب، دیگر محدودیت هایی که برای تزریق ژل لب به وجود می آید، برداشته خواهد شد.
به عنوام مثال در افرادی که دارای لب های باریکی می باشند، به وسیله تزریق میزان زیادی ژل نمی توان لب های قلوه ای ایجاد کرد. در صورتی که این کار را به کمک جراحی لب می توان انجام داد. علاوه بر این با تزریق ژل بعضی از قابلیت هایی که با جراحی لب بدست می آیند و دارای نتایج مناسبی نیز می باشند را نمی توان ایجاد کرد.
این جراحی به نسبت سایر جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی و جراحی پلک، از عوارض کمتری برخوردار می باشد. مثلا در جراحی بینی احتمال دارد بینی برای همیشه گرفتگی پیدا کند و یا در جراحی پلک، ممکن است در هنگام خواب، چشم ها بسته نشوند. اما در جراحی لب، مواردی از قبیل باز ماندن دهان و ایجاد مشکل در خوردن و صحبت کردن قطعا پیش نخواهد آمد.
همچنین این جراحی در مقایسه با دیگر عمل های زیبایی مزایای مناسب تری از جمله هزینه پایین تر، عدم نیاز به بیهوشی، زمان بهبودی کوتاه تر و ... را دارد که سبب خاص بودن این جراحی در میان سایر جراحی های زیبایی می شود.
اغلب افرادی که مایل به جراحی لب هستند، دوست دارند که ماندگاری لب هایشان از نظر فرم، شکل و حجم دائمی باشد و پس از عمل مجددا به حالت ابتدایی خود بر نگردد. روش تزریق ژل و چربی به علت این که پس از مدتی جذب لب ها می شوند، موقتی بوده و افراد باید حداقل برای یک بار در سال دوباره این عمل را تکرار نمایند که به این عامل سبب بیشتر شدن هزینه آن ها می شود.

متقاضی مناسب جراحی زیبایی لب چه افرادی می باشند؟

در اینجا چند عاملی که باعث انجام جراحی زیبایی لب می شوند را مرور می کنیم :

 •  به منظور برجسته کردن و یا پر کردن لب هایی که باریک هستند. در شرایطی که به هنگام لبخند زدن، یک و یا هر دو لب ناپدید می شوند، افزایش حجم لب کمک زیادی به چهره شما می نماید.
 •  به کمک برخی از روش ها می توان ناهموار بودن لب ها، فرم دهان و وضعیت پیدا شدن لثه ها در زمان خندیدن را برطرف نمود.
 •  همچنین در صورت بزرگ بودن لب ها و عدم تناسب با سایر اجزاء صورت، می توان به وسیله جراحی پلاستیک اندازه لب ها را کاهش داد.
 •  برای انجام این عمل باید نسبت به نتیجه آن خوش بین بوده و منصفانه انتظار داشته باشید تا فردی ایده آل جهت انجام این عمل به حساب بیایید.

انواع روش‌های جراحی زیبایی لب چه روش هایی است؟

جراحی زیبایی لب با ایجاد برش مستقیم و از بیرون لب

بر اساس این روش در ابتدا فرد شکل و اندازه مطلوب خود را به جراح متخصص گفته و سپس با انجام محاسباتی از طرف جراح، میزان تناسب آن نسبت به صورت تعیین می شود و در صورت متناسب بودن آن با نظر جراح، طراحی فرم آن بر روی لب ها صورت می گیرد که می توان طراحی های گوناگونی را به وجود آورد. در نهایت جراحی لب از قسمت بیرونی لب و با ایجاد برشی مستقیم صورت می گیرد.

