لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ (4)

لیفت بینی با نخ | لیفت بینی با تزریق ژل و فیلر | مزایا و معایب

در سالیان گذشته اگر فردی مایل به رفع عیوب بینی خود بود تا فرم مورد نظر خود را ایجاد کند، تنها به وسیله جراحی زیبایی بینی امکان پذیر بود. با وجود محبوب بودن روش رینوپلاستی اما برخی افراد به دلیل ترسی که از این عمل و مراقبت های طولانی مدت پس از این عمل دارند و نیز دیگر معایب آن، استفاده از شیوه هایی که نیاز به جراحی ندارند و از عوارض و هزینه ی کمتری برخوردار هستند را ترجیح می دادند. اگر از این دسته افراد می باشید که در پی شیوه های نوین تر و با خطر کم جهت فرم دادن به بینی خود هستید، این مطلب را مطالعه نمایید تا با تمام ویژگی های لیفت بینی آشنا شوید.
تصور اغلب افراد این است که به وسیله جراحی بینی کل بینی تغییر پیدا می کند. اما در حقیقت افراد مختلف خواهان ایجاد نتایج گوناگون می باشند. برخی از آن ها قصد ایجاد تغییرات بزرگی هستند و اما افرادی دیگر تنها تغییرات کوچکی را مد نظر دارند. این افراد معتقد هستند به دلیل قرار داشتن بینی در مرکز صورت، یک تغییر کوچک نیز می تواند موثر باشد.

روش لیفت بینی چیست؟

روش جدیدی که با عنوان " nose jab" شناخته می شود، بدون نیاز به جراحی به زیبایی بینی می پردازد و با استقبال زیادی نیز مواجه شده است. این روش از هزینه مناسبی برخوردار بوده و برای افرادی که خواهان ظاهری زیباتر می باشند، بسیار مناسب است که نیازی به جراحی نیز ندارد.
امروزه بیشتر افراد در پی شیوه هایی با خطر و عوارض و نیز هزینه کم می باشند و به دلیل عوارضی که جراحی های بینی ممکن است داشته باشند، پزشکان در تلاش برای ایجاد روش های آسان تر برای از بین بردن برخی مشکلات مربوط به ظاهر بینی هستند.
این اصلاح بینی که نیازی به جراحی ندارد در شرایطی که بینی دارای نوک افتاده یا قوز باشد، به کار گرفته می شود. این روش برای همه انوع بینی از جمله گوشتی هم موثر است. البته برای انجام این روش ابتدا باید پزشک تمام نقایص و شدت آن را بررسی نماید و در صورتی که نظر مثبت در مورد استفاده از این روش را داشته باشد، آن را به بیمار پیشنهاد دهد.
به کمک این روش دیگر نیازی به بیشتر جراحی های غیر ضروری بینی نمی باشد. بر اساس تحقیقاتی که صورت گرفته است، حدود نیمی از جراحی های بینی ضروری نبوده و به کمک روش های غیر جراحی می توان آن را برطرف نمود و از صرف هزینه های زیاد جلوگیری کرد.
بعضی مواقع ممکن است نوک بینی به میزان زیادی پایین باشد. در وضعیتی دیگر این پایین بودن نوک بینی حتی شدیدتر نیز می باشد که دهان را نیز به خصوص در زمان لبخند زدن تحت تاثیر خود قرار دهد که می توان به کمک نوک انگشتان دست به شیوه های گوناگونی عمل کرد. در این روش بینی را بدون نیاز به جراحی به طرف بالا می برند که برای این کار باید نوک بینی برای فرد ایجاد شود که با سایر اجزا مانند لب ها و دهان هماهنگی داشته باشد. بیشتر مواقع این کار در خصوص به وجود آوردن زاویه مناسبی میان نوک بینی و آغاز لب انجام می شود که می توان به وسیله شیوه های متعددی انجام داد.

چه افرادی برای انجام لیفت بینی بدون جراحی مناسب می باشند؟

 •  در افرادی که خواهان جراحی نمی باشند، این روش بسیار ممناسب می باشد.
 •  این روش برای افرادی که تیغع بینی آن ها انحراف شدیدی دارد، موثر نمی باشد.
 •  در شرایطی که بینی دارای پره های بزرگ و یا نوک افتاده باشد، این شیوه کارایی دارد.

