لیپولیز

لیپولیز (5)

لیپولیز نواحی مختلف بدن | لیزر لیپولیز | مزایا، عوارض و قیمت

به تخریب و ذوب کردن بافت چربی ، لیپولیز گفته می شود که جدیدترین، مدرنترین و کم عارضه ترین روش درمان چاقی های موضعی (مثل بازو، شکم، پهلو، ران، پا، زیر بغل، غبغب،صورت، پوست و...) است و تنها روشی است که

باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن کمک هم می کند. 
لیپولیز را می توان به روش های مختلفی از جمله مزوتراپی که یک نوع لیپولیز شیمیایی است با تزریق مواد در داخل بافت چربی یا از طریق لیپولیز اولتراسونیک به کمک امواج مافوق صوت (اولتراسوند) و یا توسط یک فیبر نوری لیزری به روش لیپولیز لیزری انجام داد.
اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها. زیرا سایر روشها توانایی سفت تر کردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی که لیزرها برای لیپولیز بکار رفتند این امکان بوجود آمد که برخلاف لیپوساکشن اولتراسونیک یا لیپوساکشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلکه با کمک لیزر به سفتی پوست هم کمک کنیم .

لیزر لیپولیز چیست؟

در روش لیزر لیپولیز که روش کم تهاجمی و نسبتا جدیدی در درمان سلولیت و از بین بردن چربی موضعی است، به کمک پروب لیزر، وارد بافت چربی می‌شوند و به کمک فیبر نوری سلول های چربی را تخریب ،ذوب و مایع می‌کنند. حرارتی که در بافت چربی ایجاد می‌شود، ضمن ذوب کردن بافت و ایجاد سهولت در امر تخلیه چربی، باعث ایجاد یکنواختی خاصی در محل ساکشن شده (برخلاف لیپوساکشن معمولی) هم می‌شود و از طریق ایجاد گرما باعث تحریک اثر سفت کننده روی پوست می شود.

مراحل جراحی لیپولیز لیزری

این تکنیک، به کمک یک لیزر نوآورانه که به همین منظور طراحی و ساخته شده است، عملی می شود. طی این عمل از لیزر ان دی یاگ Nd:YAG با پالس های بسیار کوتاه و قدرت بالا استفاده می شود تا از گرم شدن بافت ها جلوگیری شود و یا فیبر نوری از طریق لیزر دایود”Diode” به شکل پالسی به داخل بافت اعمال می شود. این روش بی خطر و کارآمد بوده و تقریبا هیچ وقت از کار نمی افتد. نقاط ذخیره ی چربی که نسبت به رژیم غذایی و ورزش مقاوم اند را می توان به کمک این روش چربی سوزی با کمک لیزر، و به طور حداقل تهاجمی از بین برد.
در طی جراحی ابتدا پزشک محلول حاوی بی حس کننده و آدرنالین (محلول توموسنت) را به نواحی مورد نظر بدن تزریق می کند، سپس تحت بی حسی موضعی یک سوراخ کوچک در پوست ایجاد کرده و از طریق آن یک میکروکانولا که قطر تقریبی آن 1 تا 2 میلی متر و حاوی فیبر نوری است را داخل پوست می کند. سپس با انجام حرکات رفت و برگشت ملایم کانولا، انرژی لیزر به سلول های چربی منتقل شده و باعث پاره شدن سلول های چربی و تخلیه آسان آنها توسط فرآیندهای متابولیسمی طبیعی خود بدن یا بعد از اتمام لیزر، از طریق ساکشن می شود. همچنین انرژی لیزر روی لایه دوم پوست اثر کرده و باعث جمع و سفت شدن پوست می شود. تماس لیزر باعث بسته شدن فوری عروق خونی کوچک شده، در نتیجه در مقایسه با لیپوساکشن معمولی خونریزی، ورم و کبودی کمتر و دوره بهبودی سریع تر و دوره نقاهت کوتاه تر می شود.
بیشتر افراد تنها به یک جلسه نیاز دارند که در حدود ۴۵ تا ۹۰ دقیقه برای هر ناحیه زمان می برد. نواحی بزرگ تر ممکن است به جلسه های بعدی موکول شوند که ۸ تا ۱۲ هفته پس از جلسه ی اول برنامه ریزی خواهند شد.

