جراحی لیفت سینه

جراحی لیفت سینه (4)

جراحی لیفت سینه | ماستوپکسی | انواع روش، مزایا و عوارض

با افزایش سن شکل ظاهری سینه ها نیز تغییر پیدا می کند. سینه هایی که کوچک تر هستند، این تغییرات در آن ها زیاد نمایان نبوده و افتادگی آن ها زیاد به چشم نمی آید. اما این مسئله برای سینه های بزرگ، قابل مشاهده می باشد. در روش لیفت سینه که به ماستوپکسی معروف است، سینه هایی که دچار افتادگی شده اند را بالا آورده و ظاهری جوان و نیز برجسته نسبت به قبل به آن ها می بخشد.

جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) چیست؟

در جراحی ماستوپکسی، پوست اضافی سینه های دارای افتادگی را از بین می برند و بافت های کناری را نیز می کشند و سپس نوک سینه را در محل مناسب خود قرار می دهند که این امر سبب می شود تا این نوع سینه ها سفت تر و ظاهری زیباتر از گذشته به خود بگیرند.
با انجام جراحی ماستوپکسی که جزو جراحی زیبایی سینه محسوب می شود، این قابلیت فراهم می شود تا عدم توازن و یا افتادگی سینه ها را اصلاح نمود آن ها را متناسب با اندام فرد تغییر داد.
هنگامی که پوست دچار کشیدگی می شود، ناحیه آرئول بزرگ می شود و سر سینه و آرئول به طرف پایین قرار می گیرند که این مشکل را هم می توان به کمک جراحی لیفت سینه برطرف نمود.

چه مواردی سبب تغییر فرم سینه خواهند شد؟

زنان به دلیل بارداری و شیردهی مایل به انجام جراحی فرم دهی سینه می باشند و به این خاطر بهتر است تا این جراحی را بعد از بچه دار شدن انجام دهند. این جراحی بر توانایی باردار شدن اثر گذار نخواهد بود اما سبب عکس شدن نتیجه ایجاد شده می شود. به مدت 6 ماه پس از انجام لیفت سینه، زنان نباید باردار شوند و در صورت داشتن چنین قصدی باید آن را تا 6 ماه عقب بیندازید.
عواملی همچون کم شدن زیاد وزن و نیز تغییرات پیوسته کاهشی و افزایشی وزن، می توانند سبب افتاده شدن سینه ها شوند. به همین علت توصیه می شود بعد از رسیدن به وزن مورد نظر خود، جراحی لیفت سینه را انجام دهید. زیرا کم شدن وزن بعد از انجام جراحی، بر نتیجه جراحی اثر منفی می گذارد.

 •  پیر شدن پوست و بافت سینه
 •  تغییرات هورمونی
 •  بزرگ و سنگین شدن سینه ها
 •  ژنتیک
 •  بالا رفتن سن
 •  جاذبه

از دلایل دیگری هستند که موجب تغییر شکل سینه ها می شوند.

آیا من به جراحی لیفت سینه احتیاج دارم؟

اغلب زنان به دلیل وسواس هایی که به ظاهر خود دارند، بیشتر مواقع نسب به اندام خود راضی نیستند و بدون دلیل و ضرورتی، اقدام به انجام جراحی می کنند. برای این که مشخص شود آیا نیاز به این جراحی می باشد یا خیر، آزمایشی ساده صورت می گیرد. نحوه انجام آن به این صورت است که باید مدادی را در پایین سینه و پوست قرار داد و اگر مداد در مکانی که قرار داده شده ایستاد و نیفتاد، نیاز به جراحی لیفت سینه می باشد. ولی در صورتی که از جای خود افتاد، به احتمال فراوان سینه ها از فرم مناسبی برخوردار می باشند و نیازی به این جراحی نیست، مگر این که دلایل دیگری مانند عدم رضایت از سایز، هاله سینه و یا عدم تقارن سینه ها سبب شوند تا به این جراحی روی آورید.