مزایای این روش عمل جراحی چه می باشد؟

در این روش بخشی از لب و یا تمام آن را می توان جراحی نمود. به این دلیل این جراحی برای کسانی که تنها از قسمتی از لب های خود راضی نیستند و شکل کلی آن را می پسندند، بسیار مناسب است. به کمک این روش می توان فاصله ای که میان بینی با لب ها وجود دارد را کمتر کرد و این امر به وسیله هیچ یک از روش های غیر جراحی امکان پذیر نمی باشد.
نتایج و تاثیرات ایجاد شده از این روش بسیار خوشایند بوده و این نتایج را هرگز با دیگر روش ها از جمله تزریق ژل و چربی، پروتز لب و ... نمی توان مقایسه نمود.
همزمان با انجام این روش، می توان به تخلیه مواردی مانند ژل ها و پروتز های عارضه دار نیز پرداخت.

نکات قابل توجه در این روش عمل جراحی چه مواردی است؟

این روش هرگز به کسانی که دچار وسواس فکری هستند و فرم و شکل مورد نظر خود را نمی دانند، توصیه نمی شود و پیشنهاد می شود که پس از تحقیقات کامل برای انجام این عمل زیبایی اقدام کنند.
افرادی که به کندن پوست لب ها عادت کرده اند نباید از این شیوه استفاده نمایند.
این روش به تنهایی نمی تواند باعث برجسته شدن لب ها به جلو شود و برای این کار باید این روش همزمان با سایر شیوه ها مانند تزریق چربی و یا ژل به کار گرفته شود.

جراحی زیبایی لب با ایجاد برش در زیر بینی و از بیرون

این روش که به لیفت سانترال لب و یا لیفت لب هم معروف است، بر طبق آن در زیر بینی، برشی ایجاد شده و ناحیه وسط لب بالایی لیفت می گردد و به طرف بالا کشیده شده تا به این صورت فرم و حالت مورد نظر فرد به جود آید.

مزایای این روش جراحی زیبایی لب چیست؟

 •  به کمک این روش جراحی زیبایی، فاصله میان لب و بینی کم می شود و به این خاطر افراد ناراضی از فاصله میان بینی و لب خود، کاندیداهای خوبی برای انجام آن هستند.
 •  به دلیل ایجاد برش در زیر بینی با این روش، به میزان زیادی برش ایجاد شده قابل پنهان شدن است.
 •  به کمک لیفت گوشه دهان به طرف بالا، می توان باعث خندان شدن لب ها در کنار جوانسازی آن ها شد.
 •  این عمل به شیوه سرپایی و به کمک بی حسی موضعی صورت می گیرد.
 •  نتایج این جراحی دائمی خواهد بود.
 •  ناحیه برش زده شده و زخم های حاصل از عمل نیز قابل پنهان شدن هستند.

نکته قابل توجه در این عمل جراحی چه مواردی می باشد؟

پس از انجام این عمل، تا وقتی که بهبودی کامل صورت نگرفته باشد، استفاده از محصولات آرایشی بر روی لب مجاز نمی باشد.

جراحی زیبایی لب از داخل لب چگونه می باشد؟

طبق این روش برش های ایجاد شده به شکل خطوطی منقطع در درون دهان م نیز پشت لب ها ایجاد می شوند و بافت های پایین تر توسط جراح به بالا انتقال پیدا می کنند که سرانجام سبب بیشتر شدن حجم لب ها می شود.

مزایای این روش جراحی زیبایی لب چه مواردی است؟

 •  همه برش های ایجاد شده، از داخل می باشند و اثری از جراحی بر روی صورت فرد معلوم نمی شود.
 •  همچنین انجام این روش برای افرادی که مایل به تغییرات کم در لب های خود هستند نیز بسیار مناسب است.

نکات مورد توجه در این عمل جراحی چیست؟

 •  به وسیله این روش جراحی زیبایی، تغییرات زیادی صورت نمی گیرد و افرادی که قصد ایجاد تغییرات بسیاری را دارند باید از دیگر روش ها استفاده نمایند.
 •  در جراحی سایز لب بزرگتر می شود اما فرم لب به وسیله این روش هیچ تغییری نمی کند.

