خال لکه شرابی چیست؟ | علل و خطرات احتمالی

نوشته شده توسط پنج شنبه, 15 اسفند 1398 ساعت 13:32

به نوعی نشان پوستی که رنگ آن قرمز تیره و یا ارغوانی می باشد، خال لکه شرابی می گویند.

همانژیوم چیست؟ | علائم | علل و روش های تشخیص

نوشته شده توسط پنج شنبه, 15 اسفند 1398 ساعت 13:31

توده ای از سلول ها که غیر سرطانی بوده و به دلیل جمع شدن غیر معمول رگ های خونی ایجاد می شوند، همانژیوم نام دارد.

رگ های قرمز رنگی که کنار بینی می باشند، خطری برای سلامتی ندارند ولی از بردن آن ها برای افزایش زیبایی حائز اهمیت است.

گاهی در روی پوست عروق های خونی شبکه ای مانند و ظریفی نمایان می شوند که به نام تلانژکتازی شناخته می شوند.

لیزر ضایعات عروقی

لیزر ضایعات عروقی (5)

لیزر ضایعات عروقی پوست| انواع، علت و درمان ضایعات عروقی

ضایعات عروقی

ضایعه های عروقی پوستی دارای شکل های مختلفی می باشند. به طور کلی ضایعه هایی از قبیل خال، زخم، لک و یا توده هایی که به صورت خوش و بدخیم که فاکتور اصلی آن ها رگ های سیاهرگی – سرخرگی و لنفاوی می باشند، جزو این ضایعه ها محسوب می شوند. برای این که نوع ضایعه تشخیص داده شود، رنگ و شکل آن توسط پزشک متخصص بررسی می شود اما در ارزیابی های تخصصی تر به کمک آزمایش های بافت شناسی ضایعه، ساختمان سلولی بررسی می شود. ممکن است از هنگام تولد این ضایعات وجود داشته باشند و یا در سال های بعد از تولد به وجود بیایند. ضایعات عروقی در مواقعی به صورت خود به خودی درمان می شوند.

آشنایی با انواع ضايعات عروقي

ضایعه هایی از جمله تلانژکتازی، ورید های عنکبوتی، رگ های ریز کنار بینی، واریس، آکنه روزاسه، خال لکه شرابی، همانژیوما و نیز پاپول از انواع ضایعات عروقی به حساب می آیند که دارای شرایط درمانی یکسان می باشند.
این ضایعه ها را به سه دسته گروه بندی می کنند که عبارتند از :

• ضایعه هایی که دارای جریان خون بالایی می باشند و بیشترین اختلال در آن ها در ناحیه ای که شریان ها با وریدها اتصال یافته اند، نمایان می شود. شدت جریان خون و نیز فشار در شریان ها نسبت به ورید ها بالاتر می باشد. در صورت وجود اختلال، دریچه ارتباطی بین شریان ها و وریدها نمی تواند کار خود را به صورت طبیعی انجام دهد و با وارد شدن خون دارای فشار زیاد به وریدها، سبب گشاد نمودن آن ها شده و باعث برجسته و ضربان دار نمایان شدن آن ها از زیر پوست می شود.
• ضایعه هایی که شدت جریان خون در آن ها پایین بوده و اختلال در عملکرد مویرگ ها ایجاد می شود. از جمله آن ها می توان به ماه گرفتگی و لکه سالمون اشاره نمود.
• ضایعه های عروقی که مختلط می باشند.

تلانژکتازی چیست؟

در این نوع از ضایعه، عروق گشاد می شوند. عروق با قطری در حدود 0.5 تا 1 میلی متر در سطح مخاطی و یا زیر پوست جای می گیرند.