جراحی لیفت سینه برای چه افرادی مناسب خواهد بود؟

 •  سن بالاتر از 18 سال
 •  داشتن سینه های افتاده
 •  وضعیت مناسب از نظر جسمی و ذهنی
 •  شیرده و یا باردار نباشند
 •  برای باردار شدن قصدی نداشته باشند
 •  وزن ثابت داشته باشند و برنامه ای برای گرفتن رژیم نداشته باشند
 •  تا 6 ماه پس از بچه دار شدن و یا شیردهی از انجام این جراحی خودداری شود.
 •  افرادی که قابلیت ارتجاعی و سفت بودن پوست سینه خود را به علت بالا رفتن سن از دست داده اند.

لیفت سینه سبب ایجاد چه تغییراتی در بدن شما می شود؟

جراحی لیفت سینه سبب گرد و پرتر شدن سینه شده و همچنین علاوه بر آن ها سبب ایجاد این تغییرات نیز می شود :

 •  نوک سینه را بالا می برد
 •  هاله دور نوک سینه را کوچک تر می کند
 •  سینه دراز را به گرد تبدیل می کند
 •  سبب ایجاد تقارن در سینه ها می شود

فرآیند جراحی لیفت سینه چگونه است؟

این عمل به کمک بیهوشی عمومی صورت می گیرد. زمان انجام لیفت سینه در حدود 2 ساعت بوده و در مکانی بسیار استریل صورت می گیرد.
جراح برای انجام لیفت سینه شکاف هایی را در سینه ایجاد کرده و سپس به وسیله شیوه های گوناگون و با مهارت بالا اقدام به سفت کردن بافت سینه کرده و در نهایت با به طرف بالا بردن سینه، می تواند آن را اصلاح نماید. عواملی از جمله آناتومی سینه کنونی بیمار، خاصیت ارتجاعی پوست سینه، هدفی که بیمار مد نظر دارد و میزان لیفتی که نیاز است، سبب انتخاب شیوه مناسب برای جراحی لیفت سینه از سوی جراح می شوند.
بعد از اتمام عمل و کشیدن سینه به طرف بالا، بیمار ابتدا به ریکاوری و سپس به بخش انتقال می یابد تا شرایط او به دقت زیر نظر گرفته شود. این مسئله را نیز در نظر بگیرید که پس از جراحی، فرد باید بستری شود.

نتایج ليفت سينه چیست؟

در طی این عمل، جراح نهایت تلاش خود را به کار می گیرد که تا حد امکان کمترین اسکار را ایجاد کند. اسکار هایی که به دلیل جراحی ایجاد می شوند، به گونه ای هستند که امکان پوشیدن تاپ سینه نیز وجود دارد.
میزان رضایتی که از این عمل خواهید داشت به میزان درک از این جراحی و نیز انتظارات منصفانه شما بستگی دارد.
برای نمایان شدن نتایج جراحی به زمان احتیاج می باشد. سینه ها برای مدتی دارای تورم و التهاب هستند که پس از گذشت مدتی بهبود یافته و نتیجه جراحی کاملا معلوم خواهد شد. برخی از زنان به دلیل این که پوست سینه آن ها به میزان کافی مقاوم نمی باشد، سینه های آن ها دچار افتادگی می شود که به این حالت، پتوز گفته می شود. پتوز هنگامی که پوست به نسبت بافت پستان، میزان بیش از حدی داشته باشد، رخ می دهد. جهت بالا بردن سینه این پوست اضافه برداشته می شود. جراحی لیفت سینه به کمک چند شیوه مختلف صورت می گیرد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

روش های جراحی برای لیفت سینه چه روش هایی است؟

لیفتینگ هلالی

شیوه ارتقاء هلال بیشتر برای زنانی که دارای سینه کوچکتری هستند، به کار برده می شود. در این روش برشی کوچک در ناحیه نیمه بالایی لبه سینه ایجاد می شود. این شیوه همچنین در مواقعی که فرد در معرض انجام فیلینگ سینه قرار دارد، صورت می گیرد. انجام این شیوه می تواند سبب کاهش زخم ها شود.

