موکوس چیست؟ موکوس چیست؟

موکوس چیست؟

نوشته شده توسط چهارشنبه, 14 اسفند 1398 ساعت 09:02
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در حالت هایی که بدن با مشکلی مواجه می شود، به گونه ای این اتفاق را اطلاع می دهد، از مواردی که به وسیله ی آن این پیام منتقل می شود، تغییر کردن رنگ موکوس و یا خلط بدن می باشد.

موکوس چیست؟

موکوس در حفاظت از بدن نقش دارد. به این صورت که از وارد شدن هر گونه میکروب مضر، گرد و غبار و ... به اجزایی از بدن مانند بینی، گلو، گوش و ریه جلوگیری می کند. در حقیقت موکوس ترشحات مربوط به غشاهای مخاطی می باشد که در نواحی از بدن مانند بینی، گوش، لب، ناحیه تناسلی و یا مقعد وجود دارد. بدن انسان روزانه حدود 1 لیتر خلط ایجاد می کند. اجزای تشکیل دهنده ی خلط، آب، سلول، نمک و موسین می باشند.

رنگ های مختلف موکوس چه معنایی دارند؟

رنگ هایی که موکوس می تواند داشته باشد، شامل رنگ های گوناگونی می باشد که در ادامه درباره ی هر کدام از آن ها توضحاتی را می دهیم.

سفید

سفید بودن رنگ موکوس از سلامت بودن بدن خبر می دهد. اما در شرایطی که بیش از اندازه باشد، حاکی از اختلالی در سلامتی بدن می باشد. اگر آبریزش بینی به این رنگ باشد، مواردی مانند آلرژی و یا رفلکس معده را نشان دهد. در صورت مصرف لبنیات و یا گرفته بودن سینوس هم این رنگ پدید می آید.

زرد

در صورتی که موکوس دارای رنگ زرد باشد، نشان دهنده ی این است که ویروسی در بدن موجود است که بدن با آن دارد مقابله می کند و این رنگ در مواقعی که سرماخوردگی و همچنین عفونت سینوسی وجود داشته باشد، پدید می آید.

سبز

وجود عفونت های باکتریایی سبب سبز شدن رنگ موکوس می شود. در افرادی که از آلرژی رنج می برند، این رنگ در خلط آن ها مشاهده می شود. زمانی گلبول های سفید در اثر وجود باکتری ها از بین بروند، این باکتری ها تکثیر پیدا می کنند و سبب سبز شدن رنگ خلط می شوند.

قهوه‌ای یا قرمز

در افرادی که دچار آسم و یا برونشیت هستند، موکوس به رنگ صورتی نزدیک به قرمز می شود. همچنین معمولا در افرادی که سیگاری هستند و یا گلو درد دارند، رنگ موکوس قهوه ای می باشد.

خواندن 2987 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 ساعت 11:21
محتوای بیشتر در این بخش: « سپتوم چیست؟ تامپون بینی چیست؟ »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.