تزریق ژل و فیلر

تزریق ژل و فیلر (13)

مزوژل تراپی | جوانسازی پوست با تزریق ژل و فیلر

روش تزریق ژل یا فیلر برای از بین بردن چین و چروک صورت

حجم صورت از جمله مواردی است که بیشترین تغییر را بر اثر افزایش سن پیدا می کند. پوست به مرور زمان نازک تر می شود و جاذبه زمین بر روی آن تاثیر می گذارد. به کمک تزریق ژل و یا فیلر که یکی از راه های جوانسازی پوست می باشد، بافت های نرم صورت ترمیم و بازگردانده می شوند.
به وسیله تزریق ژل و یا فیلر می توان نتایج خوشایندی را برای رفع چین و چروک های صورت ایجاد کرد. این روش به دوره نقاهت کوتاهی نیاز داشته و گزینه مناسبی برای جایگزینی جراحی زیبایی به حساب می آید. این روش چین و چروک ها و نیز خطوط عمیق به ویژه در کناره های لب و بینی را هموار می کند. همچنین جهت برجسته کردن و حجم دادن مجدد به گونه ها این شیوه مورد استفاده قرار می گیرد. این درمان را برای بخش هایی از صورت که نیازمند ترمیم می باشد، می توان انجام داد. تزریق ژل و یا فیلر از روش های ارزشمندی است که غیرتهاجمی بوده و سبب جوانسازی صورت و بهبود بخشیدن به ویژگی های آن می شود. مدت زمان انجام این روش و نیز میزان ماندگاری نتایج حاصل از آن، متفاوت می باشد. ماندگاری این روش در بعضی از موارد 6 ماه بوده و در برخی دیگر از موارد تا 2 سال و یا بیشتر می باشد.
فرد باید از انتظارات خود با دکتر صحبت نماید تا به این ترتیب امکان انتخاب مناسب ترین ژل و یا فیلر برای پزشک ایجاد شود. ارزیابی نیازهای فرد توسط جراح صورت گرفته و با توجه به آن ها یک و یا چند روش درمانی به او پیشنهاد داده می شود.
فیلرهای پوستی از ژل های تزریقی و چربی تشکیل شده اند. با تزریق این مواد به داخل پوست، مواردی از قبیل برطرف شدن چین و چروک ها در اثر افزایش حجم، برجسته نمودن لب ها و نیز کم شدن عمق فرورفتگی های صورت اتفاق می افتند. در مواردی نیز اثرات آن به لیفت صورت شبیه می باشد ولی با این تفاوت که نیاز به جراحی نداشته و هزینه کمتری نیز صرف شده است. این نکته را باید در نظر گرفت که این روش ها ماندگار نیستند و باید مجددا تکرار شوند. برخی از فیلرها به همراه دیگر روش های جوانسازی صورت مانند تزریق بوتاکس به کار گرفته می شوند. با ارزیابی فرد توسط جراح، یک یا چند روش درمانی به او پیشنهاد می شود.

فیلر یا ژل چیست؟

زریق این دو ماده ممکن است دائمی و یا گذرا باشد. فیلر ساختار متنوعی داشته و می تواند از ژل های طبیعی و یا مصنوعی حاصل از پلیمرهای گوناگون باشد و یا از کلاژن خارج شده از بدن انسان و یا حیوان ایجاد شده باشد. به طور طبیعی تولید اسید هیالورونیک در پوست صورت می گیرد و موجب ایجاد ساختار و قابلیت ارتجاعی پوست می شود. این اسید سبب پایدار شدن ساختارهای بین سلولی شده و جهت به هم پیوستن فیبرهای الاستین و کلاژن، شبکه ویسکو الاستیک را ایجاد می نماید. در اثر افزایش سن و نیز آسیب های ناشی از نور خورشید، پیوندها نسبت به قبل ضعیف تر می شوند و به همین خاطر توده هایی از الاستین و کلاژن به صورت ناهموار ایجاد می شوند. با تزریق اسید هیالورونیک به پوست به عنوان ژل و یا فیلر، افزایش حجم صورت گرفته و موجب جذب و حفظ آب توسط پوست می شود. به همین علت این اسید به عنوان ماده ای بسیار مناسب برای تزریق محسوب شده و برای تقویت بافت نرم از دیگر فیلرها بهتر است.

