کرایولیپولیز

کرایولیپولیز (3)

لاغری با کرایولیپولیز | مراحل درمان، مزایا، عوارض و قیمت

سلول های چربی دارای حساسیت زیادی به دو درجه حرارت بسیار بالا و نیز بسیار پایین می باشند. در روش کرایولیپولیز، از حرارت با درجه بسیار پایین برای درمان استفاده می شود که این حرارت تا 10- درجه نیز می رسد. کریستالیزه شدن سلول های چربی که اصطلاحی برای پدیده مرگ سلول چربی می باشد، از دمای 10- درجه تا 3- درجه رخ می دهد. هنگامی که سلول های چربی دچار مرگ سلولی می شوند، بافت بدن آن ها را نوعی سلول مرده به حساب می آورد و به این خاطر سیستم دفاعی بدن به آن ها حمله نموده و موجب از بین رفتن آن ها می شود. سپس به وسیله عروق لنفاوی مثل چربی که از طریق تغذیه به بدن وارد می شود، به طرف کبد فرستاده می شود و توسط صفرا متابولیزه شده و در آخر به وسیله سیستم گوارش دفع خواهد شد.

روش کرایولیپولیز چیست؟

نام دیگری که به این دستگاه داده شده است، یخچال چربی می باشد. وظیفه این دستگاه منجمد کردن سلول چربی است. متابولیز بدن افراد جهت دفع سلول چربی عاملی تعیین کننده است. به طور مثال افرادی که دچار بیماری هایی مثل کم کاری تیروئید می باشند، باید برای نتیجه گرفتن مناسب تر از این روش، تمرینات هوازی را انجام دهند و همراه با آن رژیم غذایی مناسب و نوشیدن زیاد آب را نیز رعایت کنند تا به این ترتیب متابولیز بدن آن ها بالا رفته و کرایولیپولیز بهتر انجام شود. البته بدون رعایت این نکات نیز روش کرایولیپولیز اثر گذار می باشد ولی مدت زمانی در حدود 2 تا 3 ماه برای دفع چربی و تاثیر گذاری آن باید گذرانده شود.
فریز کردن چربی ها به وسیله کرایولیپولیز در مقایسه با سایر شیوه های غیرتهاجمی و یا کم تهاجمی، متفاوت می باشد و بهترین روش جهت از بین بردن چربی محسوب می شود. دستگاه کرایولیپولیز مهمترین پیشرفت تکنولوژیکی در نابودی چربی های موضعی به شمار می آید. کرایولیپولیز برای افرادی که با وجود رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت های ورزشی نتوانسته اند چربی های موضعی خود را از بین ببرند، روشی بسیار کاربردی است. چربی های موضعی که در نواحی مانند پهلوها، شکم، برآمدگی بالای لگن و نیز باسن وجود دارند، توسط این دستگاه به خوبی برطرف می شوند.

مزایای روش کرایولیپولیز چه مواردی می باشد؟

 •  درمان همزمان چند نقطه از بدن
 •  کمک به بهبود کیفیت پوست
 •  درمان صرفا نایحه مورد نظر
 •  اثبات شدن کارایی دستگاه
 •  غیر تهاجمی بودن این دستگاه به دلیل انجام آن در خارج از بدن
 •  عدم ایجاد عفونت به علت عدم نیاز به جراحی و ایجاد سوراخ
 •  عدم ایجاد اسکار در سطح پوست
 •  پوست در این روش شل و افتاده نخواهد شد.
 •  کاهش سایز در حدود 4 تا 12 سانتی متر با یک بار درمان
 •  هیچ درد و عارضه ای ایجاد نمی شود.
 •  گزینه مناسب برای جایگزینی با لیپوساکشن
 •  قابل انجام برای افراد دارای کبد چرب با گرید پایین
 •  دفع شدن طبیعی سلول های چربی
 •  عدم نیاز به دوره نقاهت و استراحت پس از درمان
 •  روشی مطمئن و بدون هیچ گونه عارضه احتمالی می باشد.

