لیپوساکشن

لیپوساکشن (4)

لیپوساکشن | انواع روش، مزایا، عوارض، قیمت و نکات مهم

به کمک رژیم غذایی مناسب و نیز ورزش کردن، می توان به وزن ایده آل دست پیدا کرد. اما در صورتی که با انجام این کارها، وزن مورد نظر برای شما ایجاد نشده است، باید به روش هایی مانند لیپوساکشن فکر کنید. طبق این روش که به وسیله جراحی صورت می گیرد، جهت خارج کردن چربی های موضعی از نیروی مکش استفاده می شود و به این ترتیب فرم دهی به بدن صورت می گیرد. انجام این روش سبب حاصل شدن نتایج خوشایند خواهد شد.
افراد زیادی هستند که در بدن خود دارای بخش هایی از چربی های موضعی می باشند که با ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی از بین نمی روند و مقاومت می کنند و به این دلیل خواهان انجام لیپوساکشن هستند. از بین نرفتن این چربی ها به دلایل گوناگونی می باشد که از جمله مهمترین آن ها، مسائل ژنتیکی می باشند. روش لیپوساکشن انواع مختلفی دارد ولی همه آن ها دارای اصول مشابه می باشند. در همه این شیوه ها برای خارج کردن چربی ها از ساکشن استفاده می شود.

روش لیپوساکشن چیست؟

جراحی که در آن به کمک شیوه ساکشن، چربی های اضافه از بخش های ویژه بدن مثل شکم، ران، باسن، گردن و بازوها برداشته و یا خارج شوند، لیپوساکشن گفته می شود که رایج ترین نوع مربوطه نواحی شکم و پهلوها و نیز ران می باشد. این روش همچنین سبب شکل دهی به نواحی گفته شده می شود. لیپوساکشن به لیپوپلاستی نیز معروف است.
از این روش جهت کاهش وزن نباید استفاده نمود. در صورتی که فرد دچار اضافه وزن باشد، باید با رعیات کردن رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی و در کنار آن ها انجام جراحی هایی مانند بای پس معده، به رفع این موضوع بپردازد.
در شرایطی که فرد دارای چربی اضافه در بعضی از قسمت ها مثل شکم و پهلوها باشد و در دیگر بخش ها دارای وزن پایدار و مناسب باشد، لیپوساکشن گزینه مناسبی برای او خواهد بود. این روش در مواقعی به همراه دیگر جراحی های زیبایی از قبیل ابدومینوپلاستی، کاهش سایز سینه و یا لیفت صورت انجام می شود.
امروزه با بهبود یافتن تکنیک ها، جراحیلیپوساکشن از خطرات کمتری برخوردار است و درد کمتری را نیز برای فرد ایجاد می کند. تکنیک های جدیدی که در این روش مورد استفاده قرار گرفته است، عبارتند از :

آشنایی با انواع شیوه های لیپوساکشن

روش لیپوساکشن تامسنت

این شیوه که به کمک بی حسی موضعی صورت می گیرد، شایع ترین نوع لیپوساکشن محسوب می شود. پیش از این که چربی ها برداشته شوند، با استفاده از تزریق یک محلول دارویی، نواحی تحت درمان بی حس خواهند شد. در مواقعی حجم این محلول در حدود 3 برابر میزان چربی های برداشته شده می باشد. مواد تشکیل دهنده این محلول شامل یک بی حسی موضعی به نام لیدوکائین و دارویی دیگر به نام اپینفرین که وظیفه انقباض رگ های خونی را بر عهده دارد، می باشد. با استفاده از لیدوکائین، ناحیه مورد نظر پیش و پس از جراحی بی حس می شود و اغلب به بی حسی دیگری احتیاج نمی شود. اپینفرین نیز سبب کم شدن خونریزی، تورم و خون مردگی در قسمت تحت درمان می شود. به کمک محلول داخل وریدی نیز چربی ها راحت تر حذف می شوند. این محلول در زمان خروج چربی های زائد، از درون ناحیه مربوطه بیرون می آیند. در این شیوه از جراحی لیپوساکشن زمان زیادتری برای درمان صرف خواهد شد.

روش لیپوساکشن فوق مرطوب

به کمک این شیوه که شباهت زیادی با تامسنت دارد نیز جراحی لیپوساکشن صورت می گیرد. تفاوت مهم این روش با لیپوساکشن تامسنت در حجم محلولی است که موضع مورد نظر تزریق می شود.در این شیوه محلول کمتری تزریق خواهد شد. این میزان برابر با میزان چربی های زائد برداشته شده می باشد. زمان مورد نیاز برای این روش نیز کمتر می باشد. این شیوه غالبا به کمک بیهوشی خفیف و یا بیهوشی عمومی صورت می گیرد.

روش لیپوساکشن اولتراسوند

از دیگر روش های استفاده شده برای لیپوساکشن، شیوه ای است که در آن به کمک امواج اولتراسونیک سلول های چربی شکسته و به حالت مایع تبدیل می شوند. در ادامه به وسیله مکش وکیوم از ناحیه مد نظر خارج می شوند. این شیوه به دو صورت انجام می شود که در حالت نخست که روش خارجی می باشد، چربی ها توسط دستگاه ویژه ساطع کننده امواج اولتراسوند، از روی سطح پوست برداشته می شوند و در حالت دوم که روش داخلی می باشد، این سلول ها توسط لوله ای داغ به نام کانولا و از زیر پوست برداشته می شوند. از این روش برای برداشتن چربی در نواحی مانند بالای کمر و یا سینه های بزرگ مردان استفاده می شود. این عمل اکثرا به همراه روش تامسنت و به عنوان روش تکمیلی مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند دقت کار را بالا ببرد. همچنین به زمان بیشتری در مقایسه با روش فوق مرطوب نیاز دارد.

روش لیپوساکشن لیزری

این روش به کمک انرژی امواج لیزر جهت آب نمودن سلول های چربی به کار گرفته می شود. پس از آبکی شدن سلول های چربی، به وسیله مکش وکیوم از ناحیه مربوطه خارج می شوند و یا در مواقعی به صورت خود به خود و به کمک لوله های کوچک قرار گرفته در این قسمت، تخلیه می شوند. لوله های استفاده شده در این روش کوچکتر از لوله های مورد استفاده در روش سنتی می باشند و همین امر سبب شده است تا جراحان برای درمان نواحی ظریف بدن به سراغ این روش بروند. از جمله این نواحی می توان به چانه، صورت و فک ها اشاره کرد. از دیگر مزیت هایی که لیپوساکشن به وسیله لیزر با دیگر شیوه ها دارد، این است که انرژی امواج لیزر در این روش سبب تحریک بافت ها برای تولید کلاژن می شود. این امر باعث می شود بافت پوست مستحکم شده و از شل شدن و افتادگی آن پس از جراحی جلوگیری شود. کلاژن پروتئینی به شکل رشته می باشد که ساختار پوست را حفظ می نماید.

علت انجام روش لیپوساکشن

این نکته را باید در نظر گرفت که لیپوساکشن برای کاهش وزن صورت نمی گیرد و هدف اصلی آن بهبود شکل یک یا چند قسمت از بدن می باشد. این روش جهت از بین بردن چربی ها در نواحی مانند شکم و پهلو که مقاومت زیادی دارند، انجام می شود.
همچنین از لیپوساکشن برای درمان دیگر بیماری ها نیز استفاده می شود که عبارتند از :

 •  تومور چربی خوش خیم
 •  افزایش سایز غیر طبیعی سینه مردان
 •  مختل شدن متابولیسم چربی بدن
 •  بیش از اندازه عرق کردن زیر بغل

آشنایی با مزایای روش لیپوساکشن

این روش مزایایی دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود :

 •  به عنوان جایگزینی مناسب برای روش های تهاجمی تر می باشد و به صورت مطمئن و بدون نیاز به برش های بزرگ، سبب حذف چربی های موضعی از قسمت های ویژه بدن مانند ران، غبغب، شکم و نیز سینه های بزرگ مردان می شود.
 •  باعث متعادل شدن فرم بدن شده و می تواند برآمدگی های نامطلوب بدن از قبیل چاقی ران و شکم که ظاهری گلابی شکل برای مردان ایجاد می کند، را از بین ببرد.
 •  به کمک این روش و با برداشتن چربی های اضافه غبغب، می توان منجر به بهبود نتایج دیگر جراحی ها مانند لیفت صورت شد.
 •  این روش چربی های موضعی در نواحی مقاوم را برداشته و به بدن فرم می دهد و سبب بهبود بخشیدن به نتایج حاصل از ورزش و رژیم غذایی می شود.

چه نواحی از بدن با لیپوساکشن قابل درمان می باشند؟

جهت فرم دهی قسمت های مختلف بدن و بدون ایجاد درد، می توان از لیپوساکشن استفاده نمود. این نواحی عبارتند از :

 •  ران پا
 •  باسن
 •  شکم
 •  زانوها
 •  بازوها
 •  چانه
 •  گردن
 •  گونه ها
 •  پهلو و کمر
 •  ماهیچه های مچ و ساق پا
 •  کاهش سایز پستان

روش لیپوساکشن شکم

چربی هایی که در شکم وجود دارند، بیشتر از هر قسمت دیگری در بدن تحت درمان با لیپوساکشن قرار می گیرند. بانوانی که زایمان کرده اند، دارای عضلات شکم ضعیفی داشته و به این علت بخش زیر شکم آن ها دارای افتادگی می باشد و متمایل به طرف پایین شده است که سبب تجمع چربی در این قسمت ها می شود. به کار گیری از لیپوساکشن در این بخش ها، نتایج مطلوبی را رقم می زند. اما در صورتی که پوست شکم دارای چربی و افتادگی زیادی باشد، باید از جراحی زیبایی شکم استفاده شود.

روش لیپوساکشن بازوها

این روش به طور ویژه در زنان صورت می گیرد. طبق این روش، تخلیه چربی هایی که در زیر بازو تجمع یافته اند، انجام می شود. اغلب زنان علاقه مند به پوشیدن لباس های آستین کوتاه یا بدون آستین می باشند ولی به دلیل شکل بازوهای خود ناراحت می باشند. به کمک لیپوساکشن، برداشتن چربی های اضافی این قسمت انجام می شود و بازوها دارای فرم زیبایی می شوند.

روش لیپوساکشن ران‌ها

در صورتی که میزان بیش از اندازه ای از چربی ران ها برداشته شود، این امر سبب ایجاد برآمدگی ها و فرورفتگی هایی در پوست خواهد شد. بر اساس میزان چربی اضافه که در این بخش ها وجود دارد، امکان دارد بیشتر از یک جلسه درمانی برای تخلیه چربی های ران نیاز باشد.

روش لیپوساکشن باسن

جهت دستیابی به نتایج مطلوب، پزشکان اکثرا کانولاهای کوچک را در قسمت باسن مورد استفاده قرار می دهند. با ایجاد چند برش کوچک در این قسمت، سبب حفظ شدن تقارن باسن پس از کوچک کردن آن می شوند. پس از ایجاد تغییر در فرم این بخش و از بین رفتن چربی های اضافه، لباس های فرد بهتر به تن او می نشینند.

روش لیپوساکشن کمر

قسمت های گوناگونی در کمر می باشند که تجمع چربی ها در آن نواحی صورت می گیرد و به وسیله لیپوساکشن امکان استخراج آن ها وجود دارد. از جمله این قسمت ها می توان به بخش های زیر کتف و بالای کمر، قسمت نزدیک زیر بغل، بالای کمر و نزدیک گردن و نیز نزدیک استخوان دنبالچه اشاره کرد.

چه افرادی می توانند لیپوساکشن را انجام دهند؟

افراد مناسب برای این روش باید از شرایط جسمی مناسبی برخوردار باشند و در بخش هایی از بدن خود دارای چربی هایی می باشد که مقاومت زیادی دارند که با ورزش کردن و رعایت رژیم برطرف نمی شوند. بانوان و آقایانی که بیشتر از 18 سال سن دارند، به دلیل داشتن وضعیت جسمی مناسب، گزینه های مناسبی برای انجام لیپوساکشن به شمار می آیند.
در حالت کلی افراد مناسب برای این روش، افراد زیر می باشند :

 •  حداکثر با وزن مورد نظر خود، 30 درصد تفاوت داشته باشند.
 •  دارای پوستی با قابلیت ارتجاعی بالا باشند.
 •  دارای حجم عضلانی مناسبی باشند.

چه افرادی برای انجام لیپوساکشن مناسب نیستند؟

افراد زیر مناسب برای لیپوساکشن نمی باشند :

 •  دیابت
 •  جریان خون محدود
 •  دارای بیماری های ریوی
 •  دارای بیماری های قلبی عروقی
 •  دارای سیستم ایمنی ضعیف
 •  زنان شیرده یا باردار
 •  در صورتی که داروهایی که می توانند خون را رقیق کنند توسط فرد مصرف شود.
 •  افرادی که نسبت به داروها واکنش های آلرژی دارند.

آشنایی با مراحل انجام روش لیپوساکشن

 •  این روش به کمک دستگاه لیپوساکشن و لوله های کوچکی با عنوان کانولا انجام می شود. ابتدا نواحی تحت درمان توسط تیم پزشکی آماده می شوند و در ادامه بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی صورت می گیرد.
 •  برش کوچکی بر روی ناحیه تحت درمان ایجاد می شود و به وسیله این برش، در داخل توده های چربی انباشته، لوله ساکشنی که دارای نوک تیزی می باشد قرار می دهند تا به کمک نوک لوله، سلول های چربی جارو شوند.
 •  تعدادی از دستگاه های لیپوساکشن از تکنولوژی برخوردار هستند که می تواند امواج صوتی تولید کند که به کمک آن، راحت تر می توان بافت چربی را برداشت.
 •  به وسیله لوله ساکشن، چربی های کنده شده بیرون کشیده خواهند شد. توسط پمپ وکیوم و نیز سرنگی بزرگ، عمل مکش صورت می گیرد.
 •  امکان دارد جهت درمان بخش های بزرگ بدن، بر روی پوست چند سوراخ و یا برش ایجاد شود. دلیل این امر هم به این خاطر است که پزشک برای دستیابی به چربی های عمقی، باید از جهت های گوناگون لوله ساکشن را وارد نماید تا در نتیجه بتواند نتیجه مناسب تری را برای فرم اندام فرد ایجاد کند.
 •  بعد از حذف چربی های زائد، امکان دارد درون ناحیه تحت درمان، لوله های زهکش کوچکی قرار داده شود تا به این ترتیب مایعات و خونی که پس از انجام لیپوساکشن در این قسمت جمع می شوند، به وسیله این لوله ها استخراج شوند.
 •  در صورتی که مایعات و خون زیادی از بدن فرد تخلیه شود، احتمال دارد به شکل داخل وریدی، مایعات تامین و جایگزین شوند. در مواقعی هم انتقال خون انجام می شود. پس از اتمام این روش، پوشش فشرده کننده ای با عنوان گارمنت روی اندام مربوطه قرار داده می شود. این پوشش را باید با توجه به نظر پزشک و تا زمانی که او تشخیص می دهد، استفاده کرد.
 •  جهت کم کردن خطر خونریزی و نیز درد فرد پس از لیپوساکشن، ماده بی حسی را به صورت ترکیبی با آدرنالین در رگ فرد تزریق می کنند. پس از این که ورم برطرف شد، بتدریج و با گذشت 6 هفته فرم بدن فرد بهبود می یابد. برای خوشایند تر شدن نتایج حاصل از لیپوساکشن باید سبک زندگی سالم پیش گرفته شود و وزن نیز کنترل شود.
 •  این نتایج تا زمانی که رژیم غذایی مناسب توسط فرد رعایت شود و نیز فعالیت های ورزشی به صورت منظم انجام شوند، دائمی می باشند. اما در صورتی که وزن زیاد شود، این نتایج از بین خواهند رفت.

آشنایی با عوارض روش لیپوساکشن

مواردی که جزو عوارض این روش هستند عبارتند از :

 •  معمولا تورم و کبودی در نواحی تحت درمان به همراه سوزش و بی حسی به طور گذرا ایجاد می شود.
 •  اسکار کوچک زخم و نیز ایجاد حساسیت در اطراف ناحیه ای که برش داده شده است و کانولا وارد شده است، رخ می دهد.
 •  شیار در پوست ایجاد شده و دارای تورم می شود. معمولا بعد از گذشت چند ماه، پوست سفت و محکم می شود ولی ممکن است پوست عده ای همچنان شل باقی بماند.

عوارضی از لیپوساکشن که کمتر رایج می باشند

 •  پوست دچار تغییر رنگ دائمی می شود.
 •  در ناحیه تحت درمان، سطح پوست ناهموار می شود.
 •  به پوست و اعصاب آسیب می رسد. امکان دارد به وسیله گرمایی که از طریق امواج اولتراسوند به چربی منتقل می شود، پوست دچار سوختگی و یا آسیب به بافت زیر پوست شود.
 •  در صورتی که پس از لیپوساکشن فرد دارای اضافه وزن شود، در دیگر قسمت های بدن نیز ممکن است تجمع سلول های چربی اتفاق بیفتد. احتمال دارد این چربی های جدید در اطراف اندام هایی مانند کبد و قلب تجمع یابند که این نوع از چربی دارای ضرر بیشتری برای بدن می باشد. به همین خاطر افرادی که تحت درمان با این روش قرار گرفته اند، به هیچ وجه نباید دچار اضافه وزن شوند.

آشنایی با عوارض خطرناک روش لیپوساکشن

با وجود کم بودن خطر مرگ در این روش، احتمال آن وجود دارد. در صورت برداشته شدن میزان زیاد چربی و یا داشتن اضافه وزن به همراه همراه بیماری در فرد، خطر اتفاق این مسئله نیز افزایش می یابد. عوارض خطرناک لیپوساکشن عبارت است از :

 •  کم شدن بیش از اندازه مایعات : این امر سبب ایجاد شوک شده ولی احتمال آن خیلی کم می باشد.
 •  لخته خون یا چربی: که احتمال دارد به ریه وارد شده و سبب آمبولی ریوی شود که دارای خطر بسیاری است.
 •  تجمع مایعات در ریه : احتمال این مسئله در صورتی که حجم زیادی از مایع به بدن وارد شود، وجود دارد.
 •  عفونت : در مواردی پیش و پس از عمل آنتی بیوتیک به فرد داده می شود تا از عفونت پیشگیری شود.
 •  ایجاد واکنش های سمی به محلول تزریق شده : این امر به ویژه در زمانی که نواحی بزرگ تحت درمان قرار گیرند و یا در یک عمل قسمت های زیادی عمل شوند، اتفاق می افتد.
 •  به وجود آمدن حفره در اندام های شکمی و وارد شدن آسیب به اندام ها مثل طحال

فرایند بهبودی بعد از روش لیپوساکشن

به محض اتمام این روش، فرد به بخش ریکاوری انتقال داده می شود. وضعیت فرد در این بخش با دقت زیادی بررسی می شود. امکان قرار دادن لوله ای کوچک در زیر پوست بیمار وجود دارد تا به وسیله آن، تخلیه مایعات تجمع یافته انجام شود. برای کم شدن خطر ایجاد عفونت، ممکن است آنتی بیوتیک توسط پزشک تجویز شود. فرد پس از این درمان، دردی را احساس می کند که به کمک پزشک این درد تسکین داده می شود و او احساس راحتی خواهد کرد. احتمال دارد در اطراف قسمت درمان یافته، بانداژی لاستیکی یا اسفنجی قرار داده شود و یا بر تن بیمار گن فشاری قرار داده شود تا به این ترتیب شکل دلخواه برای بخش مد نظر ایجاد شود. جراحی چگونگی تعویض پانسمان و نیز استحمام را برای فرد توضیح می دهد. همچنین زمان برداشتن کامل پانسمان را نیز به فرد خواهد گفت.
فرایند بهبودی هر شخص متفاوت با شخص دیگری می باشد. یک روز پس از انجام لیپوساکشن، معمولا پرستار از بیمار می خواهد که چند قدم راه برود تا جریان خون در بدن او شکل گیرد. در دوران بهبودی باید از کشیدن سیگار و نیز مصرف بعضی از داروهای خاص خودداری کرد.
پس از لیپوساکشن ایجاد تورم و کبودی طبیعی می باشد. این تورم بعد از گذشت 7 روز رفع می شود. اما برای برطرف شدن کبودی باید برای 3 هفته یا بیشتر صبر نمود. همچنین بی حس شدن پوست نیز برای چند هفته احتمال دارد به طول بینجامد. 10 روز پس از انجام عمل، کشیدن بخیه ها صورت می گیرد.
با وجود بازگشتن به کار بعد از چند روز، باز هم برای انجام کارهای روزانه مانند سابق باید 1 تا 2 هفته صبر کرد. مدت زمان ریکاوری و بهبودی با توجه به میزان چربی برداشته شده تعیین می شود.

قیمت عمل لیپوساکشن چقدر است؟

این عمل مطابق با نیازهای فرد صورت می گیرد و به همین خاطر نمی توان به طور دقیق هزینه آن را تعیین نمود. مناسب ترین راه برای آگاهی از هزینه این روش، مشاوره با پزشک می باشد.
با این وجود برای تعیین این هزینه به عوامل زیر توجه می شود :

 •  قسمت مد نظر
 •  تعداد قسمت های مد نظر
 •  عملی که توسط پزشک انتخاب می شود. زیرا این هزینه در خصوص روش هایی مانند لیپوساکشن با لیزر و یا با اولتراسوند نسبت به روش های قدیمی بیشتر می باشد.
 •  میزان مهارت و تخصص پزشک
 •  ناحیه جغرافیایی

نکاتی مهم در خصوص روش لیپوساکشن

 •  وجود اضافه وزن بعد از روش لیپوساکشن، احتمالا به این خاطر است که چربی های جدید در قسمت دیگری از بدن به غیر از ناحیه ای که چربی های آن خارج شده است، تجمع یافته اند. این چربی ها معمولا در اندام هایی مانند قلب و کبد جمع می شوند. تجمع چربی در این قسمت ها نسبت به بخش های دیگر مانند ران، دارای ضرر بیشتری می باشد. به همین دلیل افرادی که این روش را انجام می دهند باید از اضافه وزن پیشگیری کنند.
 •  این روش تنها توسط پزشک متخصص در این زمینه که دارای مهارت ویژه می باشد، باید انجام شود.در صورتی که این روش به همراه دیگر روش های جراحی زیبایی انجام نشود، