جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش (4)

جراحی زیبایی گوش | انواع اتوپلاستی | مزایا، عوارض و هزینه جراحی

بسیاری از افراد از زمان کودکی با اندازه و ظاهر گوش خود مشکل دارند. به شکلی که یا برآمدگی گوش آن‌ها آن‌چنان که باید متقارن نیست یا افتادگی بیش‌از حد دارد. به همین خاطر ممکن است اگر کودک باشند،

در مدرسه اذیت شوند و اگر بزرگسال باشند، سعی کنند با پنهان کردن گوش به وسیله موهایشان یا استفاده از کلاه، ظاهر نامناسب گوش خود را پنهان کنند. خوشبختانه در حال حاضر عمل زیبایی گوش که به‌عنوان جراحی گوش نیز شناخته می‌شود، برای برطرف کردن مشکلات زیبایی گوش قابل استفاده است. عمل گوش که می‌تواند نتایج شگفت‌انگیز بر ظاهر، اعتمادبه‌نفس و کیفیت کلی زندگی بیمار به همراه داشته باشد، فقط باید توسط یک جراح با تجربه انجام شود. این عمل جراحی به‌طور گسترده در بین بزرگسالان و کودکان متداول است.
جراحی زیبایی گوش که با نام جراحی اتوپلاستی نیز شناخته می‌شود، می‌تواند شکل، موقعیت و تناسب گوش را نسبت به دیگر اجزای صورت بهبود ببخشد. این جراحی می‌تواند عیوب مادرزادی نظیر بیش از حد بزرگ بودن و یا برآمده بودن گوش را اصلاح کند. علاوه بر این، بدشکلی گوش که در اثر آسیب‌های جسمی ایجاد می‌گردد یا با رشد کودک نمایان‌تر می‌شود، برطرف نموده و ظاهر بهتری به آن می‌بخشد.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

اتوپلاستی Autoplasty یا جراحی زیبایی گوش ، روشی است که در آن سایز و حالت گوش ها تغییر می یابد. نتایج عمل جراحی تغییر شکل گوش تا حد زیادی به تغییرات مورد نظر وابسته است؛ به هر حال این روش ها به طور کل موجب افزایش اعتماد به نفس و رفع مشکل گوش بزرگ ، مخصوصا در کودکان و نوجوانان می شود. اگر گوش ها برجسته و بیرون زده باشند، با بخیه زدن غضروف می توان لاله ی گوش را صاف و به سر نزدیک تر کرد. اگر یکی از گوش ها نسبت به دیگری بالاتر قرار گرفته باشد، توسط عمل زیبایی گوش می توان آن ها را نسبت به هم متقارن کرد. گوش هایی که بیش از حد بزرگ هستند را نیز می توان توسط جراحی پلاستیک گوش به تنهایی و یا به همراه سایر عمل های جراحی مربوط به گوش به اندازه ی متناسب درآورد. درمان درد گوش ناشی از جراحی زیبایی گوش معمولا با قرص های مسکن کنترل می شود.
اتوپلاستی ترمیمی به رفع اختلالات گوش که در اثر آسیب به گوش و یا به طور مادرزادی ایجاد شده اند، کمک می کند. در زیر به برخی از اختلالات گوش که می توان آن ها را توسط عمل جراحی اتوپلاستی ترمیمی برطرف کرد، اشاره شده است:

اختلالات مادرزادی گوش

• گوش کاگوت: گوش فرد فاقد لاله گوش است.
• گوش گربه ای: لبه های گوش به سمت جلو تا شده است، شبیه گربه.
• گوش آویزان: گوش شباهت زیادی به یک فنجان دارد و انحنای گوش به سمت داخل است.
• گوش لوله ای: گوش ها به سمت جلو لوله شده مثل یک طومار و دهلیز خارجی آن بسته شده است.
• گوش ویلدرموت: انحنای بالای گوش معکوس شده و به سمت سر بیمار است.
• بدشکلی استال گوش: تا شدگی گوش غیرعادی است که می تواند باعث ایجاد یک لبه شود.
• ایجاد شکاف در لاله گوش: یک تو رفتگی در لاله ی گوش ایجاد می شود.
• گوش علامت سوالی یا گوش کاسمن: گوش شبیه یک علامت سوال است. فاصله ای بین لاله ی گوش و انحنای خارجی گوش وجود دارد و منحنی گوش خارج‌تر از محل طبیعی آن قرار دارد.
میکروتیا که در آن گوش فرد زیادی کوچک و رشد نیافته است.
ماکروتیا که در آن گوش فرد بیش از حد بزرگ است.
• گوش جمع شده: بخشی از گوش فاقد پوست و غضروف در بخش خارجی پشت گوش است.
• گوش مخفی: بخش بالایی انحنای گوش در داخل سر مخفی شده است.

سایر آسیب‌های معمول گوش

سایر آسیب‌های معمول در این حوزه به شرح زیر هستند:

• گوش گل‌کلمی که در آن به خاطر آسیب‌های مکرر وارد شده به گوش، غضروف از لایه رویی آن جدا شده و با مایع پر شده و به همین خاطر تغییر شکل دائمی در آن ایجاد شده است.
سرطان پوست و تومور بدخیم که هرچند به‌طورمعمول یک مسئله زیبایی محسوب نمی‌شود، اما اتوپلاستی می‌تواند به حذف پوست سرطانی و بازیابی ظاهر بافت باقی‌مانده پس از آن کمک کند.

جراحی زیبایی گوش مناسب چه افرادی است؟

در این روند قدم اول مشورت کردن با جراح است. شما باید در اولین ملاقات با جراح گوش، اهداف خود را از این جراحی بیان کرده و سابقه پزشکی خود را شرح دهید. همچنین باید در مورد خطرات، مزایا، هزینه‌ها، دوره بهبودی ، مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش و انتظاراتی که از این عمل جراحی دارید با جراح خود گفتگو کنید.
جراحی زیبایی گوش فرآیندی است که کاملاً به سلیقه و نظر شخصی بیمار مرتبط است و بهترین نتایج از طریق مشورت کردن با جراح حاصل می‌گردد. جراح می‌تواند بهترین روش جراحی زیبایی گوش را متناسب با نیازهای شما و یا فرزندتان به شما پیشنهاد دهد.
بیمارانی که از اندازه، ظاهر یا برآمدگی گوش‌های خود ناراضی هستند، می‌توانند با استفاده از این عمل زیبایی گوش، ظاهر گوش خود را تغییر داده و به ظاهر مورد نظر خود تبدیل کنند. کودکانی که به‌طور مداوم توسط همکلاسی‌های خود مسخره می‌شوند، بزرگسالانی که با مشکلات عدم اعتمادبه‌نفس به خاطر گوش‌های خود مواجه هستند، یا کسانی که از آسیب‌های واردشده به گوش‌های خود رنج می‌برند، تنها مثال‌هایی اندک از افرادی هستند که می‌توانند از جراحی زیبایی گوش برای رفع مشکل خود استفاده کنند.
از طرف دیگر، برخی کودکان با نارسایی‌های جدی در گوش خود به‌طور مادرزادی متولد می‌شوند و به همین دلیل می‌توانند مناسب‌ترین کاندیداها برای انجام عمل جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار گوش باشند.

مزایای جراحی زیبایی گوش

بیمارانی که عمل جراحی اتوپلاستی انجام می‌دهند، در نتیجه آن می‌توانند از مزایای زیر بهره‌مند شوند:

• عمل جراحی ایمن است و خطرات ناچیز یا نادری در آن وجود دارد.
• این عمل جراحی می‌تواند بسیاری از نواقص گوش را اصلاح کند.
• درنتیجه انجام این عمل جراحی کودکان توسط دوستان و اطرافیان خود مسخره نمی‌شوند.
• این عمل جراحی می‌تواند میزان اعتمادبه‌نفس و رضایت فرد از خود را افزایش دهد.
• عمل جراحی اتوپلاستی دارای حداقل دوره استراحت است که تقریباً یک هفته می‌باشد.
• این جراحی می‌تواند شرایط احساسی و روانی فرد را بهبود بخشد.
• در این نوع عمل برش‌های ایجادشده در سطح حداقل قرار دارند.
• این عمل باعث بازیابی ظاهر طبیعی فرد می‌شود.
• با استفاده از این عمل جراحی شما می‌توانید ظاهر دلخواه گوش‌های خود را انتخاب کنید.