رگهای عنكبوتي یا خال چیست؟

این ضایعه ها از نظر شکلی بسیار شبیه به حالتی است که عنکبوتی کوچک به رنگ قرمز، بنفش و یا آبی بر روی پوست قرار داشته باشد. این ضایعه که یک نوع از تلانژکتازی محسوب می شود، به صورت نقطه ای که از حاشیه آن مویرگ های خیلی ریزی خارج شده اند، بوده و شکلی مانند عنکبوت دارند. اندازه این خال ها در حدود 2 تا 3 میلی متر بوده و اغلب در پوست های روشن مشاهده می شود. با فشار دادن این خال ها برای لحظه ای قرمزی آن ها از بین رفته و پس از مدتی مجددا قرمز می شود. دلیل قرمز شدن دوباره آن این است که خال های عنکبوتی دارای منشا عروقی هستند. علت مشخصی برای ایجاد این خال ها وجود ندارد اما در مواقعی به دلیل مصرف نمودن برخی داروها، وجود بیماری های کبدی، نور آفتاب، مصرف هورمون و دیگر موارد، این خال ها نمایان می شوند.

رگ هاي ريز كنار بيني چیست؟

این رگ ها که اندازه ای در حدود یک میلی متر دارند، از جنس سیاهرگی می باشند و علل ایجاد آن ها مواردی از قبیل وارد شدن ضربه، سابقه بیماری های کبدی و کلیوی، تابش آفتاب، مصرف نمودن برخی داروها و ... می باشد. در مواقعی به کمک لیزر می توان این ضایعه ها را برطرف نمود ولی در مواردی دیگر پزشک متخصص از حرارت جهت برطرف نمودن آن ها استفاده می نماید.

واریس پوستی چیست؟

تقریبا همه افراد با واریس آشنایی دارند. هنگامی که واریس ایجاد می شود، سیاهرگ ها گشاد و یا دارای پیچ خوردگی می شوند. این بیماری در بین بیماری های عروقی انسان شایع ترین بیماری بوده که در پاها و صورت ایجاد می شود و افراد بسیاری را در جهان درگیر خود می کند. در سالیان گذشته به وسیله جراحی درمان واریس صورت می گرفت که این جراحی ها بسیار پر هزینه و همراه با درد بودند. اما امروزه به کمک لیزر عروقی به آسانی و به صورت سرپایی، درمان واریس انجام می شود. رنگ رگ های واریسی بنفش می باشد و در صورتی که بسیار نمایان باشد، فرد جهت درمان آن باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه نماید.

آکنه روزاسه چیست؟

این عارضه که به آکنه بزرگسالی نیز معروف است، سبب ملتهب شدن و قرمزی شدید پوست صورت به خصوص گونه ها و پیشانی می شود. آکنه روزاسه دارای نشانه هایی از جمله گرگرفتگی و ایجاد جوش هایی ظریف در نواحی قرمز پوست می باشد.

همانژیوما چیست؟

این عارضه به صورت تومورهای عروقی خوش خیم می باشد که بر اثر افزایش تعداد سلول های اندوتلیال ایجاد می شوند. همانژیوما عارضه ای مادرزادی بوده که اکثرا بدون هیچ درمانی ناپدید می شود.

خال لکه‌شرابی چیست؟

این خال دارای رنگ قرمز تیره تا ارغوانی و به صورت نشان پوستی صاف می باشد. خال لکه شرابی هیچ برآمدگی نداشته و با گشاد شدن و زیاد شدن مویرگ های پوست نمایان می شود. در ابتدا به رنگ صورتی روشن می باشد که با گذشت زمان رنگ آن تیره تر شده و رگ ها و بافت نرم استخوان را درگیر می نماید.

پاپول چیست؟

پاپول کانال عروقی پر از خونی می باشد که متسع شده و بر اثر اتساع در سیاهرگچه ها با لایه ای ویژه از سلول های اندوتلیال که پهن و دارای تعداد زیادی از سلول های قرمز خون می باشند، ایجاد می شود. قطر پاپول ها در حدود 0.5 تا 1 سانتی متر بوده و رنگ آن ها بنفش یا آبی تیره می باشد. اکثرا در نواحی مانند لب، گوش و صورت مشاهده می شود. در میان افراد پیر بیشتر رخ می دهد.

