کرایولیپولیز

کرایولیپولیز (3)

لاغری با کرایولیپولیز | مراحل درمان، مزایا، عوارض و قیمت

سلول های چربی به دو درجه حرارت خیلی حساس هستند و این درجه حرارت ها محکوم به مرگ هستند که یکی درجه حرارت بسیار بالاست و یکی درجه حرارت بسیار پایین است . کرایولیپولیز روشی است که

ما از درجه حرارت بسیار پایین حتی تا ۱۰- درجه استفاده می کنیم در این درجه حرارت ۱۰- ، ۸- ، ۹ - و حتی تا ۳ - اتفاقی که برای سلول های چربی می افتد پدیده ای به نام مرگ سلول چربی است به عبارت دیگر سلول های چربی کریستالیزه می شوند . در اثر مرگ سلولی بافت بدن در واقع سلول های چربی رو به عنوان سلول های مرده تلقی می کند و سیستم دفاعی بدن به این سلول های مرده ی اضافه حمله می کند و آنها را می بلعد. پس از آن به کمک عروق لنفاوی (شریان های عروق لنفاوی چربی ها را به سمت کبد هدایت می کند) همانند چربی که با تغذیه وارد بدن ما می شود به سمت کبد هدایت شده و به کمک صفرا متابولیزه و در نهایت از طریق سیستم گوارش دفع می شوند .

کرایولیپولیز چیست؟

دستگاه کرایولیپولیز که به آن یخچال چربی نیز می گویند، در واقع وظیفه اش انجماد سلول چربی است و دفع سلول چربی به متابولیز بدن هر فرد بستگی دارد. مثلا در افرادی که به بیماری های غددی مثل کم کاری تیروئید مبتلا هستند، توصیه می شود با انجام تمرینات هوازی و رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف بیشتر آب ، سرعت متابولیز را بالا برده تا نتیجه بهتری از انجام کرایولیپولیز حاصل شود. البته به این معنی نیست که اگر نکات رعایت نشود کرایولیپولیز بدون نتیجه است در واقع نتیجه بخش است ولی یک مقداری زمان بیشتری برای دفع چربی باید صرف کرد که ممکن است حتی 2 تا 3 ماه طول بکشد .
فریز کردن چربی‌ها با روش کرایولیپولیز با دیگر روش‌های کم‌تهاجمی ‌یا غیرتهاجمی‌، تفاوت‌های اساسی دارد و به عنوان موثرترین روش از بین بردن چربی شناخته شده است. این روش جدید و انقلابی، مهم‌ترین پیشرفت تکنولوژیکی در زمینه از بین بردن چربی‌های موضعی محسوب می‌شود. روش کرایولیپولیز برای افرادی که رژیم غذایی دارند و به طور منظم ورزش می‌کنند، اما هنوز موفق به از بین بردن برخی چربی‌های موضعی خود نشده‌اند، یک هدیه‌ی گرانبهاست. روش کرایو لیپولیز برای چربی‌های موضعی مانند پهلو‌ها، شکم، برآمدگی بالای لگن و باسن می‌تواند نتایج خیره‌کننده‌ای به دنبال داشته باشد.

مزایای روش کرایولیپولیز چیست؟

• همزمان می توان چند ناحیه ازبدن را درمان کرد.
• به بهبود کیفیت پوست کمک می کند.
• ناحیه مورد نظر فقط درمان می شود.
• موثر بودن این روش اثبات شده است.
• چون این درمان در خارج از بدن انجام می شود، پس غیر تهاجمی است.
• چون این روش بدون جراحی و ایجاد سوراخ در سطح پوست بدن است بنابراین هیچگونه عفونتی ایجاد نمی شود.
• هیچگونه اسکار های جراحی (گوشت اضافه)‌ در سطح پوست ایجاد نمی شود.
• در این روش پوست دچار شلی و افتادگی نمی شود.
• در یک بار درمان بین 4 تا 12 سانتی متر سایز کم خواهید کرد.
• روش کرایولیپولیز بدون عارضه و بدون درد است.
• جایگزینی مناسب برای لیپوساکشن است.
• حتی در کبد های چرب با گرید پایین می توان کرایولیپولیز کرد.
• سلول های چربی به روشی طبیعی توسط بدن دفع می شوند.
• تحت هیچ عنوان دوره نقاهت پس از درمان ندارد پس نیازی به استراحت ندارید.
• و در نهایت ، درمان به روش کرایولیپولیز، ایمن و بدون احتمال هرگونه عوارض است.