پروتز لب چیست؟

پروتز لب سبب بیشتر شدن حجم لب ها می شود. این روش مناسب افرادی است که ناراضی از شکل لب خود می باشند. دسته ای از افراد چندین سال است که از این روش استفاده می کنند و از نتایج آن نیز خرسند می باشند. اما عده ای دیگر نیز هستند که از انجام این روش راضی نبوده و سرانجام تصمیم به خارج کردن آن می گیرند و به دیگر روش های جهت برجسته کردن لب روی می آورند. این روش به کمک بی حسی موضعی انجام می شود و به کمک آن پروتز در آن ناحیه نصب می شود. جنس پروتز از سیلیکون بوده و سازگار با بدن می باشد. در گذشته این روش طرفداران زیادی داشت و امروزه نیز عده ای از آن استفاده می نمایند. به به وجود آمدن روش های نوین جهت فرم دهی لب، رفته رفته کاربرد پروتز لب کمتر شد.

مزایای پروتز لب چیست؟

با استفاده از این روش می توان لب ها را برای همیشه حجیم نمود. همچنین اگر نتایج آن خوشایند نبود، این روش قابلیت برگشت دارد و با خارج کردن پروتز، می توان لب ها را به وضعیت ابتدایی خود باز گرداند.

گرافت چربی در لب چگونه است؟

چربی و بافت زیر جلدی بر طبق این روش از بدن فرد برداشته شده و مثل پروتزی طبیعی در لب ها به کار گرفته می شود.

مزایای تزریق چربی به لب چه مواردی است؟

 •  همه مزایایی که در پروتز لب وجود دارد در این روش نیز می باشد.
 •  به علت این که می تواند با بدن کاملا سازگار شود، بر خلاف معایبی که در پروتز و تزریق ژل لب وجود داشت، معایب آن پیدا نمی شوند.
 •  تاثیرات آن ماندگار بوده و بهترین روش برای ماندگار کردن افزایش حجم لب می باشد.
 •  ماندگاری این روش سبب می شود تا از نظر هزینه نسبت به تزریق ژل، بسیار مناسب تر باشد.
 •  به دلیل داخلی بودن برش ها و پیدا نبودن آن ها، اثری از جراحی بر روی پوست نخواهد ماند.
 •  این روش به کمک بی حسی موضعی و به صورت سرپایی صورت می گیرد.
 •  می توان از آن به صورت جدا و بدون نیازی به سایر روش های فرم دهی لب، استفاده نمود.
 •  این روش برای افرادی که از فرم لب خود راضی بوده و مایل به افزایش حجم لب خود می باشند، مناسب است.
 •  افرادی که دچار عوارضی از طریق تزریق ژل شده اند و نمی توانند دیگر روش ها را استفاده کنند، می توانند از این روش استفاده نمایند.
 •  اگر فردی از تزریق ژل لب خود خرسند نباشد و یا حس خوشایندی پس از نصب پروتز نداشته باشد، می توان به صورت همزمان ژل یا پروتز را تخلیه کرد و به کمک این روش، لب ها را حجیم نمود.

نکته حائز اهمیت

هزینه ای که با انجام این روش صرف می شود، در ابتدا نسبت به تزریق به تزریق ژل بالا می باشد ولی به دلیل این که ماندگاری این روش زیاد می باشد و نیازی به تزریق مجدد ژل ندارد، هزینه آن در طولانی مدت از هزینه تزریق ژل های ارزان نیز بسیار کمتر می باشد.
جهت آگاهی پیدا کردن از تمامی نکات در مورد تزریق چربی می توانید مقاله ترانسفر چربی را در این سایت مطالعه نمایید.