روش مزوژل تراپی جهت جوانسازی پوست

مزوژل چیست؟

شیوه ای جدید برای جوانسازی پوست، روش مزوژل و یا مزوفیلر می باشد. در واقع این مواد، همان هیالورونیک اسیدهایی هستند که ساختار زنجیره ای پیوسته نداشته و از خاصیت پرکنندگی برخوردار نیستند و جذب آن ها پس از گذشت 2 هفته صورت می گیرد. مواد تشکیل دهنده مزوژل ها، انواع ویتامین ها به همراه هیالورونیک اسید می باشد که غلظت این اسید بالا است و نیز برخلاف ژل ها خاصیت پرکنندگی و افزایش حجم را ندارند. تزریق آن ها به پوست صورت همانند مواد مزو می باشد که موجب کلاژن سازی و نیز بیشتر شدن خون رسانی بافتی می شود و در نهایت سبب لیفت صورت و جوانسازی آن می شود. این مواد معمولا در حدود هر 30 تا 45 روز یکبار تزریق شده و این تزریق برای 4 دوره صورت می گیرد. سرانجام پوست پس از تزریق مزوژل شفاف تر، بدون چروک و یکدست خواهد شد.
غلظت بالای اسید هیالورونیک در این روش که در حدود 15 درصد می باشد، سبب متفاوت شدن آن با مزوتراپی کلاسیک که دارای غلظت 1 تا 3 درصد است، شده است. بالا بودن غلظت این اسید موجب می شود تا آب برای مدت خیلی بیشتری در فضای میان بافتی سلول ها قرار داشته باشد که در نتیجه این امر باعث شفاف تر شدن پوست می شود. با توجه به نوع پوست فرد، فواصل زمانی تزریق این روش از سالی 2 تا 6 مرتبه می باشد.
همچنین مزوژل ها آب را در لایه درم جذب نموده و با این کار جهت جذب مزوها در مزوتراپی، بستری را فراهم می کنند که موجب تحریک نمودن پوست برای تولید کلاژن و در نهایت لیفت و جوانسازی پوست می شود.

موارد کاربرد مزوژل

مواد تشکیل دهنده مزوها، اسیدهای آمنه، آنتی اکسیدان های قوی، ویتامین ها و فاکتورهای بافتی می باشند. علاوه بر این که سبب جوانسازی می شوند، می توانند در درمان مواردی مانند استرچ مارک، چاقی موضعی، سلولیت، غبغب، ریزش مو، مزونیدلینگ، لکه های تیره پوستی و تیرگی و پف زیر چشم نیز به کار گرفته شوند.

آشنایی با ژل های هیالورونیک اسید

این ژل ها زنجیره های پیوسته هستند که وظیفه آن ها افزایش حجم می باشد. جذب آن ها برخلاف مزوژل ها سریع نبوده و روند جذب آن ها در حدود 8 ماه تا 1 سال زمان نیاز دارد. پیش از استفاده از این ژل ها باید از داشتن تاییدیه وزارت بهداشت آن مطمئن شوید.

چه اتفاقی بعد از تزریق فیلر یا ژل می افتد؟

کبودی

معمولا پس از تزریق، برای 2 الی 3 روز در ناحیه تزریق شده کبودی ایجاد می شود و با کمک آرایش می توان آن را محو نمود.

ایجاد ورم در ناحیه تزریق

ورم ایحاد شده شدت کمی دارد و بعد از 2 تا 3 روز برطرف خواهد شد.

بی‌حسی شدن ناحیه تزریق و یا سایر قسمت های صورت

معمولا کمی بی حسی موضعی در فیلرها وجود دارد که امکان دارد سبب بی حس شدن ناحیه تزریق شود. بعد از گذشت 2 تا 3 ساعت بی حسی برطرف می شود.

قرمز شدن پوست

این مسئله غالبا به علت ماساژ شدید، تزریقات و نیز واکنش جزئی پوست اتفاق می افتد و برایاز بین رفتن آن باید در حدود چند ساعت تا 3-2 روز صبر نمود.

آشنایی با عوارض جانبی تزریق ژل یا فیلر

  •  ایجاد بی نظمی و یا برآمدگی در کانتور
  •  ایجاد تغییرات نامناسب در کانتور
  •  واکنش های آلرژیک
  •  در بدن گرانولوم به وجود می آید.
  •  عفونت
  •  کبودی برای طولانی مدت
  •  در صورتی که تزریق شریانی به صورت غیر عمدی انجام شود ممکن است سبب آسیب به بافت شود.

آشنایی با انواع ژل یا فیلر

ژوویدرم

خطوطی که در کناره های بینی و دهان با عمق زیاد وجود دارند توسط ژوویدرم پر و هموار می شوند. قسمت هایی از صورت که بیشترین کار را انجام می دهند، این فیلر در آن نواحی تزریق می شود. با ترکیب نمودن این ماده با لیدوکائین و اسید هیالورونیک، نتایج منحصر به فردی ایجاد می شود.

Belotero Balance

این محصول حجم صورت را افزایش داده و موجب می شود تا چین و چروک ها هموار شده و جوانسازی پوست صورت گیرد. همچنین جهت رفع چین و چروک های ظریف و خطوط، این محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

Voluma

نخستین و تنها ژلی که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا واقع شده است، این ژل بوده که برای قسمت های میانی صورت و نیز گونه ها استفاده می شود. مواردی از قبیل بازگرداندن خطوط طبیعی صورت، حجم دهی به صورت های پیر شده و نیز لیفت جزئی صورت از تاثیرات این ژل می باشد. ماندگاری آن نیز در حدود 2 سال می باشد.

