جراحی زیبایی گردن

جراحی زیبایی گردن (0)

جراحی زیبایی گردن | انواع روش لیفت پوست گردن | عوارض و هزینه عمل

تغییر ظاهر پوست گردن اولین اتفاق قابل توجهی است که با افزایش سن رخ می دهد. شل بودن پوست گردن موجب می شود که این قسمت از بدن زودتر خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد. در این شرایط، افراد معمولا احساس می کنند پوست اضافه ای بر روی گردن یا زیر چانه شان وجود دارد که به افتادگی پوست شناخته می شود. در برخی بیماران حتی ممکن است تجمع چربی اطراف ناحیه گردن دیده شود. از آنجا که گردن در راستای صورت قرار دارد، افتادگی پوست آن تاثیر زیادی در ظاهر فرد دارد و می‌تواند

یک شخص را پیر، خسته و فرتوت به نظر آورد. «گردن بوقلمونی» و تغییر ظاهر ناشی از آن می تواند اعتماد به نفس شخص را تحت تاثیر قرار بدهد. به همین دلیل لیفت گردن از جراحی های زیبایی محبوب با افزایش سن است که می تواند گزینه مناسبی برای افرادی باشد که مایلند پوست اضافه در ناحیه گردن برداشته شود و ظاهر جوان تری داشته باشند. این عمل اغلب در ترکیب با عمل کشیدن پوست صورت انجام می‌شود؛ البته می‌تواند به تنهایی نیز انجام شود. عمل لیفت گردن می‌تواند دسته خطوط موجود بر روی پوست و همچنین پوست و چربی اضافی موجود در گردن را از بین ببرد و ظاهری زیبا و جوان به آن ببخشد.

جراحی لیفت گردن چیست؟

لیفت گردن که با عنوان سرویکوپلاستی و یا پلاتیسماپلاستی نیز شناخته می شود، ظاهر گردن شما را بهبود می بخشد و خط فک مشخص تر و جذاب تری برای شما ایجاد خواهد کرد. همانطور که گفته شد با افزایش سن، گردن، حالت کشسانی جوانی خود را از دست می دهد و در نتیجه غبغب، خطوط و چروک های گردن، و همچنین لایه های چربی ایجاد خواند شد. این روش با برداشتن پوست اضافه و چربی و همچنین کشیدن عضلات زیرین پوست، نتایج طبیعی ناشی از پیری را از بین می برد.
لیفت گردن معمولا همراه با سایر عمل های جوان سازی صورت انجام می گیرد، اما امکان انجام آن به تنهایی نیز وجود دارد. در این جراحی پوست و چربی های اضافی گردن برداشته می شود و پوست سفت شده ظاهر بهتری به بیمار می دهد. این جراحی با هدف برداشتن پوست اضافی گردن، بهبود و اصلاح عضلات گردن، اصلاح شکل چانه و خط فک انجام می شود. پس از جراحی، اعتماد به نفس بیمار افزایش می یابد. به دلیل داشتن ظاهر جوان تر، بیمار در پوشیدن لباس های یقه باز احساس راحتی بیشتری می کند و نیاز به استفاده از مواد آرایشی برای پنهان کردن نواقص گردن نیست.

لیفت گردن برای چه افرادی مناسب است؟

معمولا این جراحی برای افراد گروه سنی بین 30 تا 70 سال مناسب است. در صورتی که شرایط زیر در مورد شما صدق می کند، شما کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستید:

• وجود چربی اضافه در زیر چانه که به غبغب چانه مشهور است.
• وجود چربی اضافه در زیر فک و گردن
• آسیب دیدن پوست گردن در اثر تابش نور خورشید
• چروک و شل شدگی پوست که به «گردن بوقلمونی» مشهور است.
• افراد کاندید باید سالم و فاقد مشکل پزشکی باشد چرا که ممکن است ترمیم را با مختل مواجه کند یا خطر جراحی را بالا ببرد.

اهداف عمل جراحی لیفت گردن

هدف عمل جراحی لیفت پوست گردن این است که با اقدامات زیر ظاهر گردن را جوان و زیبا کند:

• برداشتن پوست اضافی موجود بر روی گردن
• برداشت و یا اصلاح عضلات گردن
• بهبود و اصلاح فُرم و شکل چانه و خط فک

مزایای انجام جراحی لیفت گردن

• افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس
• ایجاد ظاهری جوان
• احساس جوان، شاداب و با طراوت بودن
• توانایی در پوشیدن لباس‌های یقه باز؛ دیگر لازم نیست گردن خود را با شال یا دستمال بپوشانید.
• استعمال مواد آرایشی کمتر
• یک روش بی‌خطر است و عوارض جانبی بسیار کم و زود گذری دارد.
• جای زخم‌های ناشی از برش‌ها زیاد مشخص نیستند و به مرور زمان محو می‌شوند.