آشنایی با انواع روش‌های لیفت بینی

لیفت بینی به کمک تزریق ژل یا فیلر

از جمله آسان ترین و اقتصادی ترین شیوه های زیبایی بینی می توان به لیفت بینی با ژل اشاره کرد. این شیوه بدون نیاز به بیهوشی و یا جراحی صورت می گیرد. بر طبق این روش، در ابتدا پزشک به کمک ژل اقدام به بی حس کردن بینی فرد می کند و سپس میزان کمی از اسید هیالورونیک را در کناره های بینی تزریق می کند. در صورتی که تزریق ژل به قسمت های نوک بینی صورت گیرد، می تواند حالتی نوک تیز، دارای تقارن و در نتیجه زیبایی را برای بینی فرد به وجود آورد. علاوه بر این، این شیوه جهت صاف نمودن انحنای بینی و نیز پرکردن فرورفتگی های بینی هم مورد استفاده قرار می گیرد.
این ژل هیچ گونه عوارضی نداشته و بعد از گذشت یک سال جذب بدن شده و به همین دلیل نباید هیچ نگرانی در خصوص عوارض این ژل پس از تزریق داشت. زمان انجام این عمل در حدود 10 دقیقه بوده و بلافاصله پس از تزریق نتایج آن نمایان می شود.

مزایای روش لیفت بینی با ژل چه مواردی است؟

 •  سبب ایجاد اسکار و یا شل بودن غضروف نمی شود
 •  بعد از یک سال فرم بینی را تغییر می دهد
 •  به بیهوشی کامل نیازی ندارد
 •  بهبودی پس از تزریق سریع صورت می گیرد
 •  دارای دوره نقاهت نمی باشد
 •  از نظر اقتصادی به صرفه می باشد

لیفت بینی به روش پلاسما جت چگونه است؟

این روش جزو مدرن ترین شیوه هایی است که برای جوانسازی و زیبایی پوست انجام می شود که به بلفاروپلاستی دینامیک نیز معروف است. پلاسما به عنوان چهارمین حالت ماده شناخته می شود که فراتر از 3 حالت دیگر می باشد. پلاسما در شرایطی که یونیزه شدن گازهای موجود در هوا به کمک دستگاه های ویژه انجام شود، تشکیل می شود. بر طبق روش پلاسما جت، گاز بین اپلیکاتور و پوست را یونیزه می کنند و با این کار لایه اپیدرم از جامد به گاز تبدیل می شود که در نتیجه سبب بهبودی بافت پوست و تحریک شدن سلول های پوستی می شود. این روش کاربردهای دیگری نیز از جمله درمان افتادگی پلک، از بین بردن چین و چروک صورت، برداشتن خال و اسکار، دارا می باشد.
این روش هم نیاز به بیهوشی یا جراحی ندارد و احتمال دارد با توجه به نظر پزشک تعداد جلسات درمان تا 5 جلسه هم افزایش یابد. فاصله ای که بین این جلسات وجود دارد، معمولا هر یک ماه است.
در ابتدا صورت فرد را پاک سازی می نمایند تا هر گونه مواد آرایشی پاک شود. سپس بر روی سطح پوست، پماد ضد عفونی برای یک ساعت قرار داده می شود. سپس به صورت نقطه ای، پوست بینی سوزانده می شود مقداری درد و گرما احساس می شود. در نهایت در نواحی درمان با پلاسما، نقاط سوختگی کوچکی ایجاد می شوند که پس از گذشت 4 تا 10 روز اثر آن ها برطرف خواهد شد. خودداری از مواردی مانند مالیدن این نقاط و در معرض آفتاب قرار گرفتن می تواند بهبودی سریع تر آن ها را ایجاد کند.
اغلب افرادی برای انجام این روش مناسب می باشند که دارای بینی گوشتی بوده و قصد دارند بدون انجام جراحی، فرم بینی مورد نظر خود را ایجاد نمایند. به کار گیری این شیوه در کنار اسید هیالورونیک می تواند سبب خوشایند تر شدن نتایج برای فرد شود.