مراحل انجام درمان با کرایولیپولیز چیست؟

تری گلیسیریدی که در سلول های چربی وجود دارد، در دماهای پایین به حالت جاد تبدیل می شود. به کمک همین مسئله و با استفاده از تکنولوژی بسیار پیشرفته، در نواحی ویژه ای از بدن می توان فریز کردن سلول های چربی را به گونه ای که هیچ آسیبی به دیگر سلول های اطراف وارد نشود، انجام داد. زمانی سرد شدن سلول های چربی تا دمای تعیین شده صورت گرفت، پروسه طبیعی در بدن فرد برای دفع نمودن چربی ها و کاهش لایه چربی شروع می شود و با این امر، بتدریج و به وسیله متابولیسم بدن، حذف سلول های چربی در ناحیه مورد نظر اتفاق می افتد.
عملکرد روش کرایولیپولیز به صورتی است که در آغاز پدهای آنتی فریز که سبب جلوگیری از یخ زدن و سوختگی می شوند، بر روی پوست قرار داده می شود و در ادامه به کمک هندپیس دستگاه با ایجاد فشار خلاء، پوست در قسمت مد نظر به داخل کشیده و وکیوم می شود تا از هر دو طرف سرما با حرارت 10- درجه به پوست وارد شود و این عمل بستگی به میزان حساسیت پوست، تحمل فرد و نوع بافت چربی برای افراد متغیر بوده و در حدود 45 تا 75 دقیقه زمان می برد. در این مدت فریز و کریستاله شدن سلول چربی صورت گرفته و مرگ آدیپوست ها که دارای حساسیت بیشتری نسبت به سرما می باشند، رخ می دهد و در ادامه تخلیه چربی به کمک ماکروفاژها و گلبول های سفید صورت می گیرد. پس از فرایند تخلیه چربی و بعد از گذشت سه ماه به کمک کیسه صفرا چربی های تخریب شده وارد روده می شوند و دفع خواهند شد. فرایند دفع نیز تدریجی بوده و به همین دلیل هیچ عارضه ای به وجود نمی آورد و تنها کمی چربی خون را در این مدت بالا می برد. سرانجام سایز قسمت تحت درمان کاهش می یابد. این کاهش سایز بعد از 3 تا 4 روز آغاز شده و برای 8 هفته ادامه می یابد.

کدام نواحی با این روش قابل درمان می باشند؟

از جمله مسائل مهمی که مطرح می شود این است که به وسیله این روش چه نواحی از بدن را می توان درمان کرد. نواحی مناسب برای درمان با کرایولیپولیز عبارتند از :

 •  پهلو ها
 •  ناحیه داخلی و بیرونی ران
 •  بالا و پایین شکم
 •  چربی های موجود در اطراف لگن
 •  چربی هایی که در بازو انباشته شده اند.
 •  باسن

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای کرایولیپولیز می باشند؟

افرادی که دارای چربی و اضافه وزن زیادی می باشند، نمی توانند از این روش استفاده نمایند و باید ابتدا وزن خود را به کمک رژیم غذایی و ورزش های مناسب کاهش دهند و سپس برای انجام این روش اقدام نمایند. افرادی که قصد استفاده از کرایولیپولیز را دارند، باید دارای تناسب اندام باشند. این تناسب اندام باید به حدی باشد که تنها 10 تا 15 درصد اختلاف با وزن ایده آل فرد وجود داشته باشد و چربی های موضعی فقط در قسمت های خاصی باشند. اغلب افرادی از این روش استفاده می کنند که خواهان استفاده از جراحی نبوده و فقط قصد از بین بردن چربی های موضعی در نواحی خاصی از بدن خود هستند. صبور بودن مهمترین مسئله در این درمان می باشد. این روش بر خلاف شیوه های جراحی، دارای نتایج سریع نمی باشد و نتایج آن بتدریج و پس از گذشت چند هفته در بدن فرد نمایان خواهند شد. نکته مثبت این امر هم، طبیعی بودن فرایند لاغری و از بین رفتن چربی ها، از دید اطرافیان نزدیک به فرد می باشد.