انواع روش لیفت گردن

لیفتینگ پوست گردن بسته به ترجیح و شرایط افراد، می‌تواند به روش‌های مختلفی از جمله روش های جراحی و غیر جراحی انجام شود. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روش های جراحی لیفت گردن

سرویکوپلاستی (Cervicoplasty)

این روش نیز به منظور برداشتن پوست اضافه ی گردن و ثابت شدن بافت آن قسمت استفاده می شود.

پلاتیسماپلاستی (Platysmaplasty)

در این روش عضلات گردن یا برداشته می شوند یا سفت می شوند. نتیجه ی این عمل نیز از بین رفتن خطوط گردن می باشد.

روش های جراحی لیفت گردن با داروهای بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح یک برش پشت گوش ها در راستای خط مو ایجاد می کند. پوست زائد برداشته شده و ساختمان عضلانی گردن سفت می گردد. در بعضی مواقع نیز لازم است شکاف های کوچک تری نیز زیر چانه ایجاد شود تا تجمع چربی زیر چانه خارج گردد.
این جراحی برای افرادی مناسب است که از پوست اضافه روی گردن خود رنج می برند. بنابراین در این روش جراح پلاستیک پوست اضافه را بر می دارد و ماهیچه زیر آن را می کشد. نتیجه نهایی لیفت گردن با استفاده از این روش، داشتن فک و خط گردن مشخص تری است که اجزای صورت را به خوبی متعادل می کند. جای زخم در این روش زیاد مشخص نیست و به مرور زمان محو می شود. شما بعد از جراحی به سرعت بهبود می یابید، اما باید برای استفاده از گردن بند طبی به مدت چند روز آماده باشید.

لیپوساکشن گردن

از این روش به منظور برداشتن چربی های اضافه در قسمت گردن استفاده می شود. لیپوساکشن گردن در صورتی توصیه می شود که بیمار سن پایینی داشته باشد و میزان پوست اضافه در گردن زیاد نباشد. در این روش جای زخم روی گردن نمی ماند.
زمان ریکاوری و بهبود بعد از این عمل کوتاه است و بعد از چند روز می توانید به فعالیت های عادی خود برگردید. البته لازم است که به مدت 5 الی 7 روز گردن بند طبی استفاده کنید تا فرآیند بهبود زخم ها تسریع شود. عوارض ناشی از این جراحی خفیف است و به کبودی و تورم محدود می شود. جراحی لیفت گردن با این روش با ریسک نسبتا کمی از نظر عفونت همراه است که البته در صورت مصرف سیگار بیشتر می شود.

لیپوماتیک گردن

لیپوماتیک ممکن است برای درمان موثر شلی پوست گردن استفاده شود. تفاوت لیپوماتیک به عنوان جایگزین لیپوساکشن این است که کانول چربی ناخواسته را بصورت خطی برنمی‌دارد، بلکه بصورت سه بعدی حرکت می‌کند. لیپوماتیک بصورت لرزش دارای تواتر و نوسانی صوتی است که با ملایمت چربی را از بین می‌برد که این امر در نواحی حساس مانند گردن به علت وجود بافت‌های مهم در اطراف آن، اهمیت زیادی دارد.
این روش می‌تواند تحت بی‌حسی موضعی انجام شود، و لرزش کانول موجب درد نمی‌شود. در لیپوماتیک از یک کانول بسیار ریز استفاده می‌شود که به پزشکان اجازه می‌دهد تا در حین برداشتن ذخایر چربی و شکل‌دهی به خط گردن، دقیق و بی‌خطر کار کنند.

روش های غیر جراحی لیفت گردن

لیفت گردن با تزریق بوتاکس

همه درباره‌ی بوتاکس شنیده‌اند. این ماده می‌تواند چین و چروک‌های متوسط تا شدید را کاهش داده و ظاهری نرم و صاف ایجاد نماید، اما با رها کردن عضلات می‌تواند موجب لیفتینگ پوست گردن نیز بشود. تاثیرات بوتاکس تا چهار ماه دوام دارند.