لیفت گوشه لب چیست؟

از این روش که به لیفت کرنر لب نیز معروف است، بیشتر جهت جوانسازی کردن لب ها صورت می گیرد. با بالا رفتن سن گوشه های لب به طرف پایین رفته و حالتی غمگین برای لب ها ایجاد می شود.
به کمک روش لیفت گوشه دهان، گوشه ها بالا می آیند و علاوه بر این که لب ها جوانسازی می شوند، حالتی شاد و خندان نیز به خود می گیرند. این حالت ممکن است به دلیل مسائل ژنتیک در افراد جوان نیز دیده شود که به کمک این روش می توان آن را برطرف نمود.

مزایای لیفت لب

لیفت لب به شیوه سرپایی بوده و به کمک بی حسی موضعی صورت می گیرد. نتایج آن ماندگار می باشند و ناحیه برش یافته را می توان پنهان نمود.
نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که افرادی که دچار وسواس بوده و مرتبا به کندن پوست لب خود مشغول می باشند، نمی توانند از این روش استفاده نمایند. همچنین به مدت 2 هفته استفاده از لوازم آرایشی در گوشه های لب مجاز نمی باشد.

نکته حائز اهمیت

جراحی تلفیقی لب چگونه است؟

طبق خواسته افراد می توان روش های گفته شده را به صورت تلفیقی به کار برد. برای مثال می توان به صورت همزمان جراحی لب و گرافت را به منظور حجیم شدن لب استفاده نمود.

اقدامات پیش از انجام جراحی زیبایی لب چه مواردی است؟

مواردی که جراحی قبل از عمل از فرد می خواهد عبارتند از :

 •  از مصرف دخانیات برای بهتر شدن التیام به مدت 6 هفته پیش از عمل خودداری نمایید.
 •  داروهایی مانند آپرین و ضد التهابی ویا مکمل های گیاهی که می توانند خونریزی را تشدید نمایند، را مصرف نکنید.
 •  نوشیدن آب کافی قبل و پس از انجام جراحی به منظور بهتر شدن دوران بهبودی حائز اهمیت است.
 •  از فردی بخواهید که پس از جراحی شما را به خانه رسانده و برای یک شب در کنار شما باشد.

جلسه مشاوره اولیه با جراح

در هنگام مشاوره می توانید در مورد نتایج مورد نظر خود با جراح گفتگو نمایید. در این جلسه جراح به بررسی شرایط لب می پردازد. نکته ای که اهمیت دارد این است که فرد با پزشک در مورد سوالات زیر صادق بوده و آمادگی لازم را داشته باشد :

 •  آیا دچار بیماری خاصی می باشد و یا حساسیت به داروی خاصی دارید؟
 •  آیا تحت درمان می باشید؟
 •  آیا سابقه انجام جراحی را دارید؟
 •  چه نوع دارو و یا مکمل های گیاهی را مصرف می نمایید؟
 •  آیا دخانیات و یا نوشیدنی های دارای الکل مصرف می نمایید؟
 •  آیا در گذشته روش های غیر تهاجمی و جراحی زیبایی را انجام داده اید؟
 •  انگیزه و انتظار شما از این جراحی چه می باشد؟

معمولا جراح نکات زیر را انجام می دهد :

 •  از فرد می خواهد تا با نگاه کردن به آینه، تغییر مد نظر خود را نشان دهد.
 •  جهت ثبت در پرونده پزشکی اقادام به عکس گرفتن می کند و سپس به ارزیابی صورت می پردازد و به وسیله نرم افزارهایی نتیجه احتمالی به فرد نشان داده می شود.
 •  تمام عواملی که سبب خطر می شوند و نیز شرایط سلامتی و بیماری های فعلی و پیشین فرد را مورد بررسی قرار می دهد.
 •  سنجیدن خاصیت ارتجاعی پوست
 •  روش هایی که قابل استفاده می باشند را گفته و بازه درمانی مورد نظر خود را اعلام می کند.
 •  خطرات و عوارضی که ممکن است به وسیله این جراحی ایجاد شوند را توضیح می دهد.
 •  در خصوص نوع بی حسی که قرار است استفاده شود، با فرد گفتگو می کند.