مراحل انجام کرایولیپولیز

تری‌گلیسیرید موجود در سلول‌های چربی در دماهای پایین به صورت جامد در می‌آید. در این روش از همین موضوع استفاده شده و با کمک تکنولوژی بسیار پیشرفته، سلول‌های چربی اضافی در نقاط خاصی از بدن را می‌توان به صورت هدفمند، فریز کرد و این کار به صورت تدریجی و به نحوی انجام می‌شود که هیچ آسیبی به سلول‌های اطراف وارد نمی‌شود. وقتی سلول‌های چربی تا دمای مشخص سرد شدند، در بدن بیمار یک پروسه‌ی طبیعی برای دفع این چربی‌ها و کاهش لایه‌ی چربی آغاز می‌شود و بدین ترتیب، سلول‌های چربی در ناحیه‌ی تحت درمان، به صورت تدریجی و با کمک متابولیسم طبیعی بدن حذف می‌شوند.
نحوه ی تاثیرگزاری و عملکرد این روش بدین صورت است که ابتدا پدهای آنتی فریز (حتماً باید از جنس های مرغوب استفاده شود) که باعث می شوند از سوختگی و یخ زدن پوست جلوگیری شود را روی پوست می گذاریم سپس دسته ی دستگاه (هندپیس) با فشار خلاء پوست ناحیه ی مورد نظر را به داخل خود کشیده و وکیوم می کند تا از طرفین سرما تا ۱۰- درجه سانتیگراد به پوست داده شود و این عمل برای هر ناحیه متناسب با تحمل بیمار و نوع بافت چربی و حساسیت پوست هر شخص بین 45 دقیقه تا 75 دقیقه تنظیم می شود ، که در این مدت سلول چربی فریز شده و کریستاله می شود و در حقیقت بافت چربی یا آدیپوست ها که حساسیت بیشتری به سرما دارند می میرند و سپس نوبت به دفع شدن و تخلیه ی چربی می شود که این عمل از طریق ماکروفاژها و گلوبول های سفید انجام می شود که توسط آنها چربی های مرده خورده شده و بعد از تخریب طی یک فرآیند سه ماهه از طریق کیسه صفرا به داخل روده وارد شده و دفع میگردند و به دلیل دفع تدریجی هیچ گونه عارضه ای ایجاد نمی کنند و فقط باعث افزایش خفیف چربی خون طی این مدت میگردد. و در نهایت موجب کاهش سایز ناحیه مورد نظر می شود. کاهش سایز ممکن است از ۳ تا ۴ روز بعد شروع و تا ۸ هفته به طول بیانجامد.

با استفاده از کرایولیپولیز کدام نواحی از بدن را می توان درمان کرد؟

یکی دیگر از سوالات متداولی که در رابطه با کرایولیپولیز پرسیده می شود این است که با استفاده از این روش درمانی می توان کدام یک از نواحی بدن را تحت درمان قرار داد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

• پهلو ها
• داخل و بیرون ران
• بالا و پایین شکم
• چربی های اطراف لگن
• چربی های انباشته شده در بازو
• باسن

چه افرادی برای کرایولیپولیز مناسب هستند؟

افراد چاق با اضافه وزن بالا و چربی های عمومی زیاد کاندیدای مناسبی نیستند و این گونه افراد می توانند پس از کاهش وزن با رژیم درمانی و ورزش از مزایای این سیستم بهره ببرند. لازم است بیمارانی که از این روش استفاده می‌کنند، به طور کلی بدن متناسبی داشته باشند که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد با وزن ایده‌آل آن‌ها فاصله داشته باشد و تنها در نواحی خاصی چربی موضعی داشته باشند. اغلب موارد، کاندید‌های ایده‌آل برای این روش کسانی هستند که مایل به انجام جراحی نیستند و می‌خواهند چربی‌های موضعی بدن خود را در نواحی مشخصی، از بین ببرند. مهم‌ترین مساله در این روش درمانی این است که بیمار صبوری به خرج دهد. بر خلاف روش‌های جراحی، در این روش، نتایج به صورت تدریجی به دست می‌آیند و رسیدن به نتایج و دیدن تغییرات ممکن است چند هفته طول بکشد. البته مزیت این موضوع این است که روند لاغر شدن شما و از بین رفتن چربی‌های موضوعی بدن شما، از دید دوستان و اطرافیانتان کاملا طبیعی خواهد بود.

عوارض جانبی کرایولیپولیز

از جمله عوارض جانبی موقت و زودگذر کرایولیپولیز عبارتند از:

• احساس سردی
• احساس سوزش
• کبودی
• حساسیت
• بی حسی
• کوفتگی در ناحیه ای که کرایولیپولیز انجام شده

تعداد جلسات کرایولیپولیز چند نوبت است؟

تعداد جلسات در افراد مختلف متفاوت می باشد ولی در اکثر موارد برای هر ناحیه و با توجه به قطر چربی به ۲ تا ۳ جلسه نیاز بوده و زمان مناسب بین جلسات ۳۰ تا ۴۵ روز می باشد.