آشنایی با عوارض جانبی روش کرایولیپولیز

عوارض کرایولیپولیز موقتی می باشند که شامل موارد زیر می شوند :

 •  احساس سردی
 •  سوزش داشتن
 •  کبودی
 •  حساسیت
 •  بی حس بودن
 •  کوفتگی در قسمت تحت درمان

تعداد جلسات مورد نیاز برای کرایولیپولیز چند مرتبه است؟

تعداد جلسات درمانی برای هر فرد متفاوت است. اما معمولا برای هر قسمت و با در نظر گرفتن قطر چربی، 2 تا 3 جلسه مورد نیاز می باشد که هر جلسه با فاصله زمانی 30 تا 45 روز انجام می شود.

چه افرادی نمی توانند روش کرایولیپولیز را انجام دهند؟

 •  افرادی که دارای اختلالات مربوط به سرما از قبیل کهیر ناشی از سرما، بیماری رینود و ... می باشند.
 •  افرادی که دارای اسکار در ناحیه مورد نظر می باشند.
 •  افرادی که دارای مشکلاتی مانند بیماری های قلبی، کبدی، کلیوی، ترومبوزیس و ترومبوفلبیت می باشند.
 •  افرادی که دچار فشار خون بالا، سرطان و دیابت کنترل نشده هستند.
 •  زنانی که در دوره قاعدگی می باشند.

نتایج روش کرایولیپولیز

از این شیوه می توان برای لاغری موضعی به تنهایی استفاده کرد. اما نتایج خوشایند را به طور کامل ایجاد نمی کند. افرادی که در کنار درمان با این روش، رژیم غذایی مناسبی را رعایت کرده و نیز فعالیت های ورزشی را تحت نظر فرد متخصص انجام می دهند و به صورت همزمان از الکترولیز هم استفاده می نمایند، نتایج خوبی را مشاهده کرده و کاملا رضایت خواهند داشت.

مراقبت های لازم بعد از روش کرایولیپولیز

توصیه بسیار مهم برای استفاده از این روش، پیش گرفتن سبک زندگی سالم همراه با آن است. به کمک متخصصان تغییرات لازم در رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی فرد ایجاد می شود تا او بتواند نتایج مناسبی از این درمان بگیرد.
به طور کلی بعد از درمان باید مواردی توجه نمود که عبارتند از :

 •  داشتن رژیم غذایی مناسب و کم کردن مصرف شیرینی ها و روغن های ناسالم
 •  مصرف 8 تا 10 لیوان آب در روز
 •  روزانه برای 30 دقیقه فعالیت های ورزشی هوازی انجام شود.

هزینه درمان با روش کرایولیپولیز چقدر است؟

بستگی به تعداد وکیوم های استفاده شده، هزینه این روش نیز بیشتر می شود. به میزانی که لایه چربی دارای ضخامت و وسعت بیشتری باشد، وکیوم بیشتری نیز باید استفاده شود که در نتیجه هزینه این روش را هم بالاتر می برد.

سوالات رایج درمورد روش کرایولیپولیز

مدت زمان دوره بهبودی چقدر است؟

کرایولیپولیز روش کاملا غیر تهاجمی می باشد که در آن هیچ برش و تزریق و نیز ماده بیهوشی به کار گرفته نمی شود. هیچ محدودیتی با این روش برای فرد ایجاد نمی شود و او سریعا پس از درمان می تواند فعالیت های خود را از سر گیرد.

آیا احتمال برگشتن وزن به حالت قبل وجود دارد؟

بدن دارای سلول های چربی مشخصی می باشد و دیگر آن ها را تولید نخواهد کرد. مصرف نمودن کالری می تواند سبب بزرگ تر شدن سلول های چربی موجود شوند و باعث ذخیره شدن چربی بیشتری شوند. به همین خاطر باید سبک زندگی سالمی را در نظر بگیرید. البته به کمک متخصص همه توصیه های لازم برای فرد داده خواهد شد و در همه مراحل و نیز پس از درمان همراه او خواهد بود.

آیا می توان کرایولیپولیز را در زمان بارداری و شیر دهی انجام داد؟

همانند دیگر روش های زیبایی، این روش نیز به خاطر وارد نمودن استرس به مادر و جنین و نیز مشخص نبودن تاثیرات طولانی مدت آن بر روی مادر و جنین، پیشنهاد نمی شود. بنابراین بهتر است انجام این روش را تا پایان دوره بارداری و شیردهی به تعویق انداخت.