لیفت گردن با تزریق ژل

تزریق ژل درمان دیگری است که می‌تواند ناحیه‌ی گردن را تا حدودی بهبود بخشد. این عمل می‌تواند چاقی را به پوست خسته بازگرداند و برای پوست صورت و گردن مناسب است. اثرات این روش بسته به نوع ژل مورد استفاده می‌تواند موقتی، نیمه دائم و دائمی باشد.

لیفت گردن با رادیوفرکانسی (RF فرکشنال)

رادیوفرکانسی RF فرکشنال را می‌توان در هر بخشی از بدن استفاده نمود و هدف از آن بهبود خطوط و سفتی پوست است. این روش‌های جایگزین می‌توانند نتایجی شگفت‌انگیز داشته باشند، اما یا درمان‌هایی موقت هستند و یا برای داشتن تاثیرات مناسب و معقول چندین جلسه نیاز است. در نتیجه برای افراد مبتلا به غبغب، این درمان‌ها نمی‌توانند مشکل افتادگی پوست گردن را برطرف کنند بویژه به این علت که به جای سفت کردن پوست بیشتر بر روی رفع چین و چروک تمرکز دارند.

 

لیفت گردن با میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ منجر به ایجاد پوستی با ظاهر صاف‌تر، سفت‌تر و جوان‌تر می‌شود و بطور طبیعی سبب تحریک ساخت کلاژن و الاستین در پوست می‌گردد. نشانه‌های بارز زیبا شدن پوست پس از شش تا هشت هفته بعد از عمل قابل مشاهده هستند و می‌توانند تا یک سال ماندگار باشند. ما همچنین می‌توانیم گردن و نواحی بالای تنه را درمان کنیم. در این روش از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود تا عمل بدون درد و ناراحتی انجام شود.

لیفت گردن با کویتیشن

کویتیشن یک درمان معتبر است که می‌تواند موجب کاهش افتادگی پوست حتی تنها با یک جلسه شود. در کویتیشن از تکنولوژی مافوق صوت برای ایجاد لیفت متداول گردن بدون استفاده از روش‌های تهاجمی استفاده می‌شود. امواج مافوق صوت موجب تحریک ساخت کلاژن که برای سفت و محکم کردن پوست ضرروی است، می‌گردد. در نتیجه کویتیشن یک گزینه‌ی درمانی عالی برای افرادی است که می‌خواهند افتادگی پوست خود را برطرف کرده و ظاهر خود را جوان‌تر نشان دهند.

لیفت گردن با نخ

لیفت با نخ یک روش بدون جراحی و با حداقل تهاجم برای لیفت صورت و گردن و با استفاده از بخیه‌هایی است که معمولاً به آنها نخ گفته می‌شود. نخ‌ها در زیر پوست قرار داده می‌شوند تا پوست افتاده را بکشند و چین و چروک‌ها پر شوند و در نتیجه اثرات نیمه دائمی لیفت برجای می‌ماند. جدا از مزایای بازسازی پوست در اثر ساخت کلاژن و سفت شدن پوست، کیفیت و تون پوست نیز بهبود پیدا می‌کند.
دو نوع اصلی لیفت با نخ برای جوان‌سازی پوست و صورت وجود دارد. بسته به میزان شلی پوست و نتیجه‌ی مورد نظر، گروه پزشکان سلامت و زیبایی نخ‌های قابل جذب و غیر قابل جذب را برای درمان شما توصیه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه شما می توانید مقاله مرتبط با لیفت گردن با نخ را مطالعه بفرمایید.

لیفت گردن با مزوتراپی

مزوتراپی یک روش عمل زیبایی است که به‌منظور درمان شرایطی همچون: عوارض سلولیت، جای جوش، ترک‌های پوستی و چین‌وچروک‌های صورت و گردن طراحی‌شده است. این یک روش نسبتاً جدید است و شایع‌ترین مورداستفاده آن در خصوص رفع افتادگی پوست و متوقف کردن فرایند چین‌وچروک‌ها می‌باشد که در پی آن ظاهر بیمار جوان‌تر خواهد شد.
این روش تهاجمی نیست، بیمار صرفاً از طریق یک سری تزریقات و درمان‌های مکمل، تحت درمان قرار می‌گیرد. این درمان‌ها شامل میکرو تزریق‌های؛ داروهای سنتی ضد پیری، هومیوپاتی و ویتامین‌های مختلف می‌باشد که به لایه میانی پوست، به نام "مزودرم" تزریق می‌شوند. این تزریق‌ها فرایندهای ترمیمی طبیعی بدن را تحریک نموده و از داخل بدن به سمت خارج اقدام به ایجاد اثر درمانی خود می‌کنند. از طریق سیستم انتشار در طول زمان، حداکثر تحویل دارو و اثربخشی درمان حاصل خواهد شد. علاوه بر این، به‌طورمعمول نتایج این روش به‌صورت سریع ظاهر می‌شود، همچنین دوره نقاهت آن نیز بسیار کوتاه می‌باشد. بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی روزمره خود را بلافاصله بعد از اتمام درمان از سر بگیرند.