آشنایی با مزایای لیفت بینی به روش پلاسما جت

 •  هزینه مناسب تر در مقایسه با رینوپلاستی
 •  نتایج ماندگار تر
 •  به بیهوشی نیاز ندارد
 •  عوارضی کم و جزئی دارد
 •  سریع بودن بهبودی

روش لیفت بینی با نخ چیست؟

از روش های پرطرفدار مورد استفاده برای لیفتینگ بینی می توان به لیفت بینی با نخ اشاره کرد. انجام این روش نتایج ماندگارتری را در مقایسه با تزریق ژل رقم خواهد زد و فرد می تواند به فرم بینی مورد نظر خود دست یابد. علاوه بر این، لیفت بینی با نخ برای افرادی که پس از رینوپلاستی از شکل بینی خود ناراضی می باشند و خواهان ایجاد تغییر در آن هستند، موثر می باشد.
بر طبق این روش، ابتدا پزشک به کمک بی حسی، تعدادی سوراخ کوچک را در نوک بینی فرد ایجاد کرده که به وسیله آن ها توانایی گذاشتن نخ ها در زیر پوست را داشته باشد. جنس نخ ها از پروتئین بوده و دارای سازگاری با بافت بدن می باشند. پس از گذشت 2 سال از انجام این عمل، جذب نخ ها بدون هیچ عوارض انجام می شود و فرم بینی مانند وضعیت اولیه خود می شود. بعد از این که ظاهر بینی کاملا بازگشت، به کمک یک عمل ترمیمی می توان شکل و حالت جدیدی برای بینی فرد ایجاد نمود.
به کمک این روش می توان افتادگی سر بینی را نیز برطرف نمود. نسبت به تزریق ژل، این شیوه دارای دوران نقاهت بیشتری بوده و باید حدود 3 روز مراقبت های لازم انجام شوند.

آشنایی با مزایای روش لیفت بینی با نخ

 •  ماندگاری بالا نسبت به تزریق ژل
 •  به وجود آوردن تغییرات مورد نظر
 •  نیاز نداشتن به بیهوشی کامل
 •  مدت کوتاه عمل
 •  دوره نقاهت کوتاه
 •  نمایان شدن سریع نتایج در چهره که مهمترین مزیت این روش می باشد.

لیفت بینی با نخ سبب ایجاد چه نتایجی در بینی می شود؟

 •  نوک بینی باریک می شود.
 •  زاویه میان لب و بینی بهتر می شود.
 •  پل بینی بالا می رود.

روش لیفت بینی با نخ چگونه صورت می گیرد؟

در ابتدا پزشک به کمک کرم بی حس کننده، در حدود 20 الی 30 دقیقه بینی فرد را پوشش می دهد و در ادامه برای عدم ایجاد درد، به پل بینی و نیز نوک بینی فرد، بی حسی موضعی تزریق می نماید.
در روش لیفت بینی با نخ، نخ های مخصوصی را زیر پوست فرد رد می کنند و با این کار اتصال نوک بینی به اسکلت آن ایجاد می شود و به طرف آن کشیده شده تا با تحریک کردن تولید کلاژن، نوک بینی به سمت بالا آمده و حالت مورد نظر به وجود آید.
انجام این روش در حدود 30 دقیقه زمان می برد که به کمک بی حسی موضعی انجام می شود. تعداد نخ هایی که برای لیفت بینی احتیاج می باشد، توسط پزشک و پس از بررسی حالت بینی فرد، مشخص می شود.

آشنایی با مراحل روش لیفت بینی با نخ

 •  نقاطی که باید نخ در آن ها قرار داده شود، توسط پزشک تعیین می شوند.
 •  نواحی نوک، تیغه و انتهای بینی به کمک بی حسی موضعی، بی حس می شوند.
 •  به وسیله سوزن ۱۸ G نوک بینی سوراخ می شود.
 •  نخ وارد دستگاه می شود.
 •  نخ به وسیله دستگاه به ناحیه مد نظر فرستاده می شود.
 •  تا زمانی که نتیجه مورد نظر ایجاد شود، دو مرحله پایانی تکرار می شود.