اقدامات پس از جراحی زیبایی لب چه مواردی می باشد؟

برای یک تا دو روز بعد از انجام جراحی، کبودی و تورم درد خفیف تا متوسط وجود دارد. می توان به کمک کمپرس آب سرد و قرار دادن آن بر روی قسمت جراحی شده، این کبودی و تورم را کمتر نمایید. تا یک یا دو روز باید مایعات به عنوان رژیم غذایی مورد استفاده قرار گیرند. فعالیت ها روزانه باید محدود شوند ولی می توان پس از جراحی حرکت کرد.

سوالات متداول در مورد جراحی لب

آیا به کمک لیفت سانترال لب می توان لب ها را جوانسازی نمود؟

به وسیله این عمل یکی از مهم ترین نشانه های پیری در لب را می توان برطرف نمود. با انجام لیفت لب فاصله بینی تا لب بالا کمتر شده و دندان های پیشین بالایی نیز دیده خواهند شد.

آیا به کمک لیفت سانترال لب می توان افتادگی گوشه های دهان را برطرف نمود؟

بسیاری از افراد از افتادگی گوشه های دهان ناراضی می باشند. زیرا این مسئله حالتی غمگین و یا افسرده را در چهره آن ها نشان می دهد.

آیا محل زخم در جراحی لیفت لب را می توان اصلاح نمود؟

در اکثر مواقع به کمک تکرار جراحی و یا برخی داروها می توان محل باقی مانده لب را اصلاح نمود.

پس از گذشت مدتی از جراح می توان تزریق ژل و یا چربی را انجام داد؟

بله، کسانی که علاوه بر لب های بزرگ، خواهان لب های برجسته نیز می باشند، باید در ابتدا جراحی لب را انجام داده و پس از مدتی جهت برجسته کردن لب ها از تزریق ژل و یا چربی استفاده نمایند.

آیا رژیم غذایی مخصوصی پس از انجام جراحی لب وجود دارد؟

این جراحی نیازی به رژیم غذایی خاصی نداشته ولی باید به صورت مداوم شستشو انجام شود و آنتی بیوتیک موضعی نیز استفاده شود.

آیا می توان مثل تزریق چربی و یا ژل، با جراحی لب هم لب ها را برجسته نمود؟

این جراحی تنها باعث بزرگ شدن لب ها شده و به منظور برجسته کردن آن ها باید از تزریق چربی و یا ژل کمک گرفت.

آیا امکان جراحی تنها یکی از لب ها وجود دارد؟

بله، در افرادی که یکی از لب های آن ها زیبا و برجسته می باشد و تغییر نیازی ندارد، می توان این شیوه را انجام داد.

جهت بزرگ شدن لب ها کدام یک از روش های پروتز یا جراحی مناسب تر است؟

نمی توان نظر مطمئنی در این خصوص ارائه کرد. در لب های باریک، پروتز لب زیاد به چشم نمی آید به دلیل این امکان دیده شدن عوارض وجود دارد. برای این نوع لب ها، جراحی مناسب ترین روش می باشد. بعضی از پروتز های جدید می توانند حالتی طبیعی را به لب ها دهند. با این وجود افراد خواهان پروتز لب نسبت به جراحی لب کمتر می باشند. یکی از مزیت های مهم جراحی نسبت به پروتز این است که می تواند همزمان شکل لب را هم تغییر دهد.

پس از گذشت چه مدتی لب حالتی طبیعی به خود می گیرد؟

پس از گذشت 2 هفته از جراحی، ورم و کبودی حاصل از آن به میزان زیادی برطرف شده شکل طبیعی برای لب ایجاد می شود. اما غالبا تورم پس از 3 تا 6 ماه برطرف می شود که اکثر افراد از مسئله راضی هستند.

