جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه (4)

جراحی لیفت سینه | ماستوپکسی | انواع روش، مزایا و عوارض

با بالا رفتن سن متوجه تغییر ظاهری سینه هایتان می شوید. در سینه های کوچک این گونه تغییرات نامحسوس تر هستند و افتادگی سینه ها کمتر قابل توجه است. اما در سینه های بزرگ،

تغییر سایز و افتادگی محسوس خواهد بود. ماستوپکسی یا لیفت سینه با بالا آوردن سینه های افتاده، فرمی جوانتر و برجسته تر به سینه هایتان خواهد داد.

جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی)

جراحی لیفت سینه که به عنوان جراحی ماستوپکسی mastopexy نیز شناخته می شود، شامل اصلاح سینه های افتاده با از بین بردن پوست اضافی و قرار دادن نوک سینه در جای درست خود بوده و در نتیجه جراحی ،سینه ها ظاهر سفت تر، و زیباتر از قبل به ارمغان می آورد.
لیفت سینه از جراحی های زیبایی سینه است که با برداشتن پوست اضافی سینه و کشیدن بافت های مجاور، موجب ایجاد سینه ای خوش فرم می گردد.
با انجام جراحی لیفت سینه که نوعی جراحی زیبایی سینه است می توان ظاهر نامتوازن یا افتاده سینه را متناسب و هماهنگ با چارچوب بدن فرد اصلاح نمود.
با کشیدگی پوست، آرئول ( هاله ی تیره اطراف سینه ) بزرگ خواهد شد و سر سینه و آرئول به سمت پایین قرار خواهد گرفت این مشکل نیز با لیفت سینه قابل اصلاح است.

چه عواملی موجب تغییر فرم سینه می شوند؟

دو علت رایج که خانم ها جراحی فرم دهی سینه انجام می دهند، بارداری و شیردهی است، به همین دلیل توصیه می کنیم جراحی فرم دهی را به پس از بچه دار شدن موکول کنید. جراحی فرم دهی سینه تاثیری بر قابلیت بارداری نخواهد گذاشت اما نتیجه بدست آمده را معکوس می کند. پس از جراحی لیفت سینه، بیمار تا شش ماه نباید باردار شود. اگر چنین تصمیمی دارید، بهتر است این کار را شش ماه به تاخیر بیاندازید.
کاهش وزن زیاد و نوسانات پاندولی وزن نیز موجب افتادگی سینه می شود. بنابراین توصیه می کنیم پس از آنکه به وزن ایده آل خود رسیدید، جراحی فرم دهی سینه را انجام دهید. کاهش وزن بیشتر پس از جراحی تاثیر منفی بر نتیجه بدست آمده از جراحی خواهد گذاشت.

• پیری پوست و بافت سینه
• تغییرات هورمونی
• بزرگی و سنگینی سینه ها
• ژنتیک
• افزایش سن
• نیروی جاذبه
از دیگر عوامل تغییر فرم سینه ها هستند.

آیا من به لیفت سینه نیاز دارم؟

بسیاری از بانوان نسبت به ظاهر خود دچار وسواس هستند. این وسواس باعث می شود که اغلب از اندام خود ناراضی باشند و بی جهت تن به جراحی های غیر ضروری بدهند. برای تشخیص افتادگی سینه و نیاز به جراحی لیفت سینه، یک آزمایش ساده وجود دارد. یک مداد را زیر سینه و پوست خود قرار دهید. اگر مداد در جای خود ایستاد و نیفتاد، شما به این جراحی نیاز دارید. اما اگر مداد افتاد، سینه های شما به احتمال زیاد دارای فرم طبیعی هستند و شما نیازی به این جراحی ندارید، مگر آنکه از سایز، ظاهر هاله سینه و تقارن دو سینه با هم ناراضی هستید.