چه نوع نخی در لیفت بینی با نخ مورد استفاده قرار می گیرد؟

نخ های استفاده شده در لیفت بینی، از جنس پلی دی اکسانون می باشند و کاملا می توانند جذب بدن شوند. جذب نخ ها نیز پس از یک سال به طور کامل صورت می گیرد.
نخ های (PDO) که خاردار هستند مخصوصا برای لیفت بینی ایجاد شده اند. بافتی که در اطراف نخ ها وجود دارد تحریک می شود و تولید کلاژن بیشتری صورت می گیرد تا به این وسیله بینی بالا نگه داشته شود و پس از این که نخ ها تجزیه شدند نیز حالت بینی حفظ شود. به گفته محققان، جذب نخ ها پس از عمل کاملا صورت می گیرد. هنگامی که این نخ ها جذب شدند، به مرور زمان، تولید کلاژن افزایش می یابد و از طریق رشته های فیبروپلاستی پوست، ظاهر بینی بهبود می یابد. به محض قرار گیری نخ در ناحیه تحت درمان، می تواند ظاهر بینی را بهبود دهد و با بینی را توجه به خواسته فرد بالا کشیده و تغییر دهد. در صورتی که خواهان انجام روشی بدون عوارض و نیاز به جراحی می باشید، لیفت بینی شیوه مناسبی است.
مسئله مهمی که در این بین اهمیت دارد، این است که پزشک با تجربه و متخصصی را برای این کار انتخاب نمایید که بتواند پس از بررسی های لازم، مناسب ترین گزینه درمانی را انتخاب نماید.
نوع نخ مورد استفاده نیز بسیار مهم است. اغلب نخ هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند، کوتاه و نازک هستند و به همین دلیل نمی توانند قدرت مناسب را جهت نگهداری در این روش داشته باشند که باعث ایجاد تغییری کم شده و یا بدون ایجاد تغییر خواهند بود. در صورتی که نخ ها بیش از اندازه ضخیم باشند نیز ممکن است محل زخم بیشتر باقی بماند.

آشنایی با معایب لیفت بینی با نخ

به دلیل این که جراحی در این روش صورت نمی گیرد، امکان برطرف نمودن برخی از موارد وجود ندارد که عبارتند از :

 •  قوز بینی
 •  عوض کردن سایز بینی
 •  انحراف بینی

عوارض احتمالی روش لیفت بینی با نخ چه مواردی است؟

عوارض حاصل از این روش بسیار جزئی بوده و احتیاجی به استراحت فرد در خانه نمی باشد. دلیل آن هم بی حس کردن تنها یک نقطه از بینی فرد می باشد. به نسبت تزریق ژل، دارای عوارض کم تری بوده که بیمار پس از عمل تا یک هفته احساس درد داشته و پس از این مدت معمولا این ناراحتی نیز رفع خواهد شد. ایجاد عفونت در تمام شیوه های نصب ایمپلنت ممکن می باشد اما شانس ایجاد آن بسیار کم می باشد. به همین منظور نکاتی که برای مراقبت پس از لیفت وجود دارند را باید رعایت نمود. پیش از این که درمان آغاز شود، باید صورت پاک سازی شده و مواد آرایشی پاک شوند. به همین دلیل فرد پس از لیفت صورت نباید به مدت 3 ساعت از این مواد استفاده نماید. عوارضی که در اثر این روش به ممکن است به وجود آیند عبارتند از :

 •  کبودی، درد و ورم
 •  ممکن است نخ بیرون آید که احتمال کمی دارد.
 •  در اثر عواملی مانند عدم مهارت پزشک، ناهماهنگی دست و چشم پزشک و مناسب قرار ندادن نخ، احتمال این که تیغه بینی کج شود وجود دارد.

سوالات رایح درمورد روش لیفت بینی با نخ

تا چه زمانی نتایج لیفت بینی ماندگار می باشند؟


تقریبا در حدود یک الی دو سال این نتایج ماندگار می باشند. ضمن این که قسمتی از این نتایج به دلیل ایجاد کلاژن جدید و سفتی شدن پوست، ماندگار هستند و تغییر نمی کنند. توصیه متخصصان بر این است که این روش جهت ایجاد نتایج مناسب هر 6 ماه تا 1 سال یک بار تکرار شود.

