جراحی زیبایی ران و ساق پا

جراحی زیبایی ران و ساق پا (0)

جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا | تایوپلاستی | انواع روش، عوارض و هزینه عمل

تجمع چربی بیش از اندازه در هر ناحیه از بدن می تواند برای افراد زیادی می تواند عامل ناخوشایندی به حساب آید. یکی از این نواحی که قصد پرداختن به آن را در این مقاله داریم، ناحیه ران پا می باشد. بیشترین قسمتی در ران پا که محل تجمع چربی ها می باشد، قسمت بیرون و درون آن و همچنین اطراف زانوها و ساق پا می باشد.
افراد در سنین جوانی دارای پوستی با انعطاف پذیری بالا می باشند و به این خاطر تجمع چربی در این افراد را می توان به وسیله ی روش لیپوساکشن برطرف نمود. اما با گذشت زمان و از 40 سالگی به بعد، با کاهش انعطاف پذیری پوست دیگر نمی توان از این روش استفاده نمود. برای کم کردن محیط دور ران می توان از روش هایی از جمله رعایت رژیم غذایی مناسب، استفاده از دوچرخه و همچنین دویدن استفاده نمود ولی این روش ها قادر به رفع مشکل شل بودن پوست نیستند.
امروزه افراد زیادی در تلاش برای کم کردن وزن خود به کمک روش های جراحی و یا رعایت رژیم غذایی هستند و همین امر سبب شده است که به کار گیری راه های تهاجمی تر برای حذف و یا کاهش چربی ها و همچنین برقراری توازن ظاهری، از دغدغه های ضروری و مهم به شمار آید. در سالیان اخیر با پیشرفت تکنولوژی روش های مناسبی برای درمان در این زمینه به وجود آمده اند که می توانند کمترین جراحت را پس از اتمام درمان برای افراد ایجاد نمایند.
طبق مطالبی که گفته شد، ران پا یکی از نواحی بدن است که با جمع شدن چربی در قسمت های درونی و بیرونی آن، مشکلاتی را برای افراد زیادی ایجاد می کند. یکی دیگر از این مشکلات که در بعضی مواقع اتفاق می افتد، به صورتی است که تورم و قرمز شدن پوست ران در اثر ساییدگی در زمان راه رفتن اتفاق می افتد. کاهش محیط اطراف پا و رفع مشکل شل بودن پوست را می توان به وسیله ی جراحی لیفت ران و ساق پا برطرف نمود.
هدف از انجام جراحی لیفت ران، تنها حذف چربی های زیادی ران نمی باشد. زیرا برای رفع این مشکل با این شرط که قابلیت ارتجاعی پوست مناسب باشد و توانایی منطبق شدن با شکل جدید پاها را داشته باشد، لیپوساکشن می تواند بسیار موثر باشد. اما در شرایطی که این قابلیت وجود نداشته باشد و پوست وضعیت شل و یا افتاده داشته باشد، نحوه ای از درمان که به صورت ترکیبی از لیپوساکشن و نیز شیوه های لیفت و کوچک کردن ران می باشد، صورت می گیرد.
در این جراحی همراه با حذف پوست، در مواردی نیز چربی اضافه ای که در ران ها و ساق پا وجود دارند نیز حذف می شوند و این کار موجب فرم دادن دوباره به ران ها، صاف شدن آن ها و نیز بهبود زیبایی ساق پا و لاغری آن می شود.در مواقعی که با انجام فعالیت های ورزشی امکان رسیدن به نتایج دلخواه در زمینه ی لاغری و تناسب اندام برای افراد وجود نداشته باشد، انجام جراحی لیفتینگ ران به عنوان گزینه مناسبی برای درمان چیشنهاد می شود.