کرایولیپولیز برای چه افرادی مناسب نیست؟

• افرادی که دچار اختلالات مرتبط با سرما هستند ( بیماری رینود، کهیر ناشی از سرما، کرایوگلوبولینمی )
• امکان انجام کرایولیپولیز روی ناحیه دارای اسکار امکان پذیر نیست ( به علت وجود احتمالی فتق)
• بیماری های شدید قلبی ، کلیوی ، کبدی ،ترومبوفلبیت و ترومبوزیس 
• فشار خون بالا، دیابت کنترل نشده وسرطان 
در دوره قاعدگی انجام کرایولیپولیز جایز نیست.

نتایج و اثر گذاری کرایولیپولیز

معمولا می توان از روش کرایو لیپولیز به تنهایی در درمان لاغری موضعی استفاده نمود ولی کارایی و رضایتمندی کامل و قابل قبولی نخواهد داشت. کسانی که همراه با این روش رعایت رژیم غذایی، انجام حرکات ورزشی زیر نظر متخصص و همزمان تحت درمان دستگاه الکترولیز قرار داشته اند نتایج چشمگیری را تجربه کرده و تقریبا ۱۰۰ درصد رضایت داشته اند.

مراقبت های پس از کرایولیپولیز

توصیه اکید ما به شما این است که همراه با انجام کرایو لیپولیز، سبک زندگی سالمی ‌را در پیش بگیرید. متخصصین ما به شما خواهند گفت که بدین منظور چه تغییراتی باید در رژیم غذایی و برنامه‌ی ورزشی خود ایجاد کنید، تا بتوانید نتایج به‌دست‌آمده از درمان را بهبود دهید.

بطور کل پس از انجام کرایولیپولیز همواره به موارد زیر توجه داشته باشید:• رعایت یک رژیم غذایی سالم و محدود کردن شیرینی ها و روغن های ناسالم

• نوشیدن آب به میزان ۸ الی ۱۰ لیوان در روز
• انجام فعالیت ورزشی هوازی روزانه به مدت حداقل ۳۰ دقیقه

هزینه انجام کرایولیپولیز

بطور کلی هزینه کرایولیپولیز بر اساس تعداد وکیوم مورد استفاده محاسبه می گردد. هر چه ضخامت و وسعت لایه چربی بیشتر باشد احتیاج به تعداد وکیوم بیشتر در موضع می باشد و نهایتا قیمت کرایولیپولیز بیشتر می شود.

سوالات متداول درباره کرایولیپولیز

دوره بهبود بعد از کرایولیپولیزر چقدر طول می‌کشد؟

این روش درمانی ۱۰۰% غیر تهاجمی ‌است، به این معنا که در این روش از هیچ برش، تزریق، ماده بیهوشی یا آرام‌بخش استفاده نمی‌شود. این روش هیچ محدودیت یا ممنوعیتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند و بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی، بیماران می‌توانند به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند.

آیا ممکن است وزن من دوباره به حالت قبل برگردد؟

بدن ما دارای تعداد مشخصی از سلول‌های چربی است و بنابراین مجددا این سلول‌ها را تولید نمی‌کند. البته مصرف بالای کالری می‌تواند موجب شود که سلول‌های چربی موجود بزرگتر شوند و چربی بیشتری در خود ذخیره کنند. بنابراین برای حفظ نتایج درمان لازم است سبک زندگی سالمی‌ داشته باشید. البته هیچ جای نگرانی در این باره نیست و ما تمامی ‌توصیه‌های تغذیه ای لازم را در این زمینه به شما خواهیم داد. ما در تمامی ‌مراحل، حتی بعد از درمان نیز شما را همراهی و پشتیبانی خواهیم کرد.

آیا کرایولیپولیز در زمان بارداری و شیر دهی مجاز است؟

مثل بقیه درمان های زیبایی انجام کرایولیپولیز بدلیل استرسی که به مادر و جنین وارد می کند و نامشخص بودن تاثیرات درازمدت این روش درمانی بر روی جنین و مادر توصیه نمی شود . مطالعات مستند انسانی در این زمینه انجام نشده است و با توجه به ضعف سیستم ایمنی و کاهش وزن و سایز مادر بدلیل تغذیه شیر خوار به تعویق انداختن کرایولیپولیز تا پایان دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود.

روش های مکمل کرایولیپولیز چیست؟

استفاده همزمان و ترکیبی با سایر دستگاه های لاغری نتایج را به طور چشمگیری افزایش داده است .انجام کرایولیپولیزهمزمان با کویتیشن و یا الکترولیز اثر هم افزایی دارد .بطور مثال در نظر داشته باشید بعد از کرایولیپولیز بافت چربی ملتهب شده و آب تجمع می نماید که وجود آب در سلول های چربی به تاثیر مضاعف کویتیشن کمک می نماید. در این شیوه ابتدا کرایو انجام شده و بعد از استراحتی کوتاه کویتیشن انجام می شود. ترکیب آر اف مونو پولار و کرایولیپولیز نیز اثر هم افزایی دارد و می تواند به سفت شدن پوست کمک نماید ولی این دو درمان در یک روز نباید انجام شود و در مرحله اول آر اف انجام شده دو هفته بعد کرایولیپولیز انجام شود. ترکیب LPG ( اندرمولوژی ) با کرایو لیپولیز نیز انجام می شود که در این روش ابتدا LPG انجام شده و چند روز بعد کرایو انجام می شود. در موارد مقاوم به درمان های فوق و در صورت عجله داشتن برای کاهش سایز از روش های تهاجمی تر لیپولیز و یا لیپوماتیک برای خارج کردن بافت چربی استفاده می شود.
توصیه تمام متخصصین برای بهتر نتیجه گرفتن از کرایولیپولیز انجام حرکات ورزشی بعد از استفاده از دستگاه می باشد. حرکات ورزشی به دفع بیشتر چربی های آزاد شده در این روش کمک بسیاری می کند. اما هر ورزشی نمی تواند نتیجه مطلوب را ایجاد کند. بسته به ناحیه ای که کرایولیپولیز بر روی آن انجام گرفته است برنامه ورزشی متفاوت خواهد بود که لازم است تحت نظر متخصص ورزش باشد تا کاهش سایز مورد نظر حاصل گردد.
بر اثر مرگ سلولهای چربی میزان زیادی مواد زاید در خون آزاد می گردد. دفع این مواد بر عهده کلیه ها خواهد بود. جهت سرعت بخشیدن و کاهش فشار وارده بر کلیه ها استفاده از دستگاه الکترولیز (Body Detox) پس از کرایولیپولیز بسیار حائز اهمیت است.

چه اتفاقی برای سلول های چربی که با استفاده از روش کرایولیپولیز تخریب می شوند می افتد ؟

سلول هایی که با کرایولیپولیز تخریب میشوند از طریق سیستم لنفاوی در بدن حل می شوند و سپس از بدن دفع می شوند . نگرانی در رابطه با چربی های تخریب شده نداشته باشید زیرا در قسمت دیگری از بدن تجمع نمی شوند و به مرور زمان از بدن دفع می شوند . با انجام این روش با گذشت زمان ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته اند کوچکتر می شود و فرم زیبایی در این ناحیه بوجود می آید .

یک جلسه درمانی کرایولیپولیز چه مدت طول می کشد ؟

مدت زمان انجام یک جلسه کرایولیپولیز بستگی به ضخامت ناحیه مورد نظر و تجمع چربی در این ناحیه دارد . در هرفردی سرعت پاسخگویی بدن به این روش متفاوت می باشد اما به طور کل در هرجلسه برای هر ناحیه ۳۰تا ۴۵دقیقه زمان لازم است تا بتوان نتایج مطلوبی را دریافت کرد . در صورتی که در جلسه مشاوره تعیین شود که نیاز است بیش از تر از یک ناحیه تحت درمان قرار گیرد ، به زمان بیشتری نیاز می باشد و تعداد جلسات افزایش پیدا می کند . تعداد جلسات متناسب با نیاز های فرد تعیین می شود.

آیا در هنگام کرایولیپولیز دردی احساس می شود ؟

کرایولیپولیز روش کاملا کم تهاجمی می باشد و یک فرایند کاملا راحت که فرد هیچ گونه دردی را در این روش احساس نمی کند. تکنولوژی کرایولیپولیز عملکرد بسیار منحصر به فردی دارد ، در این روش فشار مکش بسیار کم می باشد و در نتیجه دردی را برای فرد ایجاد نمی کند .
افرادی که خواهان انجام کرایولیپولیز هستند نگران ناراحت کننده بودن این روش هستند ، اما این نگرانی کاملا بی مورد می باشد و تمامی افرادی که این روش را انجام داده اند هیچ ناراحتی یا دردی را در حین کرایولیپولیز یا بعد از ان احساس نمی کند .

آیا نیاز است که بعد از کرایولیپولیز رژیم خاصی داشت؟

توصیه می شود بعد از کرایولیپولیز یک رژیم غذایی مناسبی داشت، داشتن یک برنامه ورزشی می تواند در دستیابی به نتایج بهتر کمک کننده باشد. از کم تحرکی و مصرف مواد غذایی که باعث افزایش وزن می شود باید جدا خودداری شود. در نتیجه استفاده از یک رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی در کنار کرایولیپولیز برای دریافت بهترین نتیجه بسیار توصیه می شود .