هیدرودرم ابریژن

هیدرودرم ابریژن (2)

هیدرودرم ابریژن | آبرسانی به پوست | مزایا، عوارض و قیمت

عوامل متعددی مانند نور آفتاب، آلودگی های موجود در هوا، استرس و نیز لوازم آرایشی، روزانه باعث خشکی پوست و از دست رفتن آب آن می شوند که موجب تکیده شدن و پیر شدن پوست خواهند شد. به کمک هیدرودرمی که روشی مناسب برای آب رسانی به پوست می باشد، می توان این مشکل را درمان نمود. از جمله شایع ترین مشکلات پوستی که همه انواع پوست را نیز در بر می گیرد، مشکل کم آبی و یا خشکی پوست می باشد. این مشکل پوست را خشک کرده و فرایند پیر شدن و ایجاد چین و چروک را تسریع می بخشد. علت این مشکل در مورد پوست های چرب، ناشی از مراقبت نادرست می باشد.
زمانی که آب پوست از دست برود، پوست پیر می شود و حالتی بیمار به خود می گیرد. جهت جلوگیری از این اتفاق روشی مناسب به نام هیدرودرمی برای افراد ایجاد شده است. این روش برای درمان مشکل خشکی پوست بسیار موثر است. مشکل کم آبی پوست از جمله فاکتورهای مهمی است که موجب از دست رفتن جوانسازی پوست می شود.

روش هیدرودرم ابریژن چیست؟

روش هیدرودرم ابریژن جهت پاکسازی و آب رساندن به پوست بسیار مفید بوده که به وسیله دستگاهی به نام هیدرودرم صورت می گیرد. این دستگاه نام های دیگری نیز از جمله فیوژن صورت، آکوادرم ابریژن، میکرودرم ابریژن مرطوب و نیز هیدراته صورت دارد.
استفاده از هیدروتکنولوژی در این روش که شیوه ای غیر تهاجمی محسوب می شود، سبب لایه برداری، آب رسانی، جوانسازی، سم زدایی و انتقال مواد مغذی به پوست می شود. این روش بدون ایجاد هیچ گونه دردی و یا احتیاج به استراحت، انجام می شود. به منظور لایه برداری سطحی پوست، ویژگی طبیعی آب و اکسیژن را مورد استفاده قرار می دهند. به دلیل استفاده نشدن از ساینده های سخت کریستالی در هیدرودرم ابریژن، دردی در این روش به وجود نمی آید.
مواد استفاده شده در دستگاه هیدرودرم به هیچ عنوان شیمیایی نبوده و در مقایسه با پیلینگ صورت، از عوارض کمتری برخوردار است. الماسه موجود در دستگاه هم داراری دقت بیشتری بوده و باعث رقم خوردن نتایج ظریف تری خواهد شد. همچنین کنترل کردن این دستگاه بسیار راحت و دقیق می باشد. به جهت منتقل کردن آب استریل شده به پوست با سرعت فراصوت، اکسیژن با فشار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل سبب به وجود آمدن قطره های خیلی ریز آب شده که با برخورد به پوست، سبب جدا شدن سلول های مرده از سطح پوست می شود.
به این ترتیب این کار جریان خون را بهتر کرده و باعث رساندن رطوبت به اعماق پوست می شود که در نهایت سطح مناسبی را برای تقویت کردن پوست ایجاد می کند.
مخلوط دو ماده اکسیژن و آب می تواند باعث مواردی مانند تحریک تولید کلاژن، ترمیم سلولی و رشد آن و نیز مستحکم و منعطف کردن پوست شود که این موارد برای پوست بسیار مهم می باشد. طبق روش هیدرودرمی با تزریق اکسیژن به سطح پوست، احیای سلول های پوست صورت می گیرد و برای جوانسازی بهتر پوست، به بدن برای کلاژن سازی جدید کمک می نماید. اکسیژن ماده ای است که برای ترمیم پوست مناسب بوده و می تواند منجر به از بین بردن باکتری های غیر هوازی و نیز افزایش جریان خون در بافت پوست شود که در نهایت پوستی سالم تر را به وجود می آورد.

 مراحل روش هیدرودرم ابریژن شامل موارد زیر می باشد :

لایه برداری :

این روش می تواند سبب شل و جداسازی سلول های پوستی مرده و دیگر ذرات شود و منافذ پوست را باز نماید. لبه هایی در سر دستگاه وجود دارد که به صورت همزمان با پاکسازی، سایش پوست را انجام می دهند و با این کار باعث احیای پوست می شوند.