چه روش هایی مکمل روش کرایولیپولیز می باشند؟

به کارگیری از دیگر دستگاه های لاغری به صورت همزمان، می تواند به طور قابل ملاحظه ای نتایج را درخشان نماید. به کار گرفتن همزمان کرایولیپولیز با الکترولیز و یا کویتیشن، موجب تاثیر هم افزایی می شود. پس از کرایولیپولیز به دلیل ملتهب شدن بافت چربی و تجمع آب، انجام کویتیشن می تواند در این حالت می تواند تاثیر دوچندانی را ایجاد نماید. طبق این روش در آغاز کرایو صورت می گیرد و پس از مدتی کوتاه کویتیشن انجام خواهد شد. ترکیب نمودن کرایو با آر اف مونو پولار نیز این هم افزایی را ایجاد می کند و باعث سفت شدن بهتر پوست می شود. اما نباید در یک روز انجام شوند. ابتدا آر اف صورت می گیرد و پس از دو هفته کرایولیپولیز انجام خواهد شد. همچنین روش LPG اندرمولوژی نیز در کنار کرایو می تواند انجام شود که ابتدا LPG و سپس کرایو پس از چند روز صورت می گیرد. در مواردی نیز که برای کاهش سایز عجله وجود دارد، از روش هایی مانند لیپولیز و یا لیپوماتیک برای خارج کردن بافت چربی که تهاجمی تر می باشند استفاده می شود.
توصیه متخصصان بر انجام فعالیت های ورزشی بعد از انجام کرایولیپولیز می باشد تا نتایج مناسب تری ایجاد شود. این فعالیت ها دفع چربی های آزاد شده را افزایش می دهند. این فعالیت ها نیز با توجه قسمت مورد نظر، متفاوت بوده و به کمک متخصص ورزش تعیین می شوند.
میزان زیادی از مواد زائد در خون به دلیل مرگ سلول های چربی آزاد می شوند. کلیه ها وظیفه دفع این مواد را بر عهده دارند. برای کم کردن فشاری که به کلیه ها وارد می شود، از الکترولیز بعد از کرایو استفاده می نمایند.

برای سلول های چربی که با روش کرایولیپولیز تخریب می شوند چه اتفاقی برایشان می افتد؟

این سلول های تخریب شده به وسیله سیستم لنفاوی در بدن حل شده و در ادامه دفع خواهند شد. هیچ نگرانی در مورد این چربی ها وجود ندارد. زیرا امکان تجمع آن ها در ناحیه ای دیگر وجود ندارد و بتدریج همه آن ها دفع می شوند. به مرور زمان این نواحی تحت درمان کوچک تر از قبل شده و فرم مناسبی به خود می گیرند.

هر جلسه درمانی کرایولیپولیز چه مدت زمان نیاز دارد؟

زمان هر جلسه با کرایو وابسته به ضخامت قسمت مورد نظر و میزان تجمع چربی در آن می باشد. سرعت پاسخ گویی بدن هر فرد نسبت به این شیوه متفاوت بوده ولی معمولا برای هر ناحیه حدود 30 تا 45 دقیقه زمان نیاز می باشد تا نتایج خوشایند حاصل شود. این جلسات مطابق با نیاز های فرد مشخص می شوند و در صورت درمان بیش از یک ناحیه، زمان و تعداد جلسه بیشتری باید گذرانده شود.

آیا انجام کرایولیپولیز با درد همراه می باشد؟

این روش جزو شیوه های کم تهاجم بوده و هیچ گونه دردی برای بیمار ایجاد نمی کند. بر اساس تکنولوژی خاص این دستگاه، فشار کمی بر اثر مکش ایجاد می شود که سبب عدم ایجاد درد برای بیمار خواهد شد. معمولا افراد برای انجام این روش نگرانی دارند. اما باید در نظر داشت که همه افرادی که این درمان را انجام داده اند، درد و یا ناراحتی را در زمان درمان متحمل نشده اند.

آیا داشتن رژیم پس از کرایولیپولیز مهم می باشد؟

پیشنهاد می شود که بعد از این درمان رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک را رعایت نمایید. همچنین انجام فعالیت های ورزشی برای بهتر شدن نتایج درمانی بسیار موثر است. از تحرک نداشتن و استفاده از موادی که وزن را افزایش می دهند، باید خودداری شود.