آیا جنس نخی که در این روش استفاده می شود، مهم است؟

نوع نخ اهمیت زیادی داشته و جدا از تخصص پزشک، نوع نخی که به کار گرفته می شود در ایجاد نتایج خوشایند بسیار اهمیت دارد. نخ هایی که امروزه به کار برده می شود، نازک بوده و نتایج ایجاد شده از آن ها نمایان نمی باشد و پایه مناسبی برا برای لیفت نمی توانند طراحی کنند. همچنین نخ های با ضخامت زیاد نیز سبب ایجاد اسکار می شوند. نخ های مناسب برای لیفت بینی قابلیت ایجاد پایه مناسب، کمک به لیفت بینی و بهتر کردن ساختار بینی را دارند. برای نمایان شدن نتایج تنها یک جلسه درمانی کافی می باشد که هیچ عوارضی هم نداشته و به استراحت پس از عمل نیز احتیاجی نمی باشد. به همین خاطر درد کمی برای فرد ایجاد می شود و از نظر زمان و هزینه صرفه جویی خواهد شد.

چرا نخ های متفاوت توانایی ایجاد نتایج مناسب را ندارند؟

نخ هایی که کوتاه و نازک می باشند، قابلیت ایجاد نتایج مناسب را ندارند و تنها هزینه و زمان را مصرف می نمایند. همچنین ایجاد اسکار از علائم استفاده از نخ های ضخیم می باشد. انتخاب بهترین نوع نخ برای انجام این روش بسیار موثر است. عواملی که با وجود انجام لیفت بینی با نخ در گذشته، سبب می شوند تا نتایج مناسب به وجود نیاید عبارتند از :

 •  مناسب نبودن نخ استفاده شده
 •  تعداد نخ ها درست نبوده است
 •  روش نامناسبی برای قرار دادن نخ به کار گرفته شده است که سبب ایجاد نتیجه نامطلوب شده است.
 •  علاوه بر طول و ضخات نخ، پرزهای نخ نیز باید به خوبی انتخاب شوند تا بتوان نتایج مورد نظر را با انجام لیفت بینی با نخ مشاهده نمود.

آیا مردان هم امکان استفاده از لیفت بینی را دارند؟

انجام این روش و نیز تزریق ژل از گزینه های مناسب برای درمان مشکلات بینی مردان به شمار می آید که نتایج مناسبی را ایجاد می کند. به دلیل بزرگ تر بودن بینی مردان نسبت به زنان، نخ های بیشتری برای این کار مورد نیاز است. در نتیجه استفاده از این روش برای مردان نیز امکان پذیر است.

تعداد جلسات مورد نیاز برای ایجاد نتایج مناسب چقدر است؟

یک جلسه درمان کافی است تا فرد نتیجه دلخواه خود را مشاهده نماید. این نتایج به عواملی مانند نوع و تعداد نخ ها وابسته است و تعداد جلسات درمانی زیاد تاثیری ندارد. تا زمانی که نخ های استفاده شده با کیفیت و تعداد آن ها مناسب باشد، با انجام یک جلسه درمانی نتایج مورد نظر ایجاد خواهند شد.

در نهایت کدام روش را باید انتخاب کرد؟

انتخاب نوع روش درمان بستگی به فرد و حالت ظاهری بینی او دارد. تزریق ژل در مواردی که قصد بهبود حالت تیغه بینی وجود دارد، گزینه مناسبی است. لیفت بینی با نخ نیز در مواردی که قصد ایجاد ظاهری جدید برای بینی وجود دارد، به کار می رود. در مواقعی ممکن است ترکیب دو روش لیفت با نخ و تزریق ژل صورت گیرد تا نتایج خواسته شده فرد حاصل شود. همچنین جهت کوچک نمودن نوک و رفع تیزی بینی این روش ها را به صورت تلفیقی به کار می برند.