رستیلن Radiesse

به کمک عملکرد بدن می تواند به آن کمک نماید. با تزریق این ژل به زیر پوست، ماده کلسیم هیدروکسی به بدن وارد شده و سبب افزایش کلاژن سازی طبیعی در ناحیه تحت درمان می شود. به همین خاطر چین و چروک ها کمتر می شوند. از این ژل برای جوانسازی دست و نیز قسمت های میانی صورت هم استفاده می شود.

نواحی قابل درمان به وسیله تزریق ژل یا فیلر

نشانه های گوناگون پیری پوست به کمک ژل ها و فیلرهای متعدد ساخته شده، درمان می شوند که کاربرد آن ها عبارتند از :

تزریق ژل خط اخم

در اغلب افرادی که دارای خط اخم می باشند، چهره آن ها عبوس به نظر می رسد و اطرافیان حس خوبی به این موضوع ندارند. برای کاهش خط اخم تا حدود مطلوبی، به صورت همزمان می توان از تزریق بوتاکس و تزریق ژل یا فیلر استفاده نمود.

تزریق ژل خط خنده

درمان و از بین بردن خط خنده از قدیمی ترین موارد درمانی با تزریق ژل یا فیلر می باشد. بهتر است خط خنده کاهش یابد به طور کامل از بین نرود تا به این ترتیب مرز میان گونه و دهان از بین نرود. نتایج حاصل از درمان این قسمت بسیار مطلوب می باشد.

تزریق ژل جهت رفع چروک چشم

برای از بین بردن چروک های اطراف چشم به وسیله تزریق ژل و یا فیلر باید مهارت بسیار زیادی وجود داشته باشد. با از بین بردن این چروک ها، جوانسازی صورت به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

تزریق ژل جهت رفع چروک پیشانی

با توجه به فرمی که صورت فرد دارد، می توان حجم دهی به پیشانی را در نواحی جلو و یا دو طرف و با رعایت تناسب انجام داد. به کمک تزریق ژل و یا فیلر، چروک های پیشانی از بین رفته و سطح پوست یکدست می شود که از جمله مزیت های این روش به حساب می آید.

تزریق ژل جهت رفع چروک گردن

به کمک این روش می توان چین های گردن و خطوط آن را پر نمود. همچنین پژمردگی این ناحیه هم برطرف می شود. معمولا به کار گیری از کرم ها و داروهای مختلف برای درمان چین و چروک های گردن، نتایج مطلوبی را ایجاد نمی کند.

تزریق ژل جهت رفع چروک دست

چروک ها و پژمردگی دست ها به وسیله این روش پر می شوند. کرم ها و داروهای مختلفی که برای این امر وجود دارد، سبب ایجاد نتایج مناسب نمی شوند.

تزریق ژل لب

جهت افزایش حجم و بزرگ نمودن لب ها، بهترین روش تزریق ژل و یا فیلر بوده و به عنوان گزینه مناسبی برای جایگزینی روش هایی مانند پروتز لب، جراحی زیبایی لب و افزایش حجم لب ها به کمک ترانسفر چربی به حساب می آید. به وسیله این روش، مواردی از جمله بهبود عدم تناسبی که میان لب بالایی و پایینی وجود دارد، افزایش حجم کلی لب در قسمت های مختلف، بازگرداندن چهارچوب از بین رفته لب در سنین بالاتر و نیز بهبودی پژمردگی لب و نواحی اطراف آن صورت می گیرد.

تزریق ژل بینی

امروزه به کمک تزریق ژل یا فیلر می توان بعد از عمل بینی، مواردی مانند فرورفتگی ها و عدم تقارن بینی را بهبود بخشید که فرد از انجام مجدد عمل دیگری رها می شود.

تزریق ژل گونه

چهره زمانی که گونه دچار افتادگی و فرورفتگی شود، پیرتر می شود. به کمک این روش و بدو هیچ خطری، گونه برجسته و فرم دهی شده و نیازی به انجام پروتز گونه و صرف هزینه های بسیار زیاد نمی باشد.

تزریق ژل چانه

بدون این که نیازی به جراحی زیبایی فک و یا پروتز چانه باشد، چانه عقب رفته و کوچک به وسیله تزریق ژل بدون هیچ خطری اصلاح می شود و از صرف هزینه های بسیار زیاد برای فرد جلوگیری می شود. با برجسته نمودن چانه، زیبایی ظاهری آن افزایش یافته و ویژگی های چهره متعادل می شود.

چه افرادی کاندیدای خوبی برای تزریق ژل یا فیلر می باشند؟

همه افرادی که در آن ها علائم اولیه پیری پوست ایجاد شده است، گزینه مناسبی برای تزریق ژل یا فیلر می باشند. به وسیله تزریق ژل یا فیلر، افرادی که خواهان برجسته نمودن نواحی مختلف صورت خود هستند و نیز افرادی که نشانه های اولیه پیری در آن ها ایجاد شده است، درمان می یابند.