 لیفت گردن با هایفوتراپی

روش لیفت گردن با هایفوتراپی (اولتراسوند کانونی با شدت بالا) یک روش درمانی بدون نیاز به عمل جراحی برای صورت و گردن است که از امواج اولتراسوند استفاده می کند تا در نهایت بدون نیاز به بستری شدن، پوست شل شده و افتاده را کشیده و تنگ تر نماید.
این تنها روش درمانی لیفت گردن است که می تواند به طور اختصاصی بافت های زیرین پوست را بدون نیاز به ایجاد برش در سطح پوست مورد هدف قرار دهد. این روش همچنین تنها روشی است که از تصویربرداری اولتراسوند استفاده می کند، که به ما اجازه می دهد تا لایه های بافتی را که حین درمان مورد هدف قرار داده ایم، مشاهده کنیم و مطمئن شویم که انرژی به طور دقیق از محلی که مورد نظر ما است و بیشترین تاثیر را برای کشیدن پوست گردن ایجاد می کند، دریافت می شود.
در اولتراپی، گرما به سطح زیر پوست منتقل می شود تا بدن را تحریک به تولید کلاژن جدید کند. کلاژن، پروتئینی طبیعی است که با استحکام و مقاوم کردن پوست، موجب شادابی و جوانی آن می شود. با افزایش سن، کلاژن استحکام خود را از دست می دهد و دیگر توانایی نگه داشتن پوست را بر خلاف نیروی گرانش زمین ندارد، در نتیجه پوست شل و افتاده می شود.

آمادگی های لازم قبل از جراحی زیبایی گردن

پیش از جراحی سلامت عمومی بدن شما طی یک جلسه مشاوره با پزشک ارزیابی می شود. در این جلسه موارد زیر بررسی می شود:

• دلیل نیاز به جراحی از نظر شما، نتیجه و انتظارات شما از جراحی
• بررسی سوابق پزشکی شما از جمله ابتلا به بیماری های خاص، بیماری های قلبی و عروقی، داشتن حساسیت و آلرژی
• بررسی داروهای مصرف شده
• بررسی سابقه استفاده از محصولات توتون و تنباکو و الکل
• سابقه جراحی

همچنین در این جلسه نکات و مراقبت های ضروری قبل از جراحی نیز به شما یادآور می شود. برخی از این نکات عبارتند از:

• مصرف سیگار و الکل از دو هفته قبل از جراحی باید قطع شود.
• مصرف غذاهای حاوی سیر و چای سبز از یک هفته قبل از عمل ممنوع است.
• مصرف غذاهای بسیار چرب پیش از جراحی ممنوع است.
• پیش از جراحی باید مصرف داروهای آسپرین، ژلوفن، دیکلوفناک، مفنامیک اسید، ایبوپروفن، مکمل های حاوی ویتامین E و C قطع شود.
• در صورتی که از داروهای فشار خون، قند خون و تیروئید استفاده می کنید، جراح را از شرایط خود باخبر کنید. مصرف این داروها تا صبح روز عمل با حداقل میزان آب منعی ندارد.

مراحل عمل جراحی لیفت گردن

فرایند عمل کشیدن پوست گردن به صورت سرپایی انجام می‌شود و مدت زمان آن بسته به روشی که استفاده می‌شود متفاوت است. مراحل فرایند عمل لیفت گردن برای زیبایی گردن عبارتند از:

1. بی‌هوش کردن بیمار است.
2. ایجاد برش‌های در ناحیه گردن است. محل و اندازه برش‌ها بسته به میزان پیری و افتادگی پوست بیمار و روش عمل، متفاوت است. محل‌هایی که در آنها برش ایجاد می‌شوند عبارتند از:

• در خط رویش مو واقع در جلو گوش‌ها یا خط ریش که به سمت پایین و تا اطراف گوش‌ها و انتهای موهای پشت کشیده می‌شود.
• در زیر چانه
• تنها در اطراف گوش‌ها

3. جراح تغییرات موردنیاز را انجام می‌دهد؛ ازجمله:

• برداشتن پوست اضافی
• تثبیت موقعیت بافت پوست
• برداشتن چربی اضافی
• برداشتن یا سفت کردن عضلات

4. در نهایت برش‌های ایجادشده با بخیه بسته می‌شوند.