سم‌زدایی :

این روش با پاکسازی عمقی منافذ و تمام ناخالصی ها و چربی های بیش از اندازه و نیز جوش های سر سفید و سر سیاه، باعث بهبودی پوست می شود.

آبرسانی :

با انتقال اسید هیالورونیک به اعماق پوست، آبی که از دست رفته است جبران خواهد شد تا مجددا پوستی شاداب شکل گیرد. در این فرایند با قرار گرفتن پوست در معرض آنتی اکسیدان ها و نیز محلول های سرم، چین و چروک ها و چربی های بیش از اندازه برطرف می شوند.

تامین مواد مغذی :

این روش ترکیب ویژه ای از آنتی اکسیدان ها و پپتیدها را وارد پوست می کند و که می توانند از داخل به خارج پوست را جوان تر نمایند.
به طور کلی پس از درمان هیدرودرمی پوست مرطوب شده و هیدراته کردن آن به صورت عمیق صورت می گیرد. پوست های خشک هم دارای انعطاف پذیری بیشتری می شوند و روشن تر و شاداب تر نسبت به گذشته خواهند شد. همچنین پوست های چرب کم تر دچار چرب شدن می شوند و نیز اندازه حفره های پوستی هم کاهش می یابد. پس از گذشت چند روز از انجام این روش، نتایج نمایان می شوند. پس از درمان به گونه محسوسی پوست آب دار و نرم خواهد شد.
آبی که در هیدرودرم ابریژن استفاده می شود، معمولا مقطر بوده و دارای مواد معدنی و نمک می باشد. لوله ای جهت اسپری کردن آب و اکسیژن با سرعت زیاد به کار گرفته می شود که سبب خراش دادن پوست با لطافت زیاد می شود و سلول های مرده را به آسانی و بدون ایجاد هیچ گونه دردی برای فرد پاک کرده و سرانجام باعث ایجاد ظاهر شاداب برای لایه های پوست می شود. با وجود این که فرد در حین درمان بر روی پوست خود تراش قطره های آب را به طور کامل حس می نماید، ولی متوجه هیچ درد و ناراحتی نخواهد شد. این درمان به مدت 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و پزشک ماسک و تقویت کننده هایی را روی پوست فرد قرار می دهد.
در طی روش هیدرودرم ابریژن تعدادی از سَری های آبرسان جهت انجام موارد مختلف استفاده می شود.

 •  سری هیدرودرم که دارای لبه ساینده بوده و با هر تماسی که با پوست دارد به آرامی لایه برداری را انجام می دهد.
 •  سری Hydro-Extraction که ازطراحی مارپیچ خاصی بهره مند می باشد که با ایجاد گردابی سبب جدا شدن جوش های سرسیاه و از بین رفتن ناخالصی ها می شود.
 •  سری Hydro-Fusion که باعث رسیدن آنتی اکسیدان های ضد پیری، اسید هیالورونیک قوی و نیز پپتیدها به پوست می شود. مانند زمانی که از کرم استفاده می شود، سرم های درمانی تنها بر روی اپیدرم قرار نمی گیرند. سری های موجود در این دستگاه باعث رساندن مواد درمانی فعال به اعماق بیشتر پوست می شوند و جذب سلولی را افزایش می دهند.

استفاده از این روش همراه با روش های دیگری نیز امکان پذیر است که شامل مواردزیر هستند :

 •  پیلینگ پوست
 •  مزوتراپی
 •  میکرونیدلینگ

هیدرودرم ابریژن در چه مواردی به کار می رود؟

مواردی که در آن ها از این روش استفاده می شود عبارتند از :

 •  پیگمانتاسیون
 •  ایجاد بافت هایی سالم تر
 •  آفتاب سوختگی
 •  لکه های حاصل از آفتاب
 •  رفع پیری پوست
 •  پیشگیری از پیری زودرس
 •  رفع آکنه
 •  رفع اسکار
 •  هموار نمودن پوست های ناصاف
 •  برطرف کردن منافذ پوستی
 •  به وجود آوردن بافت های سالم تر پوست
 •  برطرف نمودن تجمع سلول های مرده
 •  رفع مشکلات پوستی ناشی از تغییرات فصلی
 •  آبرسانی به پوست خشک شده
 •  تغییر دادن رنگ پوست به صورت نامناسب
 •  جوش های سرسیاه
 •  پف زیر چشم

مزایای روش هیدرودرم ابریژن

 •  مناسب برای همه پوست ها از جمله پوست های حساس
 •  احساس جوانی و شادابی در فرد
 •  مناسب برای زنان و مردان
 •  دردی ایجاد نمی شود
 •  احتیاجی به بستری شدن ندارد.
 •  روش درمانی جدیدی است.
 •  روشی کم هزینه به حساب می آید.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای هیدرودرم ابریژن می باشند؟

این روش برای همه سنین مناسب می باشد و عواملی مانند سن و جنس بر آن اثری نمی گذارند. افراد مناسب برای این روش شامل دارای ویژگی های زیر می باشند :

 •  افراد دارای پوستی کدر و نیازمند به لایه برداری
 •  افراد دارای چین و چروک های ایجاد شده از بالا رفتن سن
 •  افراد دارای آکنه و اسکار آن
 •  افراد نیازمند جوانسازی پوست
 •  افراد دارای لکه های قهوه ای در پوست

معاینات لازم پیش از روش هیدرودرم ابریژن

در نخستین جلسه درمانی، پزشک انتظارات فرد از این روش و نیز کارهای در نظر گرفته خود را تعیین می نماید. علاوه بر این سابقه بیمار نیز بررسی می شود تا پزشک مطمئن شود برای آبرسانی پوست فرد هیچ مانعی وجود ندارد. در مواقعی هم عکس هایی را برای مقایسه کردن حالت فعلی و پس از درمان از پوست صورت فرد گرفته می شود. این روش نیازی به جراحی نداشته و با آمادگی کمی نیاز دارد. فرد پیش از درمان هیچ گونه آرایشی نباید داشته باشد. در صورتی که فرد سابقه داشتن مواردی مانند تبخال را داشته باشد، دارویی ضد ویروسی برای احتیاط در طول درمان تجویز می شود.

این روش برای چه قسمت هایی از بدن استفاده می شود؟

این روش اغلب برای صورت به کار می رود اما در صورت تشخیص پزشک برای سایر نواحی مانند گردن، نواحی بالای سینه و نیز دست و زیر گردن هم مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود استفاده از این شیوه برای هر قسمت از بدن امکان پذیر است.

آیا هیدرودرم ابریژن بی خطر می باشد؟

در این روش که غیرتهاجمی محسوب می شود از مواد طبیعی و بدون خطر مناسب برای لایه برداری استفاده می شود. همچنین این مواد برای هیدراته کردن و ایجاد ظاهر جوان پوست نیز خطری ندارند.

تعداد جلسات مورد نیاز چقدر است؟

6 الی 10 جلسه برای انجام درمان با این روش مورد نیاز می باشد که هر جلسه در حدود 20 دقیقه زمان می برد. اما تعداد این جلسات برای افراد متغیر است و پس از جلسه مشاوره با پزشک تعیین می شود.

نتایج درمان پس از چه مدتی نمایان می شود؟

این نتایج را پس از اولین جلسه نیز می توان مشاهده نمود. به این خاطر بعد از نخستین جلسه درمان فرد از شادابی پوست خود رضایت پیدا می کند.

آیا این روش عوارض جانبی دارد؟

عوارض جانبی خاصی تا به حال برای این روش مشاهده نشده است. فرد پس از درمان مجددا می تواند فعالیت خود را آغاز کند. مثل سایر روش ها به خصوص لیزر جوانسازی پوست، ممکن است با این روش نیز پوست کمی دچار قرمزی و یا سفتی شود که پس از گذشت تقریبا دو ساعت از درمان از بین می رود. با این وجود هیدرودرم ابریژن هیچ گونه دردی ایجاد نمی کند. در مواقعی نز امکان دارد قرمزی پوست برای دو روز وجود داشته باشد و تورم و التهاب در کنار چشم ها ایجاد شود. در این شرایط استفاده از کمپرس آب سرد برای بهتر نمودن این عوارض بسیار موثر می باشد. پزشک متخصص این عوارض را در جلسه اول برای فرد کاملا توضیح خواهد داد.

مراقبت های لازم پس از هیدرودرم ابریژن

پس از درمان امکان دارد کمی پوست دچار حالت سوزن سوزن و قرمزی شده که معمولا بعد از 20 دقیقه الی 1 ساعت برطرف می شود. برای 5 تا 7 روز نباید از لایه بردارهای شیمیایی استفاده شود. همچنین در این مدت نیز نباید در معرض نور آفتاب قرار گرفت. استفاده از کرم های ضد آفتاب روشی مناسب برای جلوگیری از پیری پوست می باشد.