مزایای لیپولیز

رفع سلولیت
• با حداقل تهاجم انجام می شود 
• دوره نقاهت کوتاهی دارد
• در روش لیپولیز خطر به وجود آمدن زخم حداقل است.
• مدت زمان کوتاهی را برای درمان نیاز دارد
• نسبت به روشهای دیگر درد و تورم کمتری خواهد داشت
• روشی بی خطر و بدون عارضه است
• خطر کمی در بروز عفونت، در منطقه تحت درمان وجود دارد.
• در مدت زمان کم افراد می توانند شاهد نتیجه آن باشند
• با تابش اشعه لیزر، کلاژن ها را تحریک کرده و موجب سفتی پوست می شود. 
• لاغری با لیپولیز نیازی به بستری شدن ندارد

لیپولیز برای کدام نواحی از بدن کاربرد دارد؟

لیپولیز را می توان در پیکرتراشی اندام های زیر به کار برد:

• صورت (غبغب – گونه)
• نواحی از گردن
• بازوها
• شکم و پهلوها
• ران ها
• زانوها
• ساق پا
• پشت
• باسن
بزرگی سینه در آقایان (ژنیکوماستی)

همچنین از لیزر لیپولیز می توان برای جراحی مجدد و نیز همراه با سایر تکنیک های لیپوساکشن معمولی برای بهبود نتایج کلی و رضایت بیشتر بیماران استفاده کرد.

لیپولیز صورت

امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی، فیلرها و انجام لیپولیز لیزری در صورت که به آن اسمارت لیفت (Smart lift) گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت که باعث صدمه به بافت و ایجاد اسکارهای (جای زخم) بدشکل روی صورت می شد خودداری کرد و به جای آن یا برشی نداد یا با کمترین برش به جوانسازی صورت کمک کرد. در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شکل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی که ابتدا در هر ناحیه از صورت که تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای که نرمال و طبیعی باشد پر می کنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار کوچکتر از قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

لیپولیز گردن

اکنون لیپولیز لیزری در کنار روشهای دیگر مانند بوتاکس، فیلر ، هیدراتانها، ترکیبات آبرسان کمک شایانی به جوانسازی صورت کرده است به شکلی که در بسیاری از بیماران نیاز به عمل لیفت را مرتفع کرده و مانع از ایجاد اسکارهای بدشکل روی صورت و گردن بیمار می شود.

لیپولیز بازو

برای افرادی که سایز بازوی بزرگ و نامتناسب با بدن خود دارند استفاده از لیپولیز لیزری که برخلاف لیپوساکشن یا لیپولیزهای ضعیف تر باعث افتادگی پوست نمی شود و درمان خارق العاده به شمار می رود.

لیپولیزر شکم و پهلو

یکی از شایعترین و مناسب ترین محل ها برای انجام لیزر لیپولیز ناحیه شکم و پهلو است. عملاً اگر بیمار افتادگی پوست قابل توجه نداشته باشد و ضخامت چربی زیر پوستش بالای 3 سانتی متر باشد می توان به کمک لیپولیز لیزری باعث بهبود قابل توجه ظاهر شکم و پهلو شد.

لیپولیز ران ها

در کشور ما وجود تجمع موضعی در قسمت خارج رانها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که حتی در خانمهای لاغر اندام هم وجود دارد گذشته از ایجاد ظاهری نامتناسب سبب می شود که چنین افرادی به علت تفاوت سایز کمر و رانها در هر شلواری نیاز به تنگ کردن کمر پیدا کنند. لیپولیز لیزری به راحتی و تحت بی حسی موضعی قادر است که این ناحیه را با نتایج فوق العاده درمان کند.

لیپولیز زانو

قسمت داخل زانوها محل تجمع موضعی چربی در بسیاری از خانمها است که به راحتی و ظرف مدت کوتاهی با بی حسی موضعی می توان آن را به شکل بسیار موثر با لیزر لیپولیز درمان کرد.

لیپولیز ساق پا

باید توجه داشته باشید که هر چند ساق پا از نواحی قدیمی کاربرد لیپوساکشن است اما به علت احتمال قابل توجه عوارض در آن به طور معمول لیپولیز در آن به طور شایع توصیه نمی شود.

جراحی لیپولیز برای چه افرادی مناسب است؟

بهترین کاندید برای انجام لیپولیز یک خانم و یا آفا با سن 25 تا 50 سال است که از نظر جسمانی سالم و حداکثر اضافه وزن او نسبت به وزن ایده آل 10 تا 15 کیلوگرم باشد و در برخی نواحی دچار سلولیت شده و اصطلاحا بافت چربی او در آفساید قرار گرفته است. این چربی با رژیم غذایی یا ورزش از بین نمی‌رود. و به کمک یکی از روشهای لیپولیز به راحتی می‌توان این بافت را برداشت و اصلاح کرد.

بطور کل پزشک متخصص با بررسی معیارهای زیر تشخیص می دهد که شما برای انجام لیزر لیپولیز مناسب هستید یا نه.

• حجم چربی : میزان حجم چربی در افراد متفاوت می باشد، اما افرادی که چربی زیر پوست شان ضخامت حدود 1 تا 6 سانتیمتر دارند، برای لیپولیز مناسب هستند.
• وضعیت پوست بیمار: افرادی که برای لیپولیز مراجعه می کنند بهتر است افتادگی پوست کم یا متوسطی داشته باشند.
• وضعیت قوام جداره شکم: افرادی که جداره شکم آن ها شل است ليپوليز به تنهایی برای آن ها مناسب نمی باشد.

لیپولیز برای خانم‌هایی که زایمان کرده اند

بسیاری از تغییرهایی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد، بعد از یک سال به حالت قبل برمی‌گردد و فرد به کمک ورزش و رژیم می‌تواند از چاقی و افتادگی عضلات پیشگیری کند. اگر بعد از گذشت این مدت قسمتی از چربی‌ها همچنان پابرجا باشند و با رژیم و ورزش ازبین نروند، می‌توان برای اصلاح شکل بدن، لیزر لیپولیز را امتحان کرد. درمورد افرادی که چاقی کلی دارند این روش اصلا مناسب نیست.
در واقع وظیفه لیزر لیپولیز رفع سلولیت و کاهش سایز و پیکرتراشی است نه کاهش وزن. افراد دچار چاقی بهتر است در درجه اول رژیم بگیرند و با ورزش وزن خود را پایین بیاورند و در نهایت برای قسمت‌هایی که با رژیم هم بهبود پیدا نکرده است، لیزر لیپولیز انجام دهند تا هیکل آنها متناسب‌ تر شود.

لیپولیز برای سن بالای 50 سال

در سنین بالا، تمایل به ورزش کم است. اگر این افراد ناراحتی قلبی- عروقی و دیابت نداشته باشند و تحت درمان با رقیق کننده خون مثل وارفارین و آسپرین نباشند، بعد از مشاوره با پزشک متخصص قلب و عروق می‌توانند لیزر لیپولیز را انجام دهند.

لیزر لیپولیز برای چه افرادی مناسب نیست؟

• زنان باردار یا مادران شیرده
• افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.
افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.
• این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از 30 است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.
• همچنین افرادی که مبتلا به بیماری سرطان، دیابت نوع یک، مشکلات قلبی، مشکلات کلیوی، وجود انواع پلاک یا پیچ های فلزی در ناحیه تحت درمان برای انجام لیپولیز مناسب نیستند.

نتایج و اثرگذاری لیپولیز

نتایج عمل لیزر لیپولیز ۱ هفته پس از انجام آن قابل مشاهده اند که با گذشت چند ماه بهبود می یابند. این امر به دلیل جذب شدن سلول های چربی آسیب دیده در اثر لیزر و همچنین سفت شدن پوست روی آن ها می باشد. نتایج نهایی، ۲ تا ۴ ماه پس از انجام عمل قابل مشاهده اند.
افراد بالغ معمولا سلول های "جدید" چربی نمی سازند. هنگامی که وزن یک فرد افزایش می یابد، در واقع سلول های چربی قبلی بزرگ تر می شوند. لیزر لیپولیز این سلول های چربی را به صورت همیشگی از بین می برد، بنابراین در صورت اضافه شدن وزن، چربی های اضافی باید در نواحی غیر از ناحیه های درمان شده با لیزر لیپولیز ذخیره شوند.
لیزر لیپولیز یک تکنیک نوآورانه، برای از بین بردن چربی های اضافه و چاقی موضعی است. این امر به دلیل تعامل گزینشی پرتو لیزر با چربی ها می باشد به طوری که اشعه ی لیزر باعث از بین رفتن غشای سلول های چربی و در نتیجه مواد محتوی آن ها می شود.

عوارض لیپولیز

اولا باید تاکید شود که هرچند هیچ عملی بدون عارضه نیست اما در لیپولیز پیشرفته بسیار نادر است. عوارض را به دو دسته عمومی و موضعی می توان تقسیم کرد که عوارض عمومی شامل واکنشهای دارویی (از بی حس کننده ها تا آنتی بیوتیک ها، اختلالات آب، الکترولیت وریدی و ...) و عوارض مثل تورم، کبودی و همچنین ناراحتی های جزیی را ایجاد می کند. اگر از محل لیزر بعد از عمل به درستی مراقبت نشود، ممکن است شما در معرض خطر عفونت و یا زخم قرار بگیرید. در این شرایط شما باید به پزشک مراجعه نمایید و همچنین در موارد نادر و شدید این امکان وجود دارد باعث لخته شدن خون، درد، تورم و همچنین ترشح را ایجاد کند.

نکاتی که قبل از لیپولیز باید به آن توجه کرد

• قبل از انجام لاغری با لیپولیز بهتر است جهت مشاوره و کسب اطلاعات کافی درباره نحوه عمل و عوارض احتمالی آن به یک پزشک خوب و مجرب مراجعه کنید.
• پس از انتخاب پزشک و مشاوره با او آزمایشاتی را که تجویز شده است انجام دهید.
• شب قبل از پیکرتراشی با لیپولیز شام سبکی میل کرده و به مدت ۸ ساعت قبل از انجام لیپولیز چیزی میل نکنید.
• در صورتی که مبتلا به بیماری خاصی هستید حتما به پزشک خود بگویید.
• به مدت سه روز قبل از انجام لیپولیز از داروهای رقیق کننده خون ، مصرف الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنید.
• در روز انجام لیپولیز حداقل یک همراه با خود داشته باشید.
• به مدت 2 هفته مصرف سیگار را کنار بگذارید. زیرا باعث تاخیر در روند بهبود پس از لیزر لیپولیز می شود.
• مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شود مانند آسپرین را از یک هفته قبل از عمل کنار بگذارید.
• یک هفته قبل از لیزر لیپولیز از فرآورده های امگا 3 و ویتامین E استفاده نکنید.

دوره بهبود پس از جراحی لیپولیز

پس از درمان، ممکن است مقداری کبودی، تورم، قرمزی و شل شدن پوست در اطراف منطقه درمان ایجاد شود، اما این عوارض طی هفته‌های بعدی برطرف خواهد شد.
پس از درمان ممکن است به مدت یک ساعت یا بیشتر نیاز به استراحت داشته باشید، اما معمولاً می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را روز بعد از سر بگیرید. بهترین کار این است که از فعالیت بدنی شدید، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش شدید برای حدود ۶ هفته پس از این عمل اجتناب کنید. توصیه می‌کنیم که قبل از شروع فعالیت‌های عادی خود، یک یا دو روز استراحت کنید.
به شما توصیه می‌کنیم برای کمک به تسریع روند التیام خود، از گن فشرده‌ساز به مدت دو هفته پس از عمل استفاده کنید. پوشیدن گن تنگ برای فشرده‌سازی منطقه درمان به مدت ۳ روز به درناژ لنفاوی کمک خواهد کرد و فرایند درمان را تسریع خواهد کرد. بنابراین تا زمانی که پزشک شما توصیه می‌کند، از گن مخصوص استفاده کنید.

مراقبت های پس از جراحی ليپوليز

• خودداری از انجام فعالیت های جسمانی یا ورزش شدید برای 1 تا 2 هفته
• پس از این که جراحی ليپوليز به اتمام رسید و پانسمان ناحیه تحت جراحی انجام شد ، گن مخصوص پوشیده می شود.
• معمولاً استفاده از گن تا چهار هفته به صورت شبانه روزی الزامی است و پس از آن با نظر پزشک در طی روز از گن استفاده نمایید.
• به منظور جبران مایع از دست رفته بدن ، نوشیدنی های بدون الکل با میزان قند پایین بسیار مصرف کنید.( با تغذیه مناسب می توانید به بهبود تناسب اندام کمک کنید.)
• تمیز و خشک نگه داشتن منطقه درمان شده برای 2 تا 3 روز
• ماساژ اندام های مورد نظر بر اساس نظر پزشک و در زمان های مقرر انجام شود. تا خونابه های موجود در آن ناحیه به صورت کامل خارج شوند.
• در صورتی که درن داشتید ، قبل از خروج از کلینیک حتماً مراقبت های لازم را از کادر پرستاری یاد بگیرید.
• دفع ترشحات بین 3 تا 5 روز طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
• تا زمانی که پزشک تان توصیه نکرده از استعمال دخانیات و مصرف الکل بپرهیزید.
• برای انجام معاینات بالینی در زمان های تعیین شده ، به مطب مراجعه نمایید.
• دارو های تجویز شده توسط پزشک را ، مطابق دستور مصرف نمایید، همچنین اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، حتماً با جراح تان در میان بگذارید.
• از مصرف دارو های رقیق کننده خون نظیر آسپیرین و خانواده ایبوپروفن و ضد التهاب ها بدون نظر پزشک خودداری کنید.
• در صورت مشاهده علائم دال بر عفونت یا ایجاد خونریزی یا درد غیرعادی مراتب را به پزشک معالج اطلاع دهید.

هزینه لیزر لیپولیز

هزینه ی انجام عمل لیزر لیپولیز به اندازه ی ناحیه ی مورد درمان و تعداد نواحی مورد درمان در هر جلسه بستگی دارد. واضح است که هزینه ی این عمل برای هر ناحیه از بدن از جمله چانه، کوچک کردن بازو ، زانو ها و یا ران ها متفاوت خواهد بود.

سوالات متداول درباره جراحی لیپولیز

در مشاوره قبل از انجام لیپولیز چه کارهایی انجام می شود؟

ابتدا بررسی می شود که آیا شما مورد مناسبی برای عمل لیزر لیپولیز هستید یا خیر. یعنی BMI (شاخص جرم بدن ) شما چک می شود که بهتر است زیر 30 باشد و دچار عدم تناسب اندام باشید. سپس معاینات کلی و توضیحات و آزمایشات و مشاوره های مختلف صورت می گیرد. در ضمن عکس بیمارانی که اجازه داده اند را نیز می بینید. با بیمارانی که خود تحت این عمل قرار گرفته اند می توانید صحبت کنید.

انجام جراحی لیپولیز چه مدت طول می‌کشد؟

بسته به پیچیدگی این روش، عمل جراحی بدون در نظر گرفتن زمان ریکاوری، به طور معمول حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

برای جراحی لیپولیز، وزن بدن چقدر باید باشد؟

برای کسب بهترین نتایج زیبایی، توصیه می‌کنیم که در زمان جراحی، در وزن ایده‌آل خود باشید. زیرا کاهش و یا افزایش وزن می‌تواند نتایج عمل جراحی را تغییر دهد. لیزر لیپولیز پیشرفته در افراد لاغر بهترین نتایج را دارد.

آیا جراحی لیپولیز بی خطر است؟

بله، زیرا تنها هدف لیپولیز، سلول های چربی است و به کمک بستن رگ های خونی، جلوی خونریزی را گرفته و همچنین روی اعصاب و دیگر بافت ها اثری نخواهد گذاشت.

چه مدت بعد از انجام لیزر لیپولیز نتایج آن ظاهر می شود؟

به طور تیپیک شما بهبودی قابل توجهی را طی یک تا 2 هفته بعد از درمان مشاهده خواهید کرد اما در بعضی نواحی مانند گردن و غبغب شما می توانید نتایج را سریعتر مشاهده کنید. از آنجایی که میزان ترمیم و متابولیسم در افراد مختلف، متفاوت است. برای نمایان شدن کامل نتایج درمان معمولا 3 تا 4 ماه و گاهی اوقات 6 تا 12 ماه وقت لازم است. این مساله به دلیل این است که بدن به طور طبیعی برداشتن (جذب) چربی های آزاد شده را ادامه می دهد تا آن که چیزی از آن ها باقی نماند. هر چند بیشتر بیماران از همان روز اول وقتی ناحیه درمان شده را بین 2 انگشت خود فشار می دهند، می توانند کاهش میزان چربی را احساس کنند. علاوه بر آن، چون لیزر باعث آزاد شدن حرارت می شود، این مساله منجر به جمع شدن تدریجی پوست در نواحی درمان شده می شود و در نتیجه وقتی به مرور زمان چربی ها جذب می شوند، پوست بیمار شل نمی شود. در صورتی که بیمار رژیم غذایی معقول را رعایت کند و فعالیت ورزشی متعادل داشته باشد تا مانع از افزایش وزنش در آینده شود، نتایج به دست آمده از این دو روش می تواند دائمی باشد.

آیا لیپولیز لیزری برگشت دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر. اصولاً هیچ کدام از روش های درمان چاقی موضعی به شرط آنکه سبب تخریب بافت چربی شوند در صورت حفظ وزن بازگشتی ندارند زیرا سلول چربی به طور معمول در فرد بالغ قادر به تکثیر نیست. پس در صورتی که چاق نشوید، بازگشتی هم وجود ندارد. البته حتی در صورت چاق شدن هم مقدار بازگشت ناحیه تحت درمان کمتر از سایر نواحی است و هیچگاه به حالت قبل برگشت نخواهد داشت.

آیا می توان در فردی که قبلا تحت درمان با لیپوساکشن معمولی قرار گرفته، از لیزر لیپولیز پیشرفته استفاده کرد؟

بله، به کارگیری لیزر لیپولیز پیشرفته در نواحی ای از بدن که قبلا با لیپوساکشن معمولی درمان شده و نیاز به اصلاح دارد، بسیار مناسب است.

آیا در فردی که تحت درمان با روش های قدیمی تر لیپولیز قرار گرفته می توان برای اصلاح و بهبود نتایج از لیزر لیپولیز پیشرفته استفاده کرد؟

بله، استفاده از لیزر لیپولیز پیشرفته در اینگونه از بیماران بسیار موفقیت آمیز است.

تفاوت بین لیپولیز با لیپولیز لیزری چیست؟

لیپولیز را می توان به هر طریقی که سبب تخریب بافت چربی می شود بکار برد. بطور مثال روش مزوتراپی که در آن موادی داخل بافت چربی تزریق شود را هم می شود یک نوع لیپولیز شیمیایی تلقی کرد یا حتی لیپوساکشن اولتراسونیک را که در آن بوسیله امواج مافوق صوت (اولتراسوند) بافت چربی ذوب می شود را هم می توان لیپولیز اولتراسونیک نامید اما به طور معمول وقتی صحبت از لیپولیز می شود منظور لیپولیز لیزری است نه سایر روشها. زیرا لیپوساکشن عادی یا اولتراسونیک یا مزوتراپی توانایی سفت تر کردن پوست و ممانعت از شلی پوست را ندارند و تنها از زمانی که لیزرها برای لیپولیز بکار رفتند این امکان بوجود آمد که برخلاف لیپوساکشن اولتراسونیک یا لیپوساکشن مکانیکی (عادی) نه تنها باعث تشدید افتادگی پوست نشویم بلکه با کمک لیزر به سفتی پوست هم کمک کنیم و این ویژگی موج شده که این عمل برای بعضی نقاط بدن مثلا لیپولیز شکم بسیار مناسب باشد. 
در حال حاضر بهترین و مدرنترین روش لیپولیزلیزری، بوسیله معتبرترین و مشهورترین دستگاه لیزر لیپولیز دنیا دستگاه اسمارت لیپو MPX (SMART LIPO MPX) قابل انجام است .
این دستگاه ساخت کارخانه معظم ساینوشور(CYNOSURE) آمریکا است. این دستگاه قویترین و اولین لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) با دو طول موج است که توسط سازمان دارویی آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفت در عین حال این دستگاه تنها لیپولیز لیزری (لیزر لیپو اسکالپچر) است که برای جلوگیری از صدمه به بافت به وسیله دو سیستم به نامهای ترماگاید Thermaguideو اسمارت سنس Smartsense درجه حرارت بافت را مرتب اندازه گیری می کند و سرعت دست جراح را کنترل کرده و انرژی خروجی را متناسب با آن تنظیم می کند به همین علت است که اکثریت مطالعات معتبر در مورد لیزر لیپولیز (لیزر لیپو اسکالپچر) به وسیله اسمارت لیپو mpx انجام شده اند.
نکته مهم این است که اسمارت لایپو MPX را از دستگاههایی با اسامی نسبتاً مشابه یعنی اسمارت لایپوی دکا که یک دستگاه ایتالیایی با قدرت 18-10وات وslim lipo mpx کره ای که لیزری با 18 وات قدرت است متمایز کرد .
در عین حال برای اولین بار داشتن دو طول موج 1064 نانومتر و 1320 نانومتر باعث شده است که علاوه بر ذوب چربی ها بطور موثر بتوان از لیزر سطح زیری پوست برای کمک به سفت تر کردن آن استفاده کرد در مورد سایر دستگاهها همیشه جراح به علت ترس از سوزاندن پوست از نزدیک شدن به سطح خودداری می کند چون امکان اندازه گیری درجه حرارت محل وجود ندارد اما در اسمارت لیپو mpx اولاً طول موج 1320 نانومتر عمدتاً برای سفت تر کردن پوست بکار رفته است و ثانیاً وجود ترماگاید که بطور مرتب درجه حرارت محل را اندازه گیری می کند و در صورت لزوم لیزر را قطع می کند باعث شده است که جراح به طور مطمئن و بدون ترس از سوختگی برخلاف سایر دستگاههای لیزر لیپولیز عمل خود را به راحتی و با کنترل و اطمینان انجام دهد .
در حال حاضر اسمارت لایپو mpx46 وات قویترین دستگاه لیزر لیپولیز کشور و یکی از دو دستگاه موجود در خاورمیانه است که با نزدیکترین رقیب خود بیش از دوبرابر فاصله قدرتی دارد. متاسفانه قیمت بالای این دستگاه فوق پیشرفته امکان گسترش آن را محدود کرده است.

لیزر لیپو اسکالپچر چیست و چرا با دستگاه اسمارت لایپو MPX مفهوم پیدا کرد؟

اگر بخواهیم این کلمه را معنی کنیم به معنی پیکر تراشی با لیزر است به این معنی هرچند که برای لیپوساکشن هم از کلمه لیپواسکالپچر استفاده می شد اما ظرافت لیپوساکشن در حدی نبود که بتوان آنرا پیکر تراشی نامید .
درعین حال لیزرهای قبل از اسمارت لایپو mpx46وات ضعیف تر از آن بودند که بتواند با دقت کافی و زمان مناسب بافت چربی را فرم دهند تنها پس از پیدایش اسمارت لایپو mpx46 وات بود که کلمه لیزر لیپواسکالپچر به شکل متداول در منابع پزشکی مورد استفاده قرار گرفت زیرا قدرت و دقت این دستگاه فوق پیشرفته امکاناتی را فراهم کرد که قبلاً وجود نداشت.

لیپولیز لیزری چه مزایایی نسبت به لیپوساکشن دارد؟

 همانطور که گفته شد از سالهای دهه 1380 عمل لیپوساکشن زیاد انجام می شد اما طی سال های بعد، کم کم در بسیاری از کلینیک های زیبایی جهان کنار گذاشته شد، به سه علت :

  • سوراخ ورودی آن بزرگ و حداقل 10-6 میلی متر است .
  • تورم عمل لیپوساکشن مدتها طول می کشد.
  • باعث شلی پوست می شود.

مزایای لیپولیز لیزری:

• قدرت بیشتر: 46 وات که امکان ذوب سریع چربی ها را فراهم می کند 
• دقت بیشتر: وجود دو طول موج و امکان اندازه گیری حرارت باعث دقت بیشتر شده است .
• سرعت بیشتر: قدرت بیشتر و اندازه فیبر نوری این دستگاه که 1000میکرون است باعث آن است که بتوان سریعتر به نتیجه رسید .
• عوارض کمتر: به علت وجود سیستم های کنترل حرارت و اندازه گیری سرعت دست جراح برای تنظیم

لیپولیز بهتر است یا لیپوماتیک؟

چربی ها را می توان با روش های متفاوتی مثل امواج اولتراسونیک و ليپوليز یا لیپوساکشن از بدن خارج کرد. امواج اولتراسونیک موجب آب شدن چربی ها می شود و آن ها را برای خروج از بدن آماده می کند. لیپولیز چربی ها را آب می کند و خروج آن ها توسط متخصص صورت می گیرد. چربی هایی که با روش ليپوليز آب می شوند دیگر نمی توان از آن ها استفاده کرد اما در روش لیپوماتیک حرارتی تواید نمی شود و چربی ها نمی سوزند. چربی هایی با روش لیپوماتیک خارج می شوند را می توان در دیگر نقاط بدن استفاده کرد.