از دیدگاه زیبایی ، ران و ساق پایی که ایده آل است، چگونه می باشد؟

در شرایط ایده آل بخش داخلی ران ها باید دارای پوستی صاف و کشیده و بدون هیچ گونه شل بودنی باشد و سطح ران ها در قسمت داخلی دارای لایه ای نازک تا متوسط از چربی باشد که این چربی در حالت ایده آل باید به میزانی باشد که ناحیه داخلی ران ها برخوردی با همدیگر نداشته باشند. زمانی که وزن افزایش پیدا کند و خاصیت الاستیسیته پوست کاهش یابد، ران ها از ناحیه داخلی شل شده و به همدیگر برخورد می کنند. در این شرایط عاملی که می تواند این مشکل را رفع کند، جراحی لیفت ران می باشد. این جراحی حاصل ترکیبی از روش ها می باشد که منجر به کم شدن قسمت های اضافی پوست که انعطاف پذیری آن ها از دست رفته است، می شود. این روش ها عبارتند از :

 •  مزوتراپی
 •  ترماژ
 •  لیپولیز
 •  لیپوساکشن
 •  لیفت سرمایشی
 •  لیفت ران و ساق پا به وسیله تزریق آنزیوم و مزوتراپی
 •  استفاده از تکنولوژی الکترونوری جهت لیفت ران و ساق پا
 •  استفاده از دستگاه ویبره برای لیفت ران و ساق پا
 •  جراحی لیفت و ساق پا
 •  لیفتینگ ران و ساق پا

جراحی لیفتینگ ران و ساق پا چگونه است؟

جراحی ران و ساق پا که به تایوپلاستی معروف است، شیوه ای است که سبب فرم دهی به ناحیه باسن و ران شده و ترک های پوست اضافی و شل را در قسمت های درونی و بیرونی ران ها کشیده و جمع می نماید. این نوع جراحی بیشتر برای افرادی که از افتادگی پوست شل شده و اضافی در ران ها و یا بزرگ بودن بیش از اندازه ساق پا رنج می برند، پیشنهاد می شود. دلیل این شل شدن پوست در ناحیه ران هم می تواند انجام لیپوساکشن و یا لاغر کردن ران به میزان زیاد در زمان های قبل باشد.
نحوه ی جراحی ران و ساق پا نیز به این صورت است که پزشک متخصص با برداشتن مقداری از پوست و چربی ها که اضافی می باشد، باعث لاغر شدن و تغییر فرم دادن ران شده که در نهایت سبب هموارتر شدن پوست بهبود ظاهر ران ها می شود.

مهم ترین عاملی که باعث می شود با وجود انجام فعالیت های ورزشی مناسب و داشتن رژیم غذایی خوب، باز هم افراد از فرم ران و پاهای خود ناراضی باشند، ژنتیک می باشد. امروزه وجود روش هایی از قبیل لیپوساکشن، لیپوماتیک لیفت ران می تواند تا حد مطلوبی اثر ژنتیک را کاهش داده و می تواند چربی های اضافی را نیز از بین ببرد.
با استفاده از لیپوساکشن می توان به راحتی ران ها را از لحاظ ظاهری زیبا نمود و برای از بین بردن پوست اضافی و شل نیز از روش جراحی لیفت کمک گرفت و به این ترتیب به اندام خوشایند خود رسید.

مزایای که جراحی زیبایی لیفت ران و ساق پا به همراه دارد

روش تایوپلاستی افتادگی و شل بودن پوست را از بین برده و به این وسیله بافت ران را سفت کرده و همچنین چربی های اضافی را به همراه پوست از ناحیه مورد نظر خارج کرده و در نهایت باعث بهبود زیبایی ظاهری ران ها و لاغر شدن آن ها می شود. تایوپلاستی را می توان به عنوان یکی از بهترین روش ها برای رفع سولیت ران ها دانست. مزایای دیگری نیز که این روش دارا می باشد این است که قابلیت انجام مواردی از جمله خارج کردن چربی ها، بالا بردن افتادگی، محکم شدن عضلات، کوچک شدن ران و نیز رفع شل بودن پوست را دارد. پس از درمان نیز می توان به کمک جراحی زیبایی ران، این اندام را از نظر زیبایی نیز اصلاح نمود.