مراحل جراحی زیبایی گوش

عمل جراحی اتوپلاستی گوش یا عمل جراحی زیبایی گوش، برای تغییر شکل یک گوش یا هر دو گوش فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جراحی بسته به پیچیدگی عمل، حدوداً دو تا سه ساعت طول می‌کشد. در صورتی که فرآیند عمل بسیار پیچیده باشد، این جراحی ممکن است بیشتر از 3 ساعت به طول بینجامد. توصیه می‌‌کنیم که در مورد جزییات این عمل با پزشک خود گفتگو کنید.بیمارانی که باید تحت بی‌هوشی عمومی قرار بگیرند نباید نیمه شب قبل از عمل و یا صبح روز عمل هیچ گونه نوشیدنی و یا خوراکی مصرف کنند. آخرین وعده غذایی در شب قبل از عمل باید بسیار سبک باشد.علاوه بر این بیمار باید:

• ارزیابی پزشکی و یا تست‌های آزمایشگاهی را انجام دهد.
• داروهای خاصی را مصرف کند و یا وضعیت دارویی فعلی خود را متناسب با عمل تغییر دهد.
• قبل از جراحی از استعمال دخانیات پرهیز کند.
• به منظور جلوگیری از افزایش خطر خونریزی از مصرف مکمل‌های گیاهی، داروهای ضد التهاب و آسپرین پرهیز کند.

این عمل با بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی انجام می شودقبل از انجام جراحی در این را بطه با بیمار صحبت خواهد شد.
با توجه به اقداماتی که قرار است روی گوش انجام شود برش های جراحی ایجاد خواهد شد.روش به کاربرده شده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی فاکتور های جراحی بررسی شده است. اما در این جراحی برش ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می شود و یا اگر برش در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود. بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف های گوش دسترسی پیدا کرده و می تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد.حال اگر ناهنجاری های گوش در قسمت در میزان و ضخامت غضروف ها باشد جراح به انداززه لازم از آنها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده وبرجستگی در نمای روبه رو را از بین می برد.
بعد از اینکه جراح از متقارن بودن هر دو گوش اطمینان پیدا کرد با بخیه های قابل جذب و یا غیر قابل جذب برش ها بسته شده و پانسمان به دور سر بسته می شود.
بیشتر جراحی‌های اتوپلاستی در مطب پزشک و یا مراکز عمل‌های سرپایی انجام می‌شوند. در مواردی که شخص مراجعه کننده یک فرد بالغ است، عمل جراحی تنها چند ساعت به طول می‌انجامد و شخص می‌تواند همان روز به خانه برگردد. اما در صورتی که عمل جراحی پیچیده باشد، شخص باید بعد از عمل در بیمارستان بستری گردد. گاهی اوقات در مواردی که عمل جراحی بر روی یک کودک انجام می‌شود، ممکن است تشخیص پزشک جراح این باشد که کودک یک شب در بیمارستان بماند.
اصلاح گوش‌های برآمده با استفاده از تکنیک‌های جراحی به منظور ایجاد و یا افزایش چین مارپیچی گوش (تنها در دیواره داخلی گوش) و یا کاهش غضروف داخلی پشت گوش (بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین فرورفتگی گوش بیرونی) انجام می‌شود.جراحان از بخیه‌های خارجی برای بستن شکاف جراحی در پشت گوش استفاده می‌کنند.

