میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن (0)

میکرودرم ابریژن | انواع روش، مزایا، عوارض و هزینه درمان

میکرودرم ابریژن روشی برای جوانسازی پوست می باشد که جزو روش های غیرتهاجمی محسوب می شود و هیچ دردی را ایجاد نمی کند. در این روش کریستال های ریز و نیز نیروی مکش مورد استفاده قرار می گیرد. مواردی از جمله برداشتن سلول های پوستی مرده، باز کردن منافذ مسدود و تولید کلاژن در میکرودرم ابریژن صورت انجام می شوند.پس از این که پوست پاک سازی شد، بهبودی بافت پوست صورت می گیرد و مواردی از قبیل جای زخم، آسیب های حاصل از نور خورشید، خطوط ظریف، چین و چروک ها و ایجاد تغییر در رنگ پوست بدون نیاز به گذراندن دوره بهبود طولانی، به کمترین میزان خود می رسند. این درمان را می توان برای نواحی مانند قفسه سینه، صورت، گردن و نیز پشت بدن انجام داد.
این دستگاه از جمله مناسب ترین دستگاه برای پاک سازی پوست می باشد که مواد معدنی موجود در پوست در لایه ای بسیار نازک، به وسیله این دستگاه سایش داده می شود. این مواد معدنی هیچ گونه ضرری ندارد. در واقع این مواد، همان پودر اکسید است که سرانجام توسط لایه های خارجی مرده حذف می شوند و موجب شادای پوست خواهد شد.
این روش برای جوانسازی پوست و نیز ترمیم و بهبود آن، توسط پزشک توصیه می شود. از جمله مزایای مهم این روش، این است که به پس از انجام آن به استراحت نیازی نداشته و فرد می تواند بعد از درمان، فعالیت های روزانه خود را انجام دهد. علاوه بر این که پوست به وسیله این روش صاف و درخشان می شود، سطح پوست و نواحی سطح سلولی تا بالا نیز با آن تقویت می شود. میکرودرم ابریژن سبب تحریک پوست شده که این امر باعث سریع تر شدن رشد سلول ها و نیز افزایش کلاژن سازی می شود. به این ترتیب، شادابی و جوانی به پوست برگشته و بافت پوست یکنواخت می شود و دیگر بر روی آن مواردی مانند جوش و آکنه، جای زخم و لکه های پیگمانتاسیون دیده نمی شود. به همین خاطر سبب نفوذ عمیق تر فرآورده هایی ایجاد شده در سطح پوست شده و موثرتر می باشد.
میکرودرم ابریژن جزو درمان های محبوب پوستی است. به دلیل حذف کردن عمق سطحی پوست در این روش، شرایطی مانند پیری زودرس پوست، لکه های ایجاد شده از افزایش سن، خطوط ظریف، آکنه و نیز اسکارهای خفیف به وسیله این روش بهتر درمان می شوند. با وجود این که صورت رایج ترین ناحیه درمانی با این روش می باشد، اما دیگر قسمت ها مثل قفسه سینه، گردن، دست ها و پشت هم می توانند با این شیوه بهبود یابند. در مواردی نیز از این روش با عناوینی مانند لایه برداری پاریسی، لایه برداری الماسی و میکرودرم یاد می شود.
ترکیبی از شیوه های سایشی ظریف و یا مکش خلاء پوست در میکرودرم ابریژن وجود دارد که در نهایت سبب جوانسازی پوست می شود. هیچ نیازی به بیهوشی در این درمان نمی باشد. با توجه به حساسیت و تحمل پوست فرد، تنظیم فشار و سرعت خلاء صورت می گیرد.
جلسات این درمان در حدود 5 الی 60 دقیقه زمان نیاز دارد. فرد پس از انجام درمان توانایی انجام فعالیت های روزانه خود را دارد. امکان استفاده از کرم های آرایشی و نیز ضد سوزش ها به محض اتمام درمان، وجود دارد. در مواقعی نیز با افزایش نفوذ پذیری پوست، به صورت موقت جذب برخی از داروهای موضعی با این روش آسان تر می شود.
میکرودرم سبب از بین رفتن بعضی از لایه های بالایی پوست می شود. مانند مسواک زدن، پلاک های پوست را به آرامی پاک می کند. به دلیل بازسازی پوست انسان در یک دوره 30 روزه، این روش موقتی بوده و باید در فواصل مشخص مجددا تکرار شود. استفاده از کرم ضد آفتاب با به کارگیری روش های درمانی گوناگون و قرار نگرفتن در معرض نور خورشید می تواند نتایج مناسبی را ایجاد نماید.

شیوه های درمانی روش میکرودرم ابریژن

این درمان را به دو شیوه می توان انجام داد که شامل موارد زیر می شود :

• شیوه میکرودرم ابریژن کریستالی

در این شیوه به کمک یک هندپیس، در سطح پوست کریستال هایی ساطع شده که سبب خراش اندازی و یا براق سازی به صورت ملایم می شود. در ادامه سلول های مرده با کریستال ها در یک هندپیس دیگر که مشابه با قبلی می باشد، و در فرآیندی دیگر ساکشن می شوند.

• شیوه میکرودرم ابریژن سرالماسی

در این شیوه به کمک یک هندپیس سر الماسی، خراش بر روی سلول های مرده پوست ایجاد شده و لایه برداری انجام می شود. مانند شیوه کریستالی، پوست مرده فورا در هندپیس مشابه و یا در فرآیند دیگری ساکشن خواهد شد.
از این شیوه به دلیل ایمنی بیشتر آن برای مناطق نزدیک چشم استفاده می شود و در قسمت هایی که پوست های حساس تر وجود دارد، دارای انعطاف پذیری بالاتری است. در مواقعی نیز برای افزایش اثرگذاری، به صورت ترکیبی با روش لایه بردار پوست صورت شیمیایی به صورت ملایم انجام می شود.
بلافاصله بعد از اتمام درمان، به کمک یک مرطوب کننده دارای SPF، باید آبرسانی به پوست و محافظت از آن انجام شود.
در صورتی که فرد دارای دیگر عارضه ها مانند اگزما، رزاسه، آکنه گسترده و یا آماس باشد، جراح به او توصیه های دیگری می کند.
مشکلات پوستی مثل تبخال، جای جوش و ... پیش از این روش به دیگر روش ها نیاز دارند.

آشنایی با مزایای روش میکرودرم ابریژن

ایمن بودن این روش از جمله مزایای مهم آن به حساب می آید. با انجام میکرودرم ابریژن توسط پزشک متخصص، می توان به طور چشمگیری بدون این که بر لایه های عمیق تر پوست اثر گذاشته شود، ظاهر پوست را بهبود بخشید. دلیل آن هم استفاده از کریستال های غیر حساسیت زا می شود. دیگر مزایای این روش شامل موارد زیر می شود :

جوانسازی پوست

برای برطرف کردن چروک های سطحی و کم عمق پوست، جهت جوانسازی از میکرودرم ابریژن می توان استفاده نمود. این مسئله نیازمند چند جلسه درمان می باشد. فاصله بین جلسات را با توجه به شرایط فرد می توان تغییر داد. به وسیله این روش چروک های با عمق زیاد درمان نمی شوند، اما قوام کلی پوست بعد از گذراندن چند جلسه بهبود می یابد و شفافیت پوست بهتر می شود.

لک های کبدی یا پیری

این لکه ها به نور آفتاب مرتبط بوده و یا در افراد مسن مشاهده می شود. به کمک میکرودرم ابریژن می توان آن ها را برطرف نمود.

لک های بارداری

لک های بارداری و یا ملاسما با این روش کمرنگ و یا محو می شوند. به خصوص در صورتی که به صورت همزمان از داروهای لکه بر هم استفاده شود، تاثیر آن بیشتر می شود.

آبله مرغان یا جای جوش

عمق اسکارها نباید زیاد باشد و معمولا تعداد جلسات با توجه به عمق و نوع و محل اسکار مشخص می شود. با این روش می توان کک و مک، جای جوش و جراحت های باقی مانده را درمان نمود و نیز به رفع تاتو پرداخت. میکرودرم ابریژن سبب افزایش غلظت کلاژن پوست می شود. این ماده میزان آن در کودکی زیاد می باشد، نوعی پروتئین است که سبب مستحکم و سفت شدن پوست می شود. با افزایش سن، میزان کلاژن کاهش یافته و پست شل و چروک می شود.

کوچک کردن منافذ پوستی

امکان دارد منافذ باز پوست دارای ظاهر ناهمواری باشند که این امر سبب ناراحتی افراد می شود. امروزه شیوه های مختلفی برای برطرف کردن این مسئله وجود دارد که از جمله آن ها می توان به مراقبت از پوست، لیزر درمانی و شیوه های مناسب برای بستن منافذ باز پوست اشاره کرد.

برطرف کردن جوش های سر سیاه و تمیز نمودن پوست

جوش های سر سیاه نیز به کمک این روش درمان می شوند. کاهش این جوش ها می تواند سبب کاهش ضایعات جوش های غرور جوانی هم شوند.

چروک گردن

جهت برطرف کردن چروک های موجود در گردن و ضایعات آن هم از این شیوه بهره می گیرند.

رفع ترک های پوستی

در دوران بارداری و بلوغ و یا چاقی نیز می توان با این روش، ترک های پوستی را درمان نمود. اما باید این نکته را در نظر گرفت که این درمان منجر به نتایج ایده آلی نمی شود.

روشن شدن پوست

از مزایای دیگر این روش هم بهتر شدن پوست های تیره مثل تیرگی زیر بغل می باشد.

آشنایی با عوارض جوانسازی پوست به کمک روش میکرودرم ابریژن

ناراحتی های ایجاد شده بعد از پاکسازی پوست با این شیوه، گذرا بوده و برطرف خواهد شد. قرمزی و تورم پوست از عوارض آن بوده که پس از گذشت چند ساعت، این موارد برطرف می شوند. همچنین جوانسازی پوست با میکرودرم ابریژن باعث افزایش حساسیت پوست نسبت به نور خورشید می شود که به کمک کرم ضد آفتاب این مشکل را می توان کنترل نمود. ضد آفتاب را باید به محض اتمام درمان استفاده نمود.

در چه مواردی نمی توان از میکرودرم ابریژن استفاده نمود؟

 •  در صورت داشتن زگیل و یا تب خال در صورت
 •  در صورت انجام رادیوتراپی گردن
 •  در صورت مصرف نمودن ایزوترتینوئین خوراکی
 •  در شرایطی که در 2 ماه قبل، جراحی صورت انجام شده باشد.
 •  علاوه بر این موارد، افرادی که در طول یک سال گذشته دچار پسوریازیس بوده اند و یا اکوتان مصرف می کردند، نباید این روش را انجام دهند.

جلسات درمانی با چه فواصلی و چند بار باید انجام شوند؟

با نظر پزشک جهت جوانسازی پوست با این روش، در حدود 4 تا 6 جلسه و برای از بین بردن لک های پوستی در حدود 10 تا 12 جلسه مورد نیاز می باشد که این جلسات با فاصله زمانی 2 تا 4 هفته می باشد.

نتایج حاصل از روش میکرودرم ابریژن

به محض پایان یافتن درمان، نتایج میکرودرم نمایان می شوند. با گذراندن یک جلسه درمانی، رنگ، بافت و سلامت پوست بهتر شده و صورت حالتی شاد و نرم و صاف به خود می گیرد.
با این حال در صورتی بهترین نتایج از این روش به دست می آید که فرد چند جلسه درمانی را بگذراند. به این ترتیب بر اساس قسمت تحت درمان، ظاهر پوست با بهبودی مناسبی روبرو می شود. همچنین مواردی مانند جراحت های حاصل از آکنه و نیز جای جوش کمتر به چشم می آید. به کمک این روش، چین و چروک های پوست و لکه های پوستی نیز کم شده و افراد دارای پوستی صاف تر، نرم تر و شاداب تر نسبت به گذشته می شوند.

قیمت جوانسازی پوست با روش میکرودرم ابریژن چقدر می باشد؟

این روش با هزینه کمتر و مناسب تری نسبت به شیوه های جراحی مثل لیفت صورت و سایر روش های جوانسازی صورت همراه است. این هزینه به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن ها می توان به وسعت ناحیه مورد نظر برای درمان، تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و نیز تخصص پزشک اشاره نمود. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که برای انجام آن، فرد باید مناسب ترین کلینیک پوست و زیبایی را انتخاب کند.

مراقبت های لازم پس از روش میکرودرم ابریژن

 •  این روش دارای عوارض جانبی کمی بوده و پس از مدتی می توان به کارهای خود بازگشت.
 •  با توجه به میزان حساسیت پوست فرد، قرمزی و ورم در اثر مکش و لایه برداری در حد جزئی ایجاد می شود.
 •  با استفاده از یک مرطوب کننده با SPF مناسب، پوست سریعا به حالت سابق خود برگشته و امکان آرایش کردن و انجام فعالیت های روزانه وجود دارد.
 •  مانند سایر روش های غیرتهاجمی، پس از این روش نیز تا یک روز نباید فعالیت های سنگینی را انجام داد.
 •  استفاده از کرم ضد آفتاب در خارج از خانه برای در امان ماندن پوست در برابر اشعه فرابنفش بسیار ضروری می باشد.
 •  در صورتی که فرد دارای درد شدیدی بوده و یا با مدت زیادی می باشد و نیز در صورت قرمز شدن پوست، باید با پزشک صحبت کرده تا از طبیعی بودن یا نبودن این نشانه ها آگاهی پیدا کند.