دوره بهبود پس از جراحی لیفت گردن

دوره بهبود پس از عمل در هر بیمار متفاوت است که به نوع جراحی و گستردگی آن بستگی دارد. به طور کلی بیماران پس از جراحی باید برای برگشتن به روال عادی زندگی خود صبور باشند. بیشتر افراد پس از یک هفته تا نهایتا 14 روز می توانند به کار و فعالیت روزمره خود بازگردند. شرکت در فعالیت های ورزشی به حداقل سه هفته زمان نیاز دارد.
معمولا، تا چند روز پس از جراحی دچار درد و ناراحتی خواهید بود. بروز تورم و کبودی پس از عمل طبیعی است، اما تمامی این عوارض تا یک هفته پس از جراحی از بین می روند. با استفاده از کمپرس سرد می توانید تا حد زیادی درد و تورم را کنترل کنید. در برخی از بیماران ممکن است استفاده از بانداژ فشاری پس از جراحی لیفت گردن توصیه شود که به کاهش تورم کمک می کند. این وسیله طبی باید به مدت پنج تا هفت روز در تمامی ساعات شبانه روز استفاده شود. گاهی اوقات به منظور تخلیه مایعات جمع شده، در محل عمل لوله‌های تخلیه آب قرار داده می‌شود که در روز اول یا دوم بعد از عمل برداشته می‌شوند.

مراقبت های پس از جراحی زیبایی گردن

پانسمان های زخم دو روز بعد از جراحی برداشته می شود. به منظور حفظ نتایج جراحی، کاهش تورم و درد، بیمار باید از هرگونه فعالیت شدید، خم شدن، و برداشتن اجسام سنگین تا یک هفته خودداری کند. سایر نکاتی که پس از جراحی لیفت گردن باید رعایت شود عبارتند از:

• پس از جراحی به پشت بخوابید و از بالش استفاده نکنید.
• استفاده از مسکن هایی از قبیل آسپرین،دیکلوفناک،ایبوپروفن و مفنامیک اسید ممنوع است. برای تسکین درد از داروی تجویز شده توسط پزشک خود استفاده کنید.
• چنانچه دچار سرفه شده اید، وضعیت خود را به پزشک اطلاع دهید.
• پس از 48 ساعت می توانید به حمام بروید.
• جلوگیری کامل از بروز تورم و کبودی غیرممکن است اما استفاده از کمپرس سرد به شما کمک می‌کند تا میزان تورم و ناراحتی را به حداقل برسانید.

عوارض جراحی لیفت گردن

عوارض احتمالی این جراحی عبارتند از:

• تورم و کبودی
• احساس مور مور شدن، سوزش، و سفتی در گردن
• بی حسی صورت که تا چند هفته طبیعی است
• عفونت
• واکنش های نادر آلرژیک به داروهای مورد استفاده در طول جراحی و پس از آن

عوارض فوق پس از یک یا چند هفته از بین می روند. در صورت وجود تب، التهاب و ترشح چرکی از ناحیه زخم هر چه سریع تر با جراح خود تماس بگیرید. این علائم نشانه عفونت هستند و باید هر چه سریع تر به آنها رسیدگی شود.

نتایج عمل جراحی زیبایی گردن

نتیجه زیباسازی گردن بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده است، اما برای دیدن نتیجه نهایی باید تا از بین رفتن کامل تورم و کبودی صبر کنید. نتایج جراحی درازمدت و ماندگار است.

هزینه عمل جراحی لیفت گردن

هیچ قیمت تعیین‌شده‌ای برای عمل کشیدن پوست گردن وجود ندارد زیرا هر بیماری متفاوت از دیگری است و در نتیجه روش درمان وی نیز متفاوت خواهد بود. به منظور تعیین هزینه لیفت گردن می‌توانید یک جلسه مشاوره با پزشک معالج رزرو کنید؛ در این جلسه شما می‌توانید در مورد انتظارات خود از عمل لیفت گردن با پزشک صحبت کنید تا ایشان نوع روش و هزینه عمل را تعیین کنند.

آیا شرکت های بیمه هزینه جراحی لیفت گردن را پوشش می دهند؟

خیر، مانند تمامی مداخلات زیبایی، جراحی لیفت گردن به¬ وسیله بیمه سلامت پوشش داده نمی شود.