جراحی لیفت سینه برای چه کسانی مناسب است؟

• بالای 18 سال
• دارای سینه های افتاده
• دارای سلامت جسمی و ذهنی
• باردار یا شیرده نیستند
• قصد باردار شدن ندارند
• دارای وزن ثابت هستند و قصد رژیم گرفتن نداشته باشند.
• در صورتی که تازه بچه دار شده اید، لازم است حداقل شش ماه پس از زایمان یا پایان شیردهی برای انجام جراحی فرم دهی سینه صبر کنید.
• افرادی که به دلیل افزایش سن پوست سینه شان قابلیت ارتجاعی و سفت بودن خود را از دست داده است.

لیفت سینه چه تغییراتی در بدن شما ایجاد می کند؟

علاوه بر گردتر و پرتر شدن سینه، ماستوپکسی باعث بروز تغییرات زیر در ظاهر سینه می شود:

• بالا بردن نوک سینه
• کاهش اندازه هاله اطراف نوک سینه
• تغییر شکل سینه دراز به سینه گرد
• ایجاد تقارن در سینه ها

فرآیند جراحی لیفت سینه

عمل لیفت سینه تحت بی هوشی عمومی انجام می گیرد. این روش درمانی با شرایط کاملاً استریل در اتاق عمل در طی 2 ساعت انجام می شود.
جراح فوق تخصص پلاستیک با ایجاد شکاف های لازم در سینه با استفاده از تکنیک های مختلف با دقت و مهارت زیاد بافت سینه را سفت کرده و با رو به بالا کردن، سینه را اصلاح می نماید. تکنیکی که جراح سینه برای جراحی لیفت سینه انتخاب می کند به عواملی از قبیل آناتومی فعلی سینه فرد و قابلیت ارتجاعی پوست سینه ، هدف فرد و مقدار لیفت مورد نیاز بستگی دارد
بعد از کامل شدن عمل لیفت و بالا کشیدن سینه فرد به ریکاوری و بعد به بخش منتقل خواهد شد تا وضعیت فرد به طور دقیق تحت نظارت باشد. در نظر داشته باشید که جهت انجام این جراحی ، بیمار نیاز به بستری شدن دارد.

نتایج ليفت سينه

جراح تمام تلاش خود را می‌کند تا حداقل اسکار ممکن در درمان افتادگی سینه به جا بماند. خوشبختانه، اسکارهای جراحی طوری ایجاد می‌شود که شما می‌توانید حتی تاپ سینه باز هم بپوشید.
رضایت شما از عمل لیفت سینه به میزان زیاد به درک کامل شما از این عمل و اینکه انتظارات شما چقدر واقع بینانه است، بستگی دارد.
مشاهده نتیجه نهایی جراحی ليفت سينه به زمان نیاز دارد. تا مدتی سینه ها دچار تورم و التهاب می باشد که بعد از طی مدتی کاملا بهبود خواهد یافت و می توان نتیجه نهایی را مشاهده نمود.
در بعضی از زنان پوست سینه به اندازه کافی قوی و مقاوم نیست که این امر سبب افتادگی سینه می شود. این شرایط، پتوز نامیده می شود، که در مقایسه با میزان بافت پستان، پوست بیش از حد وجود دارد. برای بالا بردن سینه، پوست اضافی باید برداشته شود. این جراحی زیبایی سینه با چندین تکنیک جراحی انجام می شود که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

روش های جراحی برای لیفت سینه

لیفتینگ هلالی

تکنیک ارتقاء هلال اغلب برای زنان که سینه کوچکتری دارند، استفاده می شود. این روش شامل ایجاد یک برش کوچک به نیمه اطراف نیمه بالای لبه سینه است. لیفتینگ هلالی اغلب هنگامی که یک بیمار در معرض یک روش فیلینگ سینه قرار می گیرد نیز، انجام می شود. این تکنیک باعث کم شدن زخم ها می شود.

لیفتینگ گرد

این روش برای سفتی خفیف تا متوسط در سینه موثر است. این روش شامل یک برش دایره ای است که در اطراف لبه آرئولار اجرا می شود و مانند لیفتینگ هلالی اغلب در عمل جراحی افزایش سایز سینه انجام می شود. این لیفتینگ همچنین می تواند در کاهش سایز آرئولار مفید باشد. زخم در اطراف لبه آرئولار قرار دارد اما در طول زمان محو می شود.
تنها در دور هاله سینه برای زنانی که درجه خفیف تا متوسط افتادگی سینه داشته باشند، مناسب است. این روش زمانی که در همراهی با قرار دادن پروتز سینه بوسیله جراح کاردان انجام شود ،می تواند با کمترین جای برش جراحی نتایج رضایت بخشی را برای فرد ایجاد نماید.

لیفتینگ لنگری

سه خط برش شامل برش دور هاله و برش عمودی از هاله سینه تا چین طبیعی زیر سینه و برش افقی به موازات چین زیر سینه تشکیل شده است.این روش با بیشترین میزان برش جراحی همراه است.در زنانی کاربرد دارد که افتادگی شدید سینه و نوک آنرا دارند و نمی توان با روشهای قبلی نتایج مطلوب را بدست آورد.
این روش که قدیمی ترین آنها نیز است معمولا” برای انجام همزمان لیفت سینه با کوچک کردن آن انجام می شود، و جراح قادر به حذف مقدار قابل توجهی از پوست اضافه و کاهش بافت است ،که نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد. ولی همواره زخمها مشهود هستند.

آمادگی های لازم قبل از جراحی لیفت سینه

در زمان آماده سازی برای جراحی لیفت سینه ممکن است موارد زیر از شما خواسته شود:

• آزمایشهای لازم یا ارزشیابی پزشکی
• استفاده از داروهای خاص یا تنظیم داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید.
• انجام ماموگرافی قبل و بعد از عمل باعث پیدا کردن هرگونه تغییر در بافت سینه ی شما می شود.
• عدم استعمال دخانیات
• عدم استفاده از آسپیرین و داروهای ضد التهاب یا داروهای گیاهی، به این خاطر که باعث افزایش خونریزی می شوند.
• جراحی لیفت سینه ممکن است در مرکز جراحی، به صورت سرپایی یا در بیمارستان انجام شود.
• مهمترین اقدام برای انجام جراحی لیفت سینه انتخاب بهترین جراح سینه می باشد.
• در صورت داشتن سابقه بیماری یا حساسیت دارویی حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.
• شب قبل از عمل سینه ، استحمام کنید و تا 12 ساعت ناشتا باشید تا حین عمل معده شما خالی باشد.

مراحل انجام جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه می تواند از طریق طیفی از برش ها و تکنیک ها انجام گیرد. تکنیک مناسب برای انجام لیفت سینه بر اساس موارد زیر تعیین می شود:

• اندازه و شکل سینه
• اندازه و موقعیت ناحیه تیره اطراف نوک سینه
• درجه آویزان بودن سینه ها
• کیفیت پوست و الاستیسیته همچنین مقدار پوست اضافی

مرحله اول: بیهوشی

داروهای بیهوشی شامل آرام بخش های وریدی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.

مرحله دوم: برش

الگوی برش در انجام لیفت سینه به سه صورت متداول می باشد:

• برش می تواند دور ناحیه تیره نوک پستان انجام شود
• برش می تواند دور ناحیه تیره اطراف نوک سینه به صورت عمودی و رو به پایین از بخش تیره اطراف نوک پستان به سمت چین های سینه انجام شود.
• برش می تواند از اطراف ناحیه تیره نوک پستان به صورت عمودی پایین بیاید و سپس به صورت افقی به طرفین سینه ها امتداد یابد.

مرحله سوم: شکل دادن سینه ها

بعد از ایجاد برش ها در عمل لیفت سینه:

• بافت سینه کشیده شده و دوباره شکل داده می شود به نحوی که برجستگی و سفتی سینه را تقویت کند.
• نوک سینه و نواحی تیره اطراف سینه دوباره به حالت طبیعی فرم داده می شود.
• در صورت لزوم نواحی بزرگ شده و تیره نوک پستان کاهش می یابد.
• پوست اضافی برداشته می شود تا از دست رفتن الاستیسیته را جبران کند.