جراحی لیفت ران و ساق پا یا تایوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که دارای پوست اضافی و یا دارای افتادگی در ناحیه درونی ران های خود دارند، مناسب ترین گزینه برای انجام تایوپلاتسی می باشند. به مرور زمان و با بیشتر شدن سن و یا در مواردی کاهش زیادی وزن، پوست ران دچار افتادگی می شود.
احتمال از بین رفتن و یا کاهش چربی های ناحیه ران وجود دارد ولی برای این که پوست آن دوباره به حالت گذشته برگردد و پوست اضافی آن از بین رود، تنها با جراحی امکان پذیر می باشد. به این خاطر اهمیت جراحی لیفت ران برای این دسته از افراد مشخص می شود.
به طور کلی این جراحی برای افراد با ویژگی های زیر مناسب می باشد :

 •  افرادی که دارای وزن حدودا تابتی هستند.
 •  افرادی که در نواحی مختلف ران خود دارای بافت نرم زیادی می باشند.
 •  افرادی که از سلامت مناسب برخوردارند و جراحی آن ها را با هیچ خطری روبرو نمی کند.
 •  افرادی که دخانیات استعمال نمی کنند.
 •  افرادی که نسبت به توانایی جراح، نگرش مثبت و منصفانه ای دارند.
 •  افرادی که، به داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی منظم پایبند می باشند.

روش های انجام جراحی زیبایی ران و ساق پا چگونه می باشد؟

دو راهکار متفاوت در این جراحی به کار برده می شود :

 •  در شیوه نخست در کشاله ران، اسکاری کوتاه و افقی به همراه دارد که به جراحی مینی لیفت ران معروف است.
 •  در شیوه دوم در طول ران، اسکاری عمودی پدید می آید که به جراحی لیفت ران معروف است.

آشنایی با انواع جراحی زیبایی ران و ساق پا

روش های متعددی برا رفع مشکلاتی که برای ران ها پیش می آید، وجود دارد. وجه مشترک تمامی این روش ها این است که آن ها برای کسانی که دارای پوست اضافی در ران های خود بوده و قصد بهبود بخشیدن به فرم ران ها را دارند، مناسب است. انتخاب نوع جراحی مورد نیاز باید با نظر جراح و پس از مشورت با او تعیین شود. جراح با بررسی وضعیت فرد و فهمیدن خواسته های فرد از جراحی، شیوه مناسب برای جراحی را انتخاب می نماید.

جراحی لیفت داخلی ران

در روش لیفت داخلی ران همان طور که از عنوان مشخص است، پوست قسمت داخلی ران تحت درمان قرار می گیرد. انجام این روش به افرادی که در اثر کاهش وزن زیاد به افتادگی پوست دچار شده اند، توصیه می شود. برش هایی که در این جراحی ایجاد می شود در ناحیه داخلی ران قرار داشته و به این خاطر محل زخم در زیر لباس پنهان خواهد شد. همچنین در بعضی مواقع به همراه لیفت میانی ران، لیپوساکشن نیز صورت می گیرد. این عمل زمان مشخصی ندارد و احتمال دارد قبل، در حین و یا بعد از جراحی انجام شود.

جراحی لیفت میانی ران

بر اساس این روش، در بخش بالایی از ناحیه میانی ران، مشکل افتادگی پوست برطرف می شود. برش های که در این روش ایجاد می شوند، از بخش های جلویی و بالایی ران آغاز شده و از قسمت داخلی آن رد می شود و در نهایت به پایین خطی که میان باسن و ران قرار دارد می رسد. انجام این روش به همراه بیهوشی صورت می گیرد.