آیا در این جراحی نیازی به بستری شدن نیز می باشد؟

این جراحی به صورت سرپایی انجام شده و پس از آن فرد می تواند به خانه بازگشته و فعالیت های روزانه خود را انجام دهد و نیازی به بستری ندارد.

آیا فعالیت های روزانه می توانند بر روی این جراحی اثر بگذارند؟

این فعالیت ها بر روی این جراحی تاثیری نداشته و تنها باید شستشوی مداوم ناحیه زخم و مصرف آنتی بیوتیک موضعی رعایت شود.

آیا استفاده از داروی خاصی پس از جراحی لب نیاز است؟

مثل همه جراحی ها برای این جراحی هم باید آنتی بیوتیک مصرف شود و برای ناحیه زخم هم از پماد تجویز شده استفاده نمود.

پس از گذشت چه مدت تورم و کبودی از بین خواهد رفت؟

در بیشتر موارد این تورم و کبودی پس از یک هفته بهبود می یابند اما ممکن است این بازه زمانی برای برخی بیشتر نیز شود.

جای بخیه بعد از چه مدتی بهبود می یابد؟

بعد از 3 تا 5 روز پس از انجام جراحی کشیدن بخیه ها صورت می گیرد و یک هفته پس از آن نیز ناحیه بخیه بهبود می یابد.

انجام چه کارهایی برای جلوگیری از تورم و کبودی مناسب می باشد؟

تا یک روز پس از جراحی گذاشتن کمپرس آب سرد بر روی لب و بخیه ها توصیه می شود.

تا چه مدت پس از جراحی می توان استحمام نمود؟

یک روز پس از جراحی می توان استحمام کرد و پیشنهاد می شود روزانه 3 تا 4 بار ناحیه جراحی شده را به کمک آب و صابون شتسشو دهید.

آیا می توان به وسیله جراحی لب را کوچک نیز نمود؟

همان طور که امکان بزرگ کردن لب ها وجود دارد، کوچک کردن آن ها نیز ممکن است. اما زیاد متقاضی ندارد.

انجام جراحی لب چه مدت طول می کشد؟

به عواملی مانند جراحی یک یا دو لب، بیرون یا داخلی بودن جراحی دارد. اما معمولا 30 دقیقه تا 1 ساعت به طول می انجامد.

آیا امکان بیداری و بیهوش نشدن در عمل وجود دارد؟

این جراحی به کمک بی حسی موضعی صورت می گیرد و بیهوشی نیازی ندارد.

آیا با بزرگ شدن لب ها چین و چروک های دور دهان نیز محو می شوند؟

این روش فقط می تواند لب ها را بزرگ و یا کوچک نماید و حهت رفع چین و چروک ها باید از سایر روش ها استفاده نمود.

آیا با برجسته کردن لب می توان شکل آن را نیز عوض نمود؟

لب ها به کمک جراحی برجسته شده و می توان آن ها را به شکل مورد نظر تغییر داد.

آیا فردی که سابقه استفاده از ژل را داشته است، امکان استفاده از جراحی را دارد؟

این امر ممکن است و برای کسانی که دچار عوارض ژل نشده اند، نتایج مناسب تری را نیز ارائه می دهد.

کدام روش ماندگاری بیشتری در بزرگ کردن لب ها دارد؟

این امر به وسیله جراحی دارای ماندگاری بیشتری خواهد بود. همچنین برای افراد دارای لب های نازک نیز بسیار مناسب می باشد. تزریق چربی و یا استفاده از پروتز هم دائمی به حساب می آید ولی روش تزریق چربی باید جددا تکرار شود.

روش های استفاده شده برای بزرگ شدن لب چه مواردی می باشند؟

روش هایی از قبیل پروتز لب، تزریق ژل، جراحی و تزریق چربی جهت برجسته شدن لب ها مورد استفاده قرار می گیرند.