سوالات رایج درمورد روش هیدرودرم ابریژن

آیا این روش سبب ایجاد درد می شود؟

هیچ درد و ناراحتی در حین این درمان برای فرد ایجاد نمی شود. احساسی که این درمان به فرد می دهد، مثل کشیده شدن یک قلموی خنک بر روی صورت می باشد. ممکن است بعد از درمان پوست کمی صورتی شود که خیلی سریع رفع خواهد شد. پس از درمان امکان آرایش کردن و یا انجام فعالیت های روزانه وجود دارد و احتیاجی به استراحت کردن نمی باشد. استفاده روزانه از ضد آفتاب بسیار ضروری می باشد.

چه تفاوتی میان هیدرودرم ابریژن و روش میکرودرم ابریژن می باشد؟

در روش میکرودرم ابریژن که با الماس های ساینده پوست صورت می گیرد، قدرتمند ترین نوع لایه برداری فیزیکی استفاده می شود. پوست هایی که زبر، دارای ضایعات رنگدانه ای شدید و دارای اسکارهای فرورفته می باشند، مناسب ترین پوست برای انجام میکرودرم ابریژن هستند. در صورتی که استفاده از آب نمک و سایر سرم ها برای لایه برداری متوسط پوست در هیدرودرم ابریژن کاربرد دارد.
در مقایسه با میکرودرم ابریژن، هیدرودرم روشی ملایم تر است و برای پوست های حساس مناسب تر است. در این روش لایه برداری سلول های مرده و کشیده شدن جوش های سرسیاه صورت می گیرد و همزمان با این عمل، پوشاندن پوست به وسیله سرم های درمانی انجام می شود تا میزان تحریک کاهش یابد. جذب این سرم به آسانی به وسیله پوست انجام می شود و تامین مواد مغذی پوست صورت می گیرد. بر خلاف میکرودرم ابریژن، در این شیوه التهاب پوست ایجاد نمی شود و به این خاطر برای پوست های دارای جوش، روزاسه و سایر عارضه ها مناسب و مطمئن می باشد.

هیدروپیل چیست؟

درمانی مناسب که امکان انجام آن در کنار هیدرودرم ابریژن امکان پذیر است. جهت دو برابر کردن تاثیر لایه برداری، آنزیم یا اسید لایه بردار اضافه شده تا بتواند نتیجه خوبی را برای رفع مشکلات پوستی داشته باشد. در گام نخست آنزیم و روش هیدرودرم ابریژن چربی اضافه و سلول های پوستی مرده را شل کرده و به صورت همزمان پاکسازی منافذ پوست را هم انجام می دهد. در گام بعدی لایه های بالایی و آسیب دیده برداشته می شوند تا پوست سالمی که در لایه های زیر وجود دارد نمایان شود. سرانجام به کمک سرم های آبرسان که دارای ویتامین و مواد مغذی می باشند، شستشو داده خواهد شد.

هیدرولد چیست؟

روش دیگری که در کنار هیدرودرم ابریژن قابل انجام می باشد، هیدرولد است. این شیوه به صورت ماسک یونی می باشد که به صورت فعال مشکلاتی مانند ضایعات رنگدانه ای، از دست رفتن آب پوست، آکنه و پیری پوست را برطرف می نماید. این ماسک بر روی صورت قرار داده می شود و بعد از گذشت 15 الی 20 دقیقه نور درمانی صورت می گیرد تا فرایند درمان به خوبی انجام شود.

آیا پوست چرب و مستعد جوش با این روش درمان می شود؟

بله این نوع از پوست ها با این روش به دلیل آب رساندن به پوست و پاک کردن آن به صورت عمقی، مناسب برای انجام هیدرودرم ابریژن می باشند.

آیا هایپرپیگمانتاسیون با این روش قابل درمان است؟

به دلیل لایه برداری ملایم پوست در این روش، پوست یک دست و صاف شده و این بیماری را برطرف می نماید. به همین ترتیب دیگر مشکلات از جمله لکه های پوستی، آفتاب سوختگی نیز درمان می شوند.

قیمت درمان با هیدرودرم ابریژن چقدر است؟

این روش هم مانند دیگر روش ها با توجه به نوع تجهیزات استفاده شده و تخصص پزشک، هزینه های متغیری خواهد داشت.