لیفتینگ گرد

این شیوه جهت سفتی کم تا متوسط در سینه کارساز می باشد. در این شیوه برشی دایره ای در کناره های لبه آرئولار ایجاد می شود و مثل لیفتینگ هلالی بیشتر در جراحی افزایش سایز سینه کاربرد دارد. از این لیفتینگ همچنین برای کم کردن سایز آرئولار استفاده می شود. در کناره های لبه آرئولار زخم ایجاد می شود ولی به مرور زمان ناپدید می شود.
زنانی که دارای میزان خفیف تا متوسط افتادگی سینه می باشند، این روش برای اطراف هاله سینی آن ها مناسب می باشد. در شرایطی که این شیوه به وسیله جراحی با تجربه و با گذاشتن پروتز سینه صورت گیرد، می تواند حداقل جای برش را در اثر جراحی ایجاد کند.

لیفتینگ لنگری

شامل سه خط برش می شود. این برش ها شامل برش اطراف هاله، برشی عمودی از هاله تا چین نرمال پایین سینه و برشی افقی موازی با چین زیر سینه ایجاد می شود. این روش از نظر میزان برش، بیشترین میزان در بین همه روش ها را دارد و اغلب زنانی به این روش روی می آورند که سینه و نوک سینه آن ها دچار افتادگی شدید بوده و به کمک سایر روش ها نمی توان آن را درمان کرد.
لیفت لنگری قدیمی ترین روش محسوب می شود و جهت همزمان انجام دادن لیفت سینه همراه با کوچک کردن سینه صورت می گیرد و این امکان برای جراح به وجود می آید تا میزان زیادی از پوست اضافه را از بین برده و بافت را نیز کاهش دهد. نتایج این روش بسیار خوشایند می باشند ولی مشکل آن پیدا بودن زخم ها می باشند.

آمادگی های لازم قبل از جراحی لیفت سینه چه مواردی می باشند؟

مواردی که از بیمار پیش از انجام جراحی لیفت سینه خواسته می شود شامل موارد زیر می شود :

 •  انجام آزمایش های مورد نیاز و یا بررسی پزشکی
 •  مصرف داروهای خاص و یا تنظیم کردن داروهای در حال مصرف
 •  پیش و پس از جراحی انجام ماموگرافی سبب می شود تا تغییری در بافت سینه ایجاد شود.
 •  از سیگار کشیدن خودداری شود
 •  عدم مصرف داروهایی مانند آسپرین و ضد التهاب و یا مکمل های گیاهی که باعث بیشتر شدن خونریزی می شوند.
 •  این جراحی امکان دارد به شیوه سرپایی و یا در بیمارستان صورت گیرد.
 •  انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه بسیار مهم می باشد.
 •  اگر فرد دچار حساسیت دارویی و یا سابقه بیماری می باشد، باید با پزشک در میان بگذارد.
 •  حتما قبل از عمل دوش بگیرید و به مدت 12 ساعت ناشتا باشید تا هنگام عمل معده پر نباشد.

مراحل انجام جراحی لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه می تواند به کمک چندین برش و شیوه صورت گیرد. عواملی که باعث انتخاب شیوه مناسب می شوند شامل موارد زیر است :

 •  شکل و اندازه سینه
 •  محل قرارگیری و اندازه قسمت تیره رنگ در اطراف نوک سینه
 •  میزان آویزان بودن سینه ها
 •  کیفیتی که الاستیسیته پوست دارد و نیز میزان پوست اضافه

گام اول : بیهوشی

داروهایی که به منظور بیهوشی به کار می روند شامل بیهوشی عمومی و نیز آرام بخش های وریدی هستند. در این هنگام پزشک می تواند مناسب ترین گزینه را پیشنهاد دهد.

گام دوم : برش

الگوی ایجاد برش در جراحی لیفت سینه به سه شکل می باشد :

 •  می تواند اطراف قسمت تیره رنگ نوک سینه انجام گیرد
 •  این برش می تواند به شیوه عمودی و به سمت پایین از ناحیه تیره دور نوک سینه به طرف چین های سینه صورت گیرد.
 •  همچنین می تواند از کناره های بخش تیره رنگ نوک سینه به شکل عمودی پایین آید و در ادامه به صورت افقی به دو طرف سینه ها ادامه یابد.

گام سوم : فرم دهی به سینه ها

پس از این که در لیفت سینه برش ها ایجاد شدند :

 •  بافت سینه به گونه ای که برجستگی و سفتی سینه افزایش یابد، کشیده می شود و مجددا شکل دهی می شود.
 •  نوک سینه قسمت های تیره رنگ سینه مجددا به وضعیت طبیعی فرم دهی می شوند.
 •  در صورت نیاز قسمت های از نوک پستان که بزرگ شده اند، کاهش پیدا می کنند.
 •  پوست اضافی به منظور جبران از دست رفتگی الاستیسسیته برداشته می شود.

گام چهارم : قسمت هایی که برش داده شده اند، بسته می شوند

پس از برداشته شدن پوست اضافه و همچنین شکل دهی دوباره سینه ها، پوستی که باقی مانده است، کشیده شده و ناحیه برش ها بسته می شود.
بعضی از این خطوط برش یافته در خطوط نرمال سینه ها پنهان می شوند اما تعدادی از آن ها بر روی سطح سینه ها قابل مشاهده می باشند. خط های برش در جراحی لیفت سینه ماندگاری همیشگی دارند اما در بیشتر موارد و به مرور زمان محو می شوند.
بیشتر زنان مایل هستند تا حداقل اسکار پس از لیفت سینه برای آن ها ایجاد شود. اما سرانجام انتخاب مناسب ترین نوع برش بر عهده جراح می باشد که با توجه به آناتومی بدن فرد مشخص خواهد کرد.
این برش ها در بافت پوست و به صورت عمیق بسته شده تا بتوانند شکل جدید سینه ها را حمایت کنند. به منظور بستن پوست می توان از مواردی مانند بخیه، چسب های مخصوص جراحی و نیز چسب های پوستی استفاده نمود.

موارد مهم بعد از عمل جراحی لیفت سینه

پس از اتمام جراحی، روی پانسمان را به وسیله بانداژی الاستیک و یا سینه بند بپوشانید. سینه ها پس از عمل احتمالا برای یه یا دو روز با تورم و درد همراه هستند اما درد آن شدید نمی باشد. این درد را به کمک داروها و مسکن های تجویز شده به وسیله جراح می توان آرام کرد. در صورتی که پوست سینه ها خشک شود، برای بهبود یافتن آن می توان از مرطوب کننده ها چند دفعه در روز استفاده کرد. اما این نکته را باید توجه کرد که مرطوب کننده را نزدیک به نواحی بخیه شده نباید کرد و هنگام استفاده، نباید پوست را محکم کشید.

مدت زمان بهبودی و بازگشت به حالت عادی

بهبود یافتن فرایندی است که بتدریج پیشرفت می کند. اگرچه پس از گذشت دو روز امکان سرپا ایستادن و تحرک داشتن وجود دارد اما برای برگشتن به کار باید تا یک هفته و یا بیشتر منتظر بمانید. این مدت به وضعیت و شرایط فرد بستگی دارد. علاوه بر این به مدت 3 تا 4 هفته نباید هیچ جسمی را بالای سر خود بلند کرد. در شرایطی که نشانه های غیر عادی مشاهده شود باید سریع به جراح اطلاع داده شود.

خطرات و عوارض جراحی لیفت سینه چه چیزهایی است؟

به طور کلی جراحی زیبایی همواره با خطر همراه می باشد. در شرایطی که توسط جراحی با تجربه و متخصص به درمان بپردازید، امکان ایجاد عوارض جراحی به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند. در هر صورت این خود فرد است که باید در نظر بگیرد که مزایای این عمل برای او مفید خواهد بود یا خیر و این که بتواند عوارض ناشی از جراحی را تحمل کند. که در صورت مثبت بودن نظر فرد، اقدام برای جراحی منطقی خواهد بود.
عوارضی و خطرات ناشی از جراحی سینه شامل موارد زیر است :

 •  عوارض ایجاد شده به دلیل بیهوشی
 •  ایجاد خونریزی
 •  هماتوم
 •  عفونت
 •  بهبود نیافتن زخم
 •  ایجاد تغییر در حساسیت سینه و یا نوک آن
 •  تقارن نداشتن سینه ها
 •  ناهنجاری در کانتور
 •  نکروز چربی
 •  سرووم
 •  از دست رفتن جزئی نوک سینه و آرئولا
 •  ترومبوز ورید عمقی
 •  عوارض مربوط به قلب یا ریه
 •  احتیاج یافتن به جراحی زیبایی دوباره

مراقبت بعد از عمل ليفت سينه چگونه می باشد؟

 •  زمان بهبودی جراحی لیفت سینه به مدت یک هفته تا 10 روز می باشد.
 •  وجود تورم و کبودی پس از عمل حالتی طبیعی است و این کبودی بعد از چند روز از بین رفته و تورم نیز با گذشت زمان کاهش خواهد یافت.
 •  پس از جراحی، باید مایعات زیادی نوشیده شود تا آبی که از دست رفته است جبران شود.
 •  تا دو روز پس از جراحی بازو ها را بدون دلیل حرکت ندهید و دست ها را بتدریج حرکت دهید.
 •  داروهای تجویز شده به وسیله جراح را منظم و دقیق مصرف کنید.
 •  نواحی برش یافته را هواره خشک نگه داشته و در صورت خشک شدن پوست سینه از مرطوب کننده استفاده نمایید و دقت کنید که تماسی با محل زخم پیدا نکند.
 •  زمانی که قصد استراحت کردن دارید، سر و بالا تنه خود را از حد عادی بالاتر قرار دهید تا زخم ها فشاری را متحمل نشوند.
 •  تا 6 هفته پس از جراحی لیفت سینه از بلند کردن اجسام سنگین و همچنین انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.
 •  تا زمانی که بازوها قابلیت حرکت در همه جهات را به طور کامل نداشته باشند، از انجام رانندگی خودداری نمایید.
 •  به مدت 6 هفته پس از لیفت سینه باید از سوتین استفاده شود و تنها در زمان استحمام می توان آن را خارج نمود.
 •  در چند هفته نخست پس از جراحی، خوابیدن باید به پشت باشد.
 •  از بالشت اضافه برای بالاتر قرار دادن بدن خود استفاده نمایید.
 •  از داشتن فعالیت های جنسی تا دو هفته پس از جراحی اجتناب کنید.
 •  نور خورشید سبب تشدید شدن زخم و قرمز و عفونی شدن آن می شود و به همین خاطر باید تا زمانی که بهبودی کامل حاصل نشده است، از قرار گرفتن در برابر نور خورشید خودداری کنید.

قیمت جراحی لیفت سینه چقدر است؟

تعدادی از شیوه های جراحی تحت بیمه می باشند. جراحی لیفت سینه می تواند شامل هزینه هایی متفاوت باشد. عواملی از جمله دستمزد جراح با توجه به تجربه او، روشی که استفاده می کند و نیز محلی که مطب جراح قرار دارد، در تعیین هزینه جراحی نقش دارند.

روش های غیرجراحی لیفت سینه چه روش هایی می باشد؟

ليفت سينه با لیزر

انجام جراحی لیفت سینه بدون ایجاد اسکار از شیوه های نوینی است که به کمک اسمارت لیپو ام پی ایکس انجام شده و سبب ایجاد لیفتی 4 الی 7 سانتی متری شده که با کمترین میزان درد، ورم، دوره نقاهت و نیز نتایجی سریعتر نسبت به سایر روش ها می باشد. این شیوه جدیدترین تکنیک استفاده از اسمارت لیپو بوده که دارای نتایج ماندگار می باشد.

ليفت سينه با هايفوتراپی

به کمک روش هایفوتراپی، لیفت سینه بدون نیاز به جراحی انجام می شود و این کار به وسیله اولتراسوند متمرکز و دارای شدت زیاد صورت می گیرد. این نوع انرژی قابلیت عبور از پوست را دارا می باشد و هیچ آسیبی را به سطح پوست وارد نمی کند. این روش مخصوص افرادی می باشد که دارای میزان کم تا متوسطی از افتادگی پوست می باشند.

این روش برای چه افرادی مناسب است؟

 •  افرادی که ترس از جراحی دارند.
 •  افرادی که نشانه های پیری در حد جزئی دارند.
 •  افرادی که امکان گذراندن دوره بهبودی برای آن ها وجود ندارد.

ليفت سينه با نخ

لیفت سینه با نخ از جمله شیوه هایی است که جهت بهبود ظاهری در سینه زنان صورت می گیرد. در این روش ظاهر جوان سینه مجددا بازیابی شده و علاه بر آن درمان های متنوع دیگری نیز به کمک آن انجام می شود. نحوه انجام آن بسیار آسان می باشد. در قدم اول جهت پیگیری های پس از جراحی، از سینه ها عکس هایی گرفته خواهد شد و در ادامه قسمت هایی که قرار است برش زده شوند با علامتی تعیین شده و به وسیله مواد ضدعفونی تمیز شده و آماده برای وارد شدن سوزن می شوند. این نخ ها به کمک سوزن به پوست سینه وارد می شوند و تا زمانی که سینه ها در ناحیه مورد نظر قرار گیرند، کشیده می شوند. نخ هایی که برای این کار انتخاب می شوند، مخروطی و خاردار می باشند و بلافاصله پس از ورود، به وسیله جایگزین کردن کلاژن، سبب تکثیر یافتن و نیز ترمیم بافت های فیبری کنار خود خواهند شد.
نوع بیهوشی استفاده شده در این شیوه، موضعی بوده و مدت وارد کردن سوزن به پوست بسیار کم می بوده به گونه ای که بیمار هیچ آزاری نخواهد دید. به دلیل تهاجمی نبودن این روش، فرد می تواند به سرعت به روال عادی زندگی خود برگردد.
جهت آگاهی بیشتر درباره روش لیفت سینه با نخ، می توانید مقاله آن را مطالعه نمایید.

بررسی سوالات متداول درباره جراحی لیفت سینه

تفاوت جراحی لیفت سینه با کوچک کردن سینه در چه مواردی است؟

این دو روش با یکدیگر شباهت دارند ولی یکی نمی باشند. در جراحی سینه، هدف کوچک کردن، سفت و سبک کردن سینه های بزرگ می باشد که با برداشتن بافت سینه صورت می گیرد. در صورتی که در جراحی لیفت سینه، بدون اینکه حجم سینه کاهش یابد و بافتی برداشته شود، سینه ها به ظاهر جوان خود بر می گردند.

جراحی فرم دهی سینه مناسب چه افرادی می باشد؟

انجام این جراحی برای زنانی که سینه های برجسته را می خواهند، مناسب می باشد. اطلاع از عواملی مانند ریسک موجود در این جراحی، دوره نقاهت و عوارض احتمالی، بسیار مهم می باشد.

زخم های حاصل از جراحی لیفت سینه در چه ناحیه ای قرار می گیرند؟

زخم حاصل از این جراحی، اطراف ناحیه تیره نوک سینه تا زیر سینه می باشد به آب نبات چوبی شباهت دارد. در اطراف ناحیه تیره رنگ، به دلیل رنگ آن زخم این ناحیه دیده نمی شود. زخم عمودی که در زیر سینه قرار دارد، به کمک سوتین و یا بیکینی پوشانده می شود. به همین خاطر کسی از این موضوع مطلع نخواهد شد.

مناسب ترین جراح برای فرم دهی و لیفت سینه چه شخصی است؟

به دلیل شخصی بودن اندام تحت درمان در این عمل، مناسب ترین جراح کسی است که حس راحتی با او داشته باشید. همچنین تجربه و تخصص برای انتخاب جراح نیز عوامل بسیار مهمی در انتخاب او می باشند.

فرایند جراحی فرم دهی سینه چگونه می باشد؟

به طور کلی این جراحی شامل مراحل برش اطراف ناحیه قهوه ای نوک سینه و سپس برش عمودی تا زیر سینه، جابجایی بافت سینه برای ایجاد سینه های برجسته تر و در نهایت بخیه زدن برش ها می شود. شیوه های گوناگونی برای انجام این جراحی به کار گرفته می شوند.

مدت زمان جراحی لیفت سینه چقدر است؟

مدت زمان این جراحی بین 1 تا 3 ساعت بوده و هر چه قدر تغییرات خواسته شده بیشتر باشد، مدت آن نیز بیشتر خواهد شد.