انواع مختلف جراحی اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به دو روش انجام میگیرد:

• جراحی کلاسیک و یا سنتی: در روش جراحی کلاسیک قسمتی از پوست پشت گوش برداشته شده ، غضروف های لاله گوش برش داده شده و با استفاده از بخیه اصلاح می شوند .
• جراحی بدون برش یا اتوپلاستی تجدید ساختار: در روش جراحی بدون برش که روشی جدید تر محسوب می شود ، صرفا با استفاده از نخ بخیه و با تکنیک خاص زاویه گوش نسبت به جمجمه به حالت نرمال بر می گردد , از این تکنیک در موارد خاصی می توان استفاده کرد و همه گوشها کاندید مناسب برای استفاده از این روش نیستند . دوره نقاهت کوتاه تر و عدم نیاز به پانسمان طولانی مدت از محاسن این روش است .

تفاوت اتوپلاستی کلاسیک با اتوپلاستی تجدید ساختار چیست؟

اتوپلاستی کلاسیک همچنین به‌عنوان جراحی بازسازی گوش نیز شناخته می‌شود و در آن گوش‌های بزرگ یا بیرون آمده از اطراف سر به سمت سر بیمار جمع می‌شوند. انجام این کار می‌تواند یک ظاهر طبیعی‌تر برای بیمار ایجاد کند که به‌این‌ترتیب بیمار زیبایی بیشتری در خود احساس خواهد کرد. اتوپلاستی تجدید ساختار می‌تواند آسیب‌های جدی گوش که از زمان تولد به‌صورت مادرزادی وجود دارند و نیز برخی انواع آسیب‌های خارجی ایجاد شده بر روی گوش را اصلاح کند.
هرچند بسیاری از این شرایط می‌تواند به خاطر مشکلات جدی مادرزادی ایجادشده باشند، برخی افراد هنوز ممکن است از ظاهر بسیار بزرگ یا بیش‌ از حد بیرون گوش خود متنفر باشند. این افراد احتمالاً نامزدهای مناسب برای استفاده از اتوپلاستی کلاسیک هستند، اما درباره این موضوع باید با یک جراح صحبت شود تا روش مناسب برای بیمار انتخاب شود.
به خاطر داشته باشید عمل جراحی اتوپلاستی نمی‌تواند برای ظاهر جدید گوش بیمار معجزه کند. بنابراین لازم است درباره این عمل جراحی درک مناسب وجود داشته باشد و بیمار آشنایی مناسب با نتایج واقع‌ بینانه و خطرات مربوط به آن داشته باشد.

بازسازی گوش و جراحی اتوپلاستی تجدید ساختار

بازسازی گوش و جراحی تغییر شکل گوش معمولاً تحت بی‌هوشی موضعی برای بزرگسالان و با بی‌هوشی عمومی برای کودکان انجام می‌شود. برای شروع عمل جراحی بازسازی گوش، جراح یک برش پشت گوش برای دسترسی به غضروف گوش ایجاد می‌کند. به‌این‌ترتیب می‌توان غضروف گوش را تغییر شکل داد و پوست اضافی آن را حذف کرد. درنهایت، در صورت نیاز، موقعیت قرار گرفتن گوش به سر نزدیک‌تر و شکاف ایجادشده با بخیه‌های مناسب بسته می‌شود. جراحی زیبایی گوش معمولاً بین یک تا دو ساعت با توجه به حجم فعالیت‌های لازم در عمل جراحی انجام می‌شود.
اگر یک بیمار دارای برآمدگی گوش باشد، از عمل جراحی بازسازی گوش برای تغییر موقعیت قرارگیری آن و نزدیک کردن محل گوش به اطراف سر استفاده می‌شود. در این عمل جراحی، پوست برداشته شده از پشت گوش با هم ترکیب شده، غضروف گوش کوچک می‌شود و تکنیک‌های اسکورینگ برای دستیابی به محل مناسب گوش به‌کار می‌رود. تکنیک‌های ترکیبی استفاده شده در این حالت به جراح کمک می‌کند تا ظاهر ایده‌آل و موقعیت مناسب را برای گوش‌های بیمار ایجاد کند.
معمولاً بسیاری از تکنیک‌های مختلف و متنوع برای کامل کردن فرایند بازسازی گوش در طول عمل جراحی اتوپلاستی استفاده می‌شود. تکنیک جراحی انتخاب شده توسط جراح بستگی به مقدار اصلاح موردنیاز بر روی گوش بیمار دارد. روش‌های مختلف بازسازی گوش و تغییر شکل آن می‌تواند به ۲ گروه اصلی طبقه‌بندی شود: کوچک کردن غضروف و اسکورینگ غضروف (برش غضروف).
• تکنیک‌های اسکورینگ غضروف دربرگیرنده ایجاد برش‌های موردنیاز در غضروف برای تغییر ظاهر، اضافه کردن، یا حذف بافت گوش هستند. هنگامی‌ که از این تکنیک استفاده می‌شود، خطر ایجاد شکاف‌های بزرگ‌تر بر روی گوش بیمار بیشتر است، اما به‌طورمعمول مشاهده این برش‌ها برای دیگران دشوار است.
• تکنیک‌های کوچک کردن غضروف، برای تغییر موقعیت قرارگیری و ظاهر گوش از بخیه استفاده می‌کنند. جراحی اتوپلاستی کوچک کردن غضروف غیرتهاجمی است و اغلب باعث ایجاد یک ظاهر مناسب و طبیعی برای خمیدگی و انحنای گوش می‌شود. عمل جراحی تجدید ساختار گوش یک نوع از اتوپلاستی است که برای اصلاح ظاهر نامناسب یا آسیب‌های وارد شده به گوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش جراحی به‌طورمعمول برای اصلاح کوچکی غیرعادی لاله گوش (میکروتیا) که یک اشکال مادرزادی است که در ۳ مورد از هر ۱۰،۰۰۰ کودک متولد شده مشاهده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. آسیب‌هایی که برای اصلاح آن‌ها نیاز به عمل جراحی تجدید ساختار است، عبارت از سوختگی، پارگی، لکه‌های عفونی یا سوراخ‌های ایجاد شده هستند.
عمل جراحی تجدید ساختار گوش ترکیبی از تکنیک‌های جراحی متعدد و سایر عمل‌های جراحی تجدید ساختار است که برای بازسازی یک ظاهر طبیعی برای گوش افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی مواقع، می‌توان غضروف لازم را از دنده بیمار برداشت و به‌این‌ترتیب با پیوند زدن آن به گوش بیمار، ظاهر آن را کامل کرد و به یک ظاهر طبیعی‌تر در این ارتباط دست یافت. درصورتی‌که نیاز به پیوند پوست وجود داشته باشد، بافت لازم معمولاً از ناحیه بالای باسن بیمار برداشته و در محل موردنظر پیوند زده می‌شود.

عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه

درحالی‌که برخی بیماران فقط نیاز به اصلاح یک گوش خود را دارند، بسیاری از بیماران دارای مشکلات زیبایی در هر دو گوش خود هستند. عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه یک عمل جراحی بازسازی و تغییر شکل گوش است که بر روی هر دو گوش بیمار انجام می‌شود. اتوپلاستی دو طرفه مشابه عمل جراحی بر روی یک گوش انجام می‌شود و دوره ریکاوری یکسان، عوارض بالقوه و مزایای مشابه دارد. هرچند عوارض جانبی پس از عمل جراحی همچون خارش ممکن است در عمل جراحی اتوپلاستی دو طرفه کمی بیشتر مشاهده شود، بااین‌وجود ناراحتی‌های ایجادشده، در سطح حداقل است.

عمل جراحی کاهش اندازه گوش

برخی بیماران نگرانی بیشتری درباره اندازه و ظاهر گوش خود در مقایسه با پیش‌آمدگی آن از اطراف سر دارند. یک شکل از اتوپلاستی که به‌عنوان عمل جراحی کاهش اندازه گوش شناخته می‌شود، معمولاً برای تغییر ظاهر گوش‌ها استفاده می‌شود و می‌تواند ظاهر طبیعی‌تری را برای گوش بیمار ایجاد کند. عمل جراحی کاهش اندازه گوش که می‌تواند شامل کاهش اندازه لاله گوش باشد، یک عمل جراحی سرپایی است که امکان انجام آن بر روی کودکان و بزرگسالان وجود دارد. در طول عمل جراحی، دکتر غضروف و پوست اضافه را برمی‌دارد و ظاهر گوش را برای ایجاد یک اندازه کوچک‌تر دستکاری می‌کند. در نتیجه این عمل می‌توان یک اندازه طبیعی‌تر برای گوش بیمار ایجاد کرد. عمل جراحی کاهش اندازه گوش می‌تواند تقارن و توازن را برای صورت و گوش‌های شما به همراه آورد و معمولاً نتایج حاصل از آن با استفاده از تکنیک‌های بازسازی گوش کامل می‌شود.

جراحی زیبایی لاله گوش

عمل جراحی لاله ی گوش روشی است که در آن جراح لاله ی گوش که دچار کشیدگی و یا پارگی شده است را ترمیم می کند. در برخی موارد ممکن است لاله ی گوش حین سوراخ کردن آن تصادفا پاره شود. در موارد دیگر، ممکن است لاله ی گوش عمدا در اثر ایجاد تغییرات، دچار کشیدگی شده باشد. در هر کدام از این موارد، جراح می تواند پارگی ایجاد شده را بخیه بزند تا فرد بتواند دوباره از گوشواره استفاده کند.

نتایج جراحی اتوپلاستی

عمل جراحی زیبایی گوش می‌تواند ظاهر شخص را کاملا تغییر دهد. نتایج این جراحی بلافاصله مشخص می‌شود و معمولاً تا مدت‌ طولانی باقی می‌ماند. پیروی از توصیه‌های جراح به منظور حفظ نتایج عمل اهمیت زیادی دارد.

اقدامات لازم قبل از عمل زیبایی گوش

پزشک معالج قبل از انجام جراحی زیبایی گوش، ابتدا تمامی راهنمایی‌ها و دستورات لازم را به شما ارائه می‌کند، به هر پرسشی که احتمالاً در این مورد دارید پاسخ می‌دهد، سوابق پزشکی شما را به‌طور کامل بررسی می‌کند و یک معاینه کامل بر روی شما انجام می‌دهد تا صلاحیت شما برای عمل جراحی زیبایی مشخص شود. همچنین ممکن است از شما بخواهد که قبل از انجام عمل، آزمایش پزشکی خاصی را انجام دهید که حتماً باید این آزمایش را در فاصله زمانی مناسب قبل از نزدیک شدن به زمان عمل انجام دهید.

نکات مهم قبل از انجام جراحی زیبایی گوش

• سیگار کشیدن را از حداقل ۶ هفته قبل از عمل، متوقف کنید.
• تست های آزمایشگاهی و یا سنجش بالینی انجام دهید.
• از مصرف قرص‌های آسپرین، داروهای ضدالتهاب و برخی داروهای گیاهی که ممکن است باعث افزایش خونریزی در زمان عمل شود، خودداری کنید.
• از پوست خود به‌خوبی محافظت و مراقبت کنید.

مراقبت های پس از جراحی زیبایی گوش

‎انجام مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش در تسریع روند بهبودی تاثیر بسزایی دارد. بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص می‌شود. پس از عمل پانسمان تا ۵ روز روی گوش‌ها باقی می‌ماند و در درجه اول بهداشت محل زخم توصیه می‌شود. علاوه بر این داروهای مسکن برای کاهش درد بیمار تجویز می‌گردد.جراح درخصوص مدت پانسمان و اقداماتی که بیمار باید هنگام خواب انجام دهد، با وی صحبت خواهد کرد. شست‌وشوی مرتب زخم‌ و استفاده از کرم‌های آنتی‌بیوتیک از نکات مهم پس از عمل هستند که رعایت آن‌ها توصیه می‌شود. طی هفته اول بعد از برداشتن پانسمان، بیمار به‌طور شبانه‌روزی از هدبند استفاده می‌کند‫. البته بهتر است هر ۲ تا ۳ ساعت یک‌بار حدود نیم ساعت هدبند برداشته شود‫. در هفته دوم تنها شب‌ها از هدبند استفاده می‌شود و در طول روز نیاز به استفاده از هدبند نیست. خون‌مردگی و تورم ناشی از عمل هم پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود. اغلب به بیماران توصیه می‌شود که پس از جراحی دو هفته به پشت بخوابند تا به گوش‌ها فشار وارد نیاید‫. اگر پزشک در روند جراحی از بخیه‌های کشیدنی استفاده کند، یک هفته بعد از انجام جراحی بخیه‌ها باید برداشته شوند. زخم‌های جراحی گوش با گذشت زمان ناپدید می‌شوند. بیشتر افراد بالغ 5 روز بعد از انجام عمل جراحی می‌توانند به سر کار خود بازگردند. کودکان می‌توانند یک هفته بعد از جراحی به مدرسه برگردند، اما باید فعالیت‌های خود را تا زمان بهبودی کامل کاهش دهند.

مدت زمان ماندگاری نتایج جراحی اتوپلاستی

معمولاً نتایج عمل جراحی زیبایی گوش‌ها تا پایان عمر ماندگار خواهد بود، مگر آنکه سانحه‌ای برای شما اتفاق بیفتد که بر شکل یا وضعیت گوش شما تأثیر بگذارد.

عوارض جراحی زیبایی گوش

مانند همه‌ انواع عمل‌های جراحی، این عمل نیز ممکن است خطراتی به دنبال داشته باشد. خطرات عمل جراحی اتوپلاستی شامل پاره شدن بخیه‌ها و در نتیجه بازگشت گوش به حالت قبلی، خونریزی، درد، تورم، عفونت، بی حسی موقتی گوش، عدن تقارن یا هم شکلی گوش و ایجاد جای زخم غیرطبیعی که به ندرت اتفاق می افتد است. چنانچه یکی از این موارد اتفاق بیفتد، ممکن است به عمل جراحی دیگری نیاز باشد.

هزینه‌ جراحی زیبایی گوش

قبل از اقدام به عمل زیبایی لاله گوش لازم است یک جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید. در طول جلسه مشاوره تمام جنبه‌های عمل جراحی از جمله آماده‌سازی قبل از عمل، خطرات نسبی، بهبودی، طیف هزینه عمل زیبایی گوش و گزینه‌های تأمین مالی؛ مورد بحث قرار می‌گیرند و شما قیمت جراحی زیبایی گوش را متوجه خواهید شد.
هزینه جراحی زیبایی گوش در بین پزشکان مختلف و مناطق مختلفی که این عمل انجام می‌شود، متفاوت است. و به دستمزد جراح، هزینه های بیمارستان، داروها و آزمایشات و روش جراحی در نظر گرفته شده برای شما بستگی دارد.
هنگام انتخاب جراح برای جراحی گوش، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحت بودن شما با او به اندازه هزینه‌ جراحی زیبایی گوش مهم است. در نظر داشته باشید که شرکتهای بیمه اغلب هزینه آن دسته از جراحی‌های گوش را تقبل می‌‌کنند که برای درمان و رفع یک نقص عملکردی گوش مانند مشکل شنوایی انجام می‌شود. در صورتی که عمل جراحی برای اصلاح بدشکلی و یا ناهنجاري مادرزادي گوش باشد، بیمه‌ ممکن است هزینه جراحی اتوپلاستی را پرداخت کند. اگر عمل اتوپلاستی تنها برای دلایل مرتبط با بهبود زیبایی انجام شود، معمولاً شرکت‌های بیمه از پرداخت هزینه آن خودداری می‌کنند. در این صورت توصیه می‌‌کنیم در مورد جزئیات کامل هزینه‌های جراحی و همچنین روش‌های پرداخت هزینه عمل با جراح خود صحبت کنید.

سوالات متداول درباره جراحی زیبایی گوش

عمل زیبایی گوش چه مدت طول می کشد؟

عمل زیبایی گوش بسته به تغییراتی که نیاز است بر گوش انجام شود نیاز به یک الی دو ساعت زمان دارد .

آیا پس از اتوپلاستی جای بخیه ها و اسکار (جای زخم) باقی می ماند؟

عمل گوش یکی از مهم ترین جراحی ها است که جراح باید نهایت دقت را در زمان جراحی داشته باشد ، در پشت گوش پس از عمل یک زخم بسیار اندکی باقی می ماند که به دلیل قرار گرفتن در ناحیه تاشدگی پست گوش اصلا مشخص نمی گردد .

آیا در زمان عمل گوش می توان لاله گوش را هم کوچک کرد؟

بله، لاله گوش را می توان کاهش سایز داد ، امروزه تعداد مراجعه کنندگان جهت کاهش سایز لاله گوش بسیار رواج یافته است . طی چند سال اخیر، درخواست برای کوچک کردن لاله ی گوش به طور فزاینده ای بین عموم افراد رواج یافته است. اندازه ی لاله ی گوش را می توان در مطب پزشک به راحتی و توسط بی حسی موضعی تغییر داد.

آیا نتایج اتوپلاستی دائمی است؟

بله، نتایج عمل گوش دائمی است و شخص دیگر نیازی به عمل مجدد ندارد ، مگر در مواردی که گوش ضربه دیده باشد و نیاز به ترمیم گوش باشد .

آیا پس از جراحی گوش نیاز به مراقبت های خاصی است؟

بله، پس ازجراحی زیبایی گوش هر شخص باید مراقبت های خاصی را انجام دهد که جراح در همان روز جراحی تمامی نکاتی را که شخص باید انجام دهد را به بیمار آموزش می دهد و یا بیان می کند .

آیا می توان جراحی بینی و جراحی گوش را همزمان با هم انجام داد؟

بله، به شکل همزمان می توان هم جراحی زیبایی گوش و هم عمل جراحی زیبایی بینی را انجام داد .

در چه سنی می توان تحت عمل جراحی زیبایی گوش قرار گیرفت؟

عمل اتوپلاستی را می توان در هر سنی، معمولا از سن حدود 5 تا 6 سالگی، زمانی که گوش ها به اندازه ی نهایی خود برسند، انجام داد. در کودکان، غضروف گوش نسبت به بزرگسالان قابل انعطاف تر است، در نتیجه چنانچه عمل جراحی در سنین پایین تر انجام شود، گوش فرد راحت تر تغییر شکل می یابد و کودک می تواند از اثرات فیزیولوژیکی این روش به طور قابل توجهی بهره مند شود.

آیا عمل اتوپلاستی می تواند بر شنوایی فرد تاثیر بگذارد؟

اتوپلاستی در هیچ صورت شنوایی فرد را تغییر نخواهد داد. مکانیسم شنوایی انسان در گوش میانی و داخلی انجام می گیرد.

آیا عمل اتوپلاستی با درد همراه است؟

احساس درد و ناراحتی بخشی از روند بهبودی پس از عمل اتوپلاستی خواهد بود، هرچند درد آن بسیار کم است. در صورت لزوم می توان از داروهای مسکن غیر تجویزی استفاده کرد.

چه مدت پس از عمل اتوپلاستی نتایج آن را مشاهده خواهم کرد؟

بلافاصله پس از عمل جراحی می توانید بهبودی در شکل و وضعیت گوش خود را مشاهده کنید، با این حال 4 تا 6 هفته طول می کشد تا بهبودی کامل صورت گیرد و شما بتوانید نتایج نهایی عمل را ببینید.