ضايعه هاي عروقي دارای شيوع کم

در مواقعی ممکن است بر اثر ضربه ای ضایعات عروقی ایجاد شوند. به عنوان مثال در قسمت هایی که سرخرگ و سیاهرگ به یکدیگر اتصال می یابند، ضایعه ای به رنگ خاکستری مشاهده می شود. ضایعه ای با عنوان آنژیوسارکوم که بدخیم و نادر بوده و با وسعت زیاد در کف سر در سن های بالا رخ می دهد، وجود دارد. این ضایعه دارای تغییر رنگ قرمز - آبی می باشد. بیشتر اوقات هیچ علامتی ندارد و در مواردی سبب ایجاد تورم می شود. ایجاد برخی از ضایعه ها به علت داشتن بعضی موارد از قبیل بیماری قلبی، اشعه درمانی و نیز جراحی های سینه می باشد.

چه دلایلی سبب ایجاد ناهنجاری عروقی مویرگی می شوند؟

این ناهنجاری ها غالبا به دلیل ارثی و وجود ژن های غیر طبیعی رخ می دهند. محققان در کروموزوم 9Q21 افرادی که دارای خال لکه شرابی و یا سورج-سندروم وبر می باشند، نوعی جهش در ژن GNAQ مشاهده کرده اند.

چه بررسی های باید انجام شود؟

ناهنجاری های عروقی مویرگی را به شیوه بالینی می توان شناسایی نمود و برای بیشتر زخم هایی که دارای تورم نیستند و صاف می باشند، تحقیقی صورت نمی گیرد. در صورتی که در مورد شناختن بیماری و یا بافت آسیب دیده شکی ایجاد شود، سونوگرافی راه حل مناسبی برای برطرف نمودن آن است. در مواردی که پیچیده تر باشد، جهت تشخیص بیماری از ام آر آی و نیز برای درمان بهتر از آنژیوگرافی استفاده می نمایند.

لیزر ضایعات عروقی پوست چگونه است؟

طبق این عمل، به وسیله گلبول های قرمز داخل عروق خونی، نور شدید لیزر جذب خواهد شد. بر اثر انرژی گرمایی که به وسیله لیزر ایجاد می شود، عروق خونی آسیب می بینند ولی به دلیل جذب میزان کمی از این انرژی توسط بافت اطراف عروق، هیچ اثری بر روی آن ها گذاشته نمی شود و زخم و آسیب بافتی به وجود نمی آید.

آشنایی با انواع لیزر ضایعات عروقی پوست

این لیزرها عبارتند از :

ليزر آرگون

نخستین لیزری که برای درمان تلانژکتازی مورد استفاده قرار گرفت، لیزر آرگون بود. امواجی که از این لیزر تابانده می شوند معمولا دارای طول موج 541-488 نانومتر بوده و به رنگ آبی – سبز می باشند. انرژی این لیزر به وسیله اکسی هموگلولین جذب خواهد شد ولی با این حال تاثیری را نیز بر روی ملانین اپیدرم و درم می گذارد. به همین خاطر سبب ایجاد تغییرات رنگدانه ای و فیبروز می شود و برای کسانی دارای پوست تیره هستند، مناسب نمی باشد.

درمان با لیزر Argon pumped tunable dye laser APTDL

طول موج آن در حدود 488-638 نانومتر بوده و سبب اثرگذاری بر هموگلوبین می شود. دارای عوارضی از قبیل اسکار هیپرتروفیک و نیز تغییرات رنگدانه ای می باشد. در مقایسه با لیزر PDL، پورپورا و نیز هيپرپيگمانتاسيون دارای عوارض کمتری می باشد.

درمان با ليزر Potassium titanyl phosphate crystal laser

طول موجی در حدود 532 نانومتر داشته و بیشتر امواج آن به وسیله اکسی هموگلوبین جذب خواهد شد. این لیزر به ویژه برای عروق جلدی بسیار مفید می باشد. اکثرا برای درمان تلانژکتازی مورد استفاده قرار می گیرد و در صورتی که درمان عروق دارای قطر بزرگ مد نظر باشد، باید چند جلسه درمانی سپری شود. همانند APTDL با درد کمی همراه است.

درمان با لیزر Copper Vaper and Copper bromide lasers

دارای طول موج 578 نانومتر می باشند. عروق دارای قطر زیاد و نیز تلانژکتازی صورت معمولا با این لیزر درمان می شوند و نتایج خوبی را به همراه دارند. در این روش هم ملانین اپیدرم و درم تحت تاثیر قرار می گیرد و تغییرات رنگدانه ای را ایجاد می کند.به همین دلیل افراد دارای پوست روشن نباید از این روش استفاده نمایند. عوارضی مانند تاول و دلمه شدن بر اثر این لیزر ایجاد می شوند که بعد از 2 هفته برطرف می شوند.

لیزر کریپتون

دارای طول موج 520-530 نانومتر و با رنگ سبز و نیز طول موج 568 نانومتر با رنگ زرد می باشد. برای درمان تلانژکتازی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا هر 3 تا 4 هفته یک بار انجام می شود و دارای جلسات متعددی می باشد. قرمز شدن، ایجاد ورم، تاول و نیز دلمه از عوارض این درمان است.

لیزرFlush lamp-pumped – PDL

به وسیله اکسی هموگلوبین امواج آن جذب می شود. دارای طول موج 585 نانومتر بوده و برای درمان تلانژکتازی و ضایعات عروقی استفاده می شود. این لیزر جهت درمان خال لکه شرابی به کار می رود و می توان آن را برای نوزاد با سن چند هفته نیز به کار برد. در مواردی دیگر مانند همانژیوم نوزادی و ضایعاتی که اکتسابی می باشند نیز از این لیزر برای درمان استفاده می شود. قرمزی ایجاد شده بر اثر آکنه روزاسه با این لیزر با سپری کردن 8 الی 10 جلسه رفع خواهد شد. تغییرات رنگدانه ای کوتاه مدت به ویژه در افرادی که دارای پوست تیره هستند به همراه تورم و پورپورای گذرا از عوارض این روش می باشد.

لیزر Intense pulsed light – IPL

طول موج این لیزر بین 500-1200 نانومتر می باشد و می تواند انواع ضایعات عروقی را درمان نماید. جهت رفع مواردی از حمله همانژیوم و تلانژکتازی به کار گرفته می شود. قرمز شدن و پورپورای کوتاه مدت از عوارض این لیزر می باشد.

مزایای درمان ضایعات عروقی با لیزر چه مواردی است؟

در سالیان قبل درمان واریس به وسیله جراحی صورت می گرفت. این جراحی ها با صرف هزینه زیاد و همراه با درد صورت می گرفت. امروزه به کمک لیزر به آسانی می توان واریس را درمان نمود. در حدود 80 درصد از لکه هایی که مادرزادی هستند به وسیله لیزر درمان می شوند. بستگی به رنگ، عمق و ناحیه لکه نتایج حاصل از لیزر متفاوت می باشد. به وسیله لیزر می توان تا 70 درصد عروق ناشی از تلانژکتازی بر روی صورت را برطرف نمود.

درمان ضایعات عروقی با لیزر چه میزان موفقیت آمیز است؟

بستگی به قطر ضایعه های عروقی و طول عمر آن ها درصد موفیت آمیز بودن درمان نیز متغیر می باشد. به میزانی که ضایعه قرمز تر و سطحی تر باشد و بیشتر به عروق آن اشعه لیزر برسد، میزان این موفقیت نیز افزایش می یابد که می توان در این مورد به خال های عنکبوتی و ماه گرفتگی اشاره نمود. درمان ضایعه هایی که عمق زیاد همراه با رنگ بنفش دارند، سخت تر می باشد. در صورتی که پاسخ مناسب ایجاد نشود، از دیگر لیزر ها مانند اندی یاگ و کربن دی اکسید استفاده می شود. ممکن است در صورت سالم ماندن قسمتی از ضایعه پس از تاباندن اشعه، مجددا عود نماید. در رابطه با ضایعه های دارای خون زیاد و بزرگ، استفاده از جراحی توصیه نمی شود و به کمک دیگر روش ها درمان صورت می گیرد.