مرحله چهارم: بسته شدن نواحی برش داده شده

بعد از این که سینه ها دوباره شکل داده شدند و پوست اضافی برداشته شد، پوست باقی مانده کشیده می شود و محل برش ها بسته می گردد.
برخی خطوط برش داده شده در خطوط طبیعی سینه ها پنهان می شوند ولی برخی در سطح سینه ها قابل رویت باقی می مانند. خطوط برش لیفت سینه تقریبا به صورت دائمی باقی خواهد ماند اما در اغلب موارد و در طول زمان به طور معنی داری محو می گردد.
اغلب خانم ها تمایل دارند تا حداقل اسکار را بعد از لیفت سینه داشته باشند. اما در نهایت جراح پلاستیک بهترین و مناسب ترین برش را بر اساس آناتومی شما تعیین خواهد کرد.
برش ها به طور عمیقی در بافت پوست بسته می شوند تا فرم جدید سینه ها را پشتیبانی کنند. می توان از بخیه، چسب های جراحی و یا چسب های پوستی برای بستن پوست استفاده کرد.

بعد از عمل جراحی لیفت سینه

بعد از عمل جراحی، باید یک بانداژ الاستیک یا یک سینه‌بند جراحی را بر روی پانسمان گاز بپوشید. سینه‌های شما ممکن است به مدت یک یا دو روز کبود، متورم و دردناک باشند، اما این درد نباید شدید باشد. هرگونه درد و ناراحتی خود را می‌توانید با داروهای تجویز شده توسط جراح تسکین دهید.
اگر پس از عمل جراحی، پوست سینه‌های شما بسیار خشک شود، شما می‌توانید از یک مرطوب کننده چند بار در روز استفاده کنید. مراقب باشید پوست خود را در حین این روند محکم نکشید و مرطوب کننده را دور از مناطق بخیه استفاده کنید.

بهبودی و بازگشت به حالت عادی

التیام یک فرایند تدریجی است. اگرچه ممکن است شما ظرف یک یا دو روز بتوانید سرپا بایستید یا تحرک داشته باشید، اما برای بازگشت به کار تا مدت یک هفته یا بیشتر برنامه ریزی نکنید، این مدت زمان بستگی به حال و احوال شما دارد. همچنین تا سه، چهار هفته از بلند کردن هر چیزی بالای سر خود اجتناب کنید. در صورت مشاهده‌ی هرگونه علائم غیرمعمول به جراح خود اطلاع دهید.

خطرات و عوارض جراحی لیفت سینه

تمام اقدامات جراحی زیبایی با درجه ای از خطر همراه است. اگر تحت مراقبت یک جراح پلاستیک با تجربه با مسئولیت باشید، احتمال ریسک یا عوارض ناشی از آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد با این وجود، تصمیم به انجام عمل جراحی پلاستیک بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا این مزایا به شما در دستیابی به اهداف کمک خواهد کرد یا خیر، اگر خطرات یا عوارض ناشی از جراحی قابل تحمل باشد ،منطقی است که اقدام کنید وگرنه خیر.
برخی از خطرات مرتبط با جراحی سینه عبارتند از:

• عوارض ناشی از بیهوشی
• خون ریزی
• تورم لخته خون زیر بافت (هماتوم)
• عفونت
• عدم بهبود زخم
• تغییرات در حساسیت سینه / نوک سینه (که ممکن است موقت یا دائمی باشد)
• عدم تقارن سینه ها
• ناهنجاری ها در کانتور یا شکل سینه
• مرگ بافت چربی در سینه (necrosis چربی)
• تجمع مایع در زیر پوست (سرووم)
• از دست دادن بالقوه یا از دست دادن جزئی نوک سینه و آرئولا
ترومبوز ورید عمقی
• عوارض قلبی یا ریوی
• نیاز به جراحی زیبایی مجدد

مراقبت بعد از عمل ليفت سينه

• دوره نقاهت عمل ليفت سينه یک هفته تا 10 روز است.
• بعد از عمل کبودی و تورم داشتن طبیعی است و بعد از مدتی کبودی از بین می رود و تورم به مرور زمان کاهش می یابد.
• بعد از جراحی لیفت سینه تغذیه خود را با نوشیدن مایعات شروع کنید تا آب از دست رفته بدن جبران شود.
• به مدت زمان 48 ساعت بعد از عمل لیفت سینه از حرکت دادن بی رویه بازو ها خودداری نمایید و حرکت دست ها را تدریجی افزایش دهید.
• داروهایی که جراح سینه تجویز نموده است را به طور مرتب و طبق دستور استفاده نمایید.
• محل برش ها را بعد از جراحی خشک نگه دارید و چنانچه احساس خشکی در پوست سینه های خود می کنید از مرطوب کننده استفاده نمایید و مراقب باشید که با محل برش و زخم ها تماسی نداشته باشد.
• برای اینکه زخم ها تحت فشار قرار نگیرند حین استراحت کردن سر و بالاتنه را بالاتر از حد معمول خود قرار دهید.
• به مدت 6 هفته بعد از لیفت سینه از انجام فعالیت های ورزشی و سنگین و حمل اجسام سنگین خودداری نمایید.
• تا وقتی که بازو و شانه ها توانایی حرکات کامل در تمام جهات را بدست نیاورده است از رانندگی کردن اجتناب کنید.
• تا 6 هفته بستن سوتین بعد از عمل لیفت سینه باید به طور مداوم استفاده شود و فقط حین استحمام خارج شود.
• برای چند هفته اول بعد از عمل باید به پشت بخوابید.
• روی تخت خود بالش اضافی بگذارید تا بتوانید بدن خود را بالاتر قرار دهید.
• اجتناب از فعالیت جنسی یک تا دو هفته پس از عمل لیفتینگ سینه.
• سینه های خود را از نور خورشید دور نگه دارید، به خصوص تا زمانی که شما هنوز بهبودی کامل نیافته اید:قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند زخم را تشدید و آن را دائم، عفونی یا قرمز نگه دارد.

هزینه جراحی لیفت سینه

برخی از روش‌های جراحی تحت پوشش بیمه درمانی قرار می‌گیرند. هزینه‌های عمل جراحی ليفت سينه می‌تواند به‌طور گسترده‌ای متفاوت باشد. هزینه لیفتینگ سینه شامل هزینه یک جراح که به تجربه او، نوع روش مورد استفاده، و محل جغرافيايي مطب وی بستگي دارد. برای اطلاع بیشتر در خصوص هزینه عمل ماستوپکسی با جراح خود صحبت کنید.

روش های غیرجراحی لیفت سینه

ليفت سينه با لیزر

ليفت سينه بدون اسكار یک تکنیک پیشگامانه است كه از اسمارت ليپو ام پي ايكس براي ليفت و بزرگ كردن سينه استفاده كرده و يك ليفت ۴ تا ۷ سانتی‌متری را با حداقل درد، کبودی یا تورم، دوره نقاهت کوتاه و نتایج سریع و مؤثر ايجاد می‌کند. لیفت سینه بدون اسکار اسمارت ليپو، جديدترين كاربرد تكنولوژي اسمارت ليپو است. این روش سریع، مؤثر، و داراي نتایج دائمی است.

ليفت سينه با هايفوتراپی

هایفوتراپی یک درمان ليفت غیرجراحی با استفاده از "اولتراسوند متمركز با شدت بالا" است. این انرژی می‌تواند از پوست عبور كند و انرژي متمركز را بدون آسيب به سطح پوست وارد سازد. اين روش درمان افتادگی سینه، براي افراد داراي افتادگي پوست جزئي تا متوسط توصيه می‌شود.

این روش برای چه افرادی مناسب است؟

• افرادي كه از عمل جراحي ترس دارند.
• افرادي كه داراي نشانه‌های پيري جزئی تا متوسط هستند.
• افرادي كه امکان طی کردن زمان بهبودي را ندارند.

ليفت سينه با نخ

ليفت سينه با نخ يكي از روش‌های مورد استفاده برای ايجاد ظاهر مناسب در سینه ‌زنان است. بازیابی ظاهر جوان سینه یکی از عملكردهاي این روش است و تنوعي از درمان‌ها براي آن وجود دارد.
انجام اين روش معمولاً بسیار ساده است. در ابتدا عکس‌هایی از سینه‌ها برای پیگیری‌های بعد از جراحی گرفته می‌شود، سپس نواحي برش علامت‌گذاری شده، با مواد ضدعفوني تميز می‌شوند و براي واردکردن سوزن آماده می‌شوند. نخ‌ها با استفاده از سوزن وارد پوست سینه شده و تا قرار گرفتن سینه‌ها در محل مورد نظر کشیده می‌شوند. نخ‌های مورداستفاده در این روش مخروطی و خاردار بوده و به‌محض ورود به بدن از طریق جایگزینی کلاژن موجب تکثیر و ترمیم بافت‌های فیبری اطراف خود می‌شوند.
زمان فروکردن سوزن در پوست کوتاه بوده و بيهوشي مورد استفاده در این روش موضعي می‌باشد، و به ‌هیچ ‌وجه موجب آزار بيمار نمی‌شود. از آنجایی‌که این روش غیرتهاجمی است، سرعت بازگشت فرد به زندگی عادی بسيار بالا می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل لیفت سینه با نخ، مقاله مرتبط با آن را مطالعه بفرمایید.

سوالات متداول درباره جراحی لیفت سینه

تفاوت جراحی لیفت سینه با کوچک کردن سینه چیست؟

این دو جراحی به هم شبیه هستند اما یکی نیستند. هدف از جراحی سینه کوچکتر، سفت تر و سبکتر کردن سینه های بسیار بزرگ از طریق برداشتن بافت سینه است. در حالی که، در جراحی لیفت سینه معمولا بدون برداشت بافت، سینه ها به فرم جوان تر خود باز می گردند بی آنکه چیزی از حجم سینه کم شود.

جراحی فرم دهی سینه برای چه افرادی مناسب است؟

این جراحی مناسب بانوان سالمی است که خواهان سینه هایی برجسته هستند. آگاهی از ریسک جراحی، دوره نقاهت، و عوارض اهمیت زیادی دارد.

زخم های جراحی لیفت سینه کجا قرار می گیرند؟

زخم در این جراحی، دور بخش قهوه ای نوکِ سینه تا امتداد زیر سینه قرار می گیرد که شبیه آب نبات چوبی است. زخمِ دور بخش قهوه ای نوک سینه به خاطر بخش تیره پوست دیده نمی شود. زخم عمودی زیر سینه با سوتین یا بیکینی پوشیده می شود. بنابراین، از نظر ظاهری تا زمانی که خودتان اعلام نکنید، کسی متوجه وجود برش در سینه شما نخواهد شد.

بهترین جراح فرم دهی و لیفت سینه چه کسی است؟

از آنجا که این جراحی با یکی از شخصی ترین اندام های شما سروکار دارد، بهترین جراح فرم دهی سینه کسی است که با وی احساس راحتی کنید. میزان تجربه و مهارت سهم زیادی در نتیجه درمان خواهد داشت. بنابراین، متخصصی را انتخاب کنید که از تجربه و نتایج درمانی وی اطمینان دارید.

پروسه جراحی فرم دهی سینه چگونه است؟

به زبان ساده، جراحی فرم دهی سینه شامل برش، دور بخش قهوه ای نوک سینه و برش عمودی زیر سینه می شود. بافت سینه جابجا می شود تا سینه هایی برجسته تر ایجاد شوند و سپس برشها بخیه می شوند. برای انجام این روند، از تکنیک ها و روش های متعددی استفاده می شود.

جراحی لیفت سینه چقدر طول می کشد؟

این جراحی 1 تا 3 ساعت طول می کشد. معمولا هر چه میزان تغییرات مورد نظر بیشتر باشد، زمان جراحی طولانی تر خواهد بود.