آیا انجام لیفت بینی با نخ با درد همراه است؟

به کمک بی حسی موضعی، افراد خیلی کم دچار درد می شوند. ممکن است حس وارد شدن فشار در زمان قرار گیری نخ ها ایجاد شود.

چه مدت پس از لیفت بینی، افراد می توانند به فعالیت های خود برگردند؟

احتمال دارد بعد از تزریق ماده بی حسی، کمی تورم ایجاد شود که پس از گذشت چند ساعت رفع می شود. در مواقعی نیز ممکن است در پل بینی کبودی به وجود آید که این مورد نیز بعد از چند روز خود به خود از بین می رود. افراد بعد از لیفت بینی با هیچ محدودیتی روبرو نخواهند شد و می توانند به کارهای خود بازگشته و از لوازم آرایشی نیز استفاده نمایند.

لیفت بینی با نخ چقدر ماندگاری دارد؟

پلی دیوکسانون ماده ای است که به طور معمول در نخ ها به کار برده می شود که به PDO نیز معروف است. این ماده در نخ هایی که به منظور بخیه استفاده می شوند وجود داشته و قابلیت جذب در بدن را نیز دارد. این نخ ها بعد از 6 ماه تا 1 سال جذب خواهند شد. هنگام جذب شدن فیبر های پلی دیوکسانون در بدن، تحریک بافت نرم بینی برای کلاژن سازی و جایگزینی بافت همبند صورت می گیرد. به همین خاطر فرایند درمان فرم بینی در جریان می باشد. ماندگاری نتایج لیفت بینی بین 1 تا 2 سال می باشد.

آیا انجام این روش نتایج کافی را ایجاد می کند؟

دلایلی از جمله ایمنی بیشتر و عمر بیشتر نخ ها در مقایسه با تزریق ژل و فیلر باعث شده است تا میزان رضایت افراد از این روش در حدود 90 تا 95 درصد باشد. عامل دیگری که لیفت بینی با نخ را بالاتر از تزریق ژل قرار می دهد این است که امکان جا به جایی فیلر ها در پل بینی وجود دارد که می تواند آن را پهن نماید. در حالی که چنین وضعیتی در لیفت بینی ایجاد نخواهد شد.

آیا لیفت بینی در مقایسه با فیلر ها از ایمنی بیشتری برخوردار است؟

واضح است که نسبت به فیلرهای پوستی، لیفت بینی از ایمنی بیشتری برخوردار می باشد. فیلرهای پوستی می توانند سبب ایجاد عوارضی از جمله نکروز پوست و کوری در بینی و نیز بسته شدن عروق به وسیله ماده فیلر شوند. همچنین می توانند باعث مسدود کردن عروق چشم نیز شوند. در صورتی که در لیفت بینی این عوارض تا به حال دیده نشده است.

لیفت بینی با نخ چه تفاوتی با تزریق فیلر دارد؟

 •  در مقایسه با تزریق فیلر، نوک بینی به کمک لیفت بینی بیشتر و راحت تر بالا می آید.
 •  لیفت بینی دارای عوارض عروقی که ممکن است در تزریق فیلر در اثر جا به جایی یا ایجاد توده به وجود آید، نمی باشد.
 •  لیفت بینی بر خلاف تزریق فیلر سبب پهن شدن بینی نمی شود.
 •  امکان بهبودی بسیار مناسب در صورت انجام درست هر دو روش وجود دارد.
 •  ماندگاری هر دو روش بسیار خوب بوده و در صورت از بین رفتن نتایج، می توانند دوباره تکرار شوند.
 •  این روش به طور کلی از هم جدا نیستند و می توان با کنار هم قرار دادن نتایج این دو روش از نتایج خوشایند تر و ماندگاری بیشتر برخوردار شد. پزشکان همواره می توانند افراد در انتخاب بهترین گزینه برای این کار راهنمایی نمایند.

سایر روش هایی که معمولا به وسیله افرادی که در گذشته لیفت بینی انجام داده اند، چه روش هایی است؟

شیوه هایی از قبیل لیزر، تزریق بوتاکس، فیلر های پوستی و نیز لیفت صورت در جلسه اول ممکن است اما روش هایی که به رادیو فرکانسی نیازمند می باشند را نمی توان به این صورت انجام داد.