جراحی لیفت خارجی ران‌ها

در این شیوه از لیفت ران، قسمت های کناری و جلویی ران ها برای درمان انتخاب می شوند. برش های مورد نیاز برای جراحی نیز در ناحیه بالایی ران ایجاد شده و سعی جراح بر این است که آن ها را بر روی خط لباس زیر و در امتداد آن به وجود آورد تا زخم حاصل از جراحی پیدا نشود. در شرایطی امکان دارد این لیفت با لیپوساکشن نیز ترکیب شود و یا به صورت همزمان با لیفت باسن صورت گیرد.

نحوه جراحی زیبایی ران و ساق پا چگونه می باشد؟

لیفت ران به وسیله بیهوشی صورت می گیرد. برش هایی که برای این جراحی به وجود می آیند، دارای انواع گوناگونی می باشند. نوعی از این برش ها به گونه ای است که از قسمت جلو و بالای ران شروع می شود و تا پشت باسن ادامه پیدا می کند. احتمال دارد که برشی عمودی هم در بخش داخلی ران و در امتداد با قسمت داخلی زانو به وجود آید. این نوع از برش در شرایطی که پوست اضافی و همچنین افتادگی پوست دارای مقدار زیادی باشد، ایجاد می شود. از قسمت داخلی ران ها پوست اضافی برداشته شده و سپس پوستی که باقی مانده است به طرف بالا کشیده شده و در نهایت مجددا بخیه زده می شود.
این امکان وجود دارد که جهت خارج شدن مایعات اضافه در ناحیه زخم، لوله هایی باریک به کار گرفته شوند. به دلیل این که این ناحیه از بدن همواره در هنگام راه رفتن و سایر فعالیت ها درگیر می باشد، ممکن است بخیه ها از یکدیگر جدا شده و فرد نیاز به بخیه زدن دوباره پیدا کند. جراحی لیفت ران در حدود 2 الی 4 ساعت به طول می انجامد. پس از جراحی و در هنگام ریکاوری، معمولا فرد با درد و سختی روبرو می شود که این مشکل را به کمک مسکن ها برطرف می نمایند. کبودی و تورم از نشانه هایی است که پس از جراحی برای فرد ایجاد می شود که امکان دارد این کبودی تا حدود چند هفته و نیز تورم به مدت چند ماه برای فرد وجود داشته باشد. برگشت به فعالیت های روزانه و معمول زندگی نیز تنها پس از گذشت چند هفته از انجام جراحی امکان پذیر است. اما از بین رفتن محل زخم جراحی می تواند تا یک سال به طول بینجامد.
برای نمایان شدن نتایج حاصل از جراحی حدود 6 ماه زمان نیاز می باشد. نتایج حاصل به صورت دائمی می باشند و ران ها از نظر شکل و فرم برای همیشه تغییر پیدا می کنند. اما برای ادامه پیدا کردن این نتایج باید افراد به رعایت کردن رژیم غذایی و همچنین انجام فعالیت های ورزشی بپردازند تا از جمع شدن دوباره چربی ها در ران های خود خودداری کنند.

اقدامات لازم قبل از جراحی تایوپلاستی شامل چه مواردی است؟

این که فرد برای جراحی زیبایی ران اقدام کند یا خیر، کاملا به تصمیم خود او بستگی دارد و به همین علت در زمان مشاوره با بیمار باید وضعیت او کاملا ارزیابی شود و تمام دغدغه های فرد را در نظر گرفت. پس از معاینه بیمار و ارزیابی وضعیت سلامتی او به طور کامل، جلسه مشاوره شروع می شود. در این هنگام وظیفه بیمار این است که درباره همه مسائل پزشکی سابق خود در این زمینه اعم از ابدومینوپلاستی، درمان واریس، جراحی کم کردن وزن، لیپوساکشن و یا وجود اسکار در قسمت ران خود، به پزشک توضیحاتی را ارائه دهد. اگر قصد کاهش وزن به میزان زیاد و یا جهت بارداری برنامه ای دارید، باید در مورد آن حتما با پزشک مشاوره نمایید. که در طی این جلسه مشاوره از فرد درخواست می شود که که شیوه زندگی خود را تغییر داده و شروع به انجام فعالیت های حرکتی و داشتن رژیم غذایی مناسب کند. مزیت این جلسه مشاوره هم این است که پزشک از تمام خواسته های فرد آگاه شده و می تواند برنامه درمانی خوبی را با توجه به این خواسته ها برای فرد تعیین کند.
در این معاینه پزشک به ارزیابی مواردی مثل ظاهر لگن و ران ها، تشخیص کیفیت پوست، شرایط جراحت های پوستی و نیز بافت ران، می پردازد. علاوه بر آن دیگر شیوه هایی که برای درمان این مشکل وجود دارند هم به فرد گفته می شود. در نهایت بر اساس اولویت ها و نیاز هایی که وجود دارد، هزینه این درمان به بیمار گفته شده و برای ایجاد سابقه پزشکی از شرایط ظاهری ران فرد عکس گرفته خواهد شد.
انتظاراتی که امکان دارد پزشک برای آماده شدن برای جراحی لیفت ران و ساق پا، از فرد داشته باشد عبارتند از :

 •  آزمایشات لازم از فرد گرفته شود.
 •  در صورتی که فرد دارو مصرف می کند، تغییراتی را باید ایجاد کند و مصرف بعضی از داروهای خاص را شروع کنید.
 •  از سیگار کشیدن خودداری شود.
 •  از مصرف برخی داروها مانند آسپرین، ضد التهاب و نیز مکمل هایی که گیاهی می باشند به منظور جلوگیری از افزایش خونریزی در جراحی، خودداری شود.
 •  این جراحی معمولا در یک کلینیک تخصصی و مجهز و یا در بیمارستان انجام می شود ولی در صورتی که به شیوه سرپایی صورت گیرد، باید یک نفر به عنوان همراه با فرد باشد که کنار بیمار باشد و پس از عمل فرد را به خانه برساند و پس از جراحی دست کم برای یک شب در کنار فرد باشد.

نتایج عمل جراحی زیبایی ران و ساق پا چه مواردی است؟

پس از اتمام جراحی زیبایی ران نتایج این عمل را می توان مشاهد نمود. اما برای کامل شدن نتایج و بهبودی، به چند ماه زمان نیاز است. پس از انجام جراحی کیفیت پوست بسیار بهتر شده و از نظر ظاهری، ران ها باریک تر شده و ظاهر و تناسب آن ها و نیز باسن بهتر می شود. به این صورت که دیگر لباس های فرد متناسب با او نبوده و فرد از این وضعیت خود بسیار راضی می باشد که این مساله می تواند بر خصوصیات شخصیتی او نیز تاثیری مثبت بگذارد.
اسکار هایی که پس از عمل وجود دارند، ممکن است برخی از آن ها بر روی بدن همچنان پا برجا بمانند، اما نتیجه نهایی در صورتی که وزن ثابت بماند و فعالیت های ورزشی نیز انجام شوند، ماندگار است. با توجه به سن بیمار بعضی از سفتی ها قابل انتظار است. گر چه بهبودی هایی که در ابتدا حاصل می شوند، تقریبا ماندگار می باشند. به طور کلی با وجود انتظار رقم خوردن نتایج مناسب، ممکن است پس از عمل نتایج دلخواه ایجاد نشود و برای دستیابی به نتایج لازم، انجام جراحی های دیگری هم لازم باشد.

دوره نقاهت پس از جراحی زیبایی تایوپلاستی تا چه مدت طول می کشد؟

این موضوع را باید در نظر بگیرید که پس از جراحی ران، تورم و کبودی به سراغ شما خواهد آمد که البته این مسئله موقتی است. در حین زمان ریکاوری، برش های ایجاد شده پانسمان می شوند و احتمال دارد بر روی آن بنداژی نیز بسته شود. علاوه بر آن این احتمال وجود دارد که به منظور کم کردن تورم در مراحل ابتدایی نقاهت بعد از جراحی، از یک گن فشاری نیز استفاده نمایید. لوله های باریکی نیز که مسئول تخلیه خون و مایعاتی که در ناحیه جراحی جمع شده اند، در صورت نیاز در زیر پوست قرار داده می شوند. پس از جراحی برخی از دستورات که باید از طرف شما رعایت شوند در اختیارتان قرار داده می شود که عبارتند از :

 •  نحوه مراقبت از ناحیه زخم و لوله های مخصوص
 •  چگونگی مصرف کردن داروهایی که به جهت کم کردن خطر عفونت و افزایش بهبودی تجویز شده اند.
 •  نشانه هایی که می توانند سبب ایجاد خطر شوند.
 •  جلسات مراجعه بعدی به پزشک

مراقبت های پس از جراحی زیبایی ران و ساق پا چه مواردی است؟

 •  به مدت 3 الی 6 هفته باید از گن شلواری استفاده نمایید.
 •  مراقب باشید تا بخیه پیش از کشیدن نخ آن خیس نشود.
 •  پس از این که نخ بخیه کشیده شد، دوش گرفتن با آب ولرم مشکلی نداشته اما شنا کردن به مدت 3 ماه امکان پذیر نیست.
 •  به مدت 2 هفته بعد از انجام جراحی به استراحت در منزل بپردازید.
 •  خط بخیه پس از گذشت 3 ماه از جراحی سفت و قرمز می باشد.
 •  از ورزش های سخت پرهیز کنید و ورزش هایی که سبک هستند را انجام دهید که این کار می تواند سبب کاهش زمان بهبودی می شود.
 •  ایجاد عفونت و یا درد را به محض این که اتفاق بیفتد، باید سریعا به پزشک اطلاع دهید.
 •  طبق دستوری که پزشک می دهد، به مصرف قرص های مسکن بپردازید.

آشنایی با عوارض جراحی زیبایی ران و ساق پا

عوارضی که در اثر جراحی زیبایی ران و ساق پا ایجاد می شوند، در صورتی که جراحی به وسیله جراح متخصص صورت گیرد می تواند بسیار کاهش یابند. این عوارض عبارتند از :

 •  عفونت
 •  ایجاد خونریزی
 •  حساسیت پوست دچار تغییر می شود.
 •  تقارن نداشتن
 •  شل بودن پوست
 •  نمایان بودن بخیه
 •  خطرات ایجاد شده از بیهوشی
 •  زخم ها به کندی بهبود یابند.
 •  جمع شدن مایعات
 •  جدا شدن بیشتر زخم ها
 •  ترومبوز وریدی عمیق
 •  نکروز چربی و از بین رفتن بافت های چربی در اعماق پوست
 •  درد زیاد
 •  تغییر پیدا کردن رنگ پوست
 •  پوست از دست می رود.
 •  امکان ایجاد التهاب و یا درد توسط بخیه ها وجود دارد که در این صورت باید بخیه ها را کشید.
 •  اسکارهای ناخوشایند
 •  بی حس شدن پوست
 •  شل شدن و افتادگی دوباره پوست
 •  نیاز پیدا کردن به جراحی های اصلاحی
  خطراتی که گفته شد و دیگر خطرهای محتمل توسط پزشک پیش از انجام جراحی به اطلاع شما می رسد. این نکته را به خاطر داشته باشید که پیش از جراحی تمام سوالات خود را از جراح بپرسید.

قیمت جراحی زیبایی ران و ساق پا چقدر است؟

بستگی به تجربه جراح متخصص، نوع جراحی، مکان زندگی و نیز وسعت قسمتی که باید درمان شود، هزینه انجام جراحی ران و ساق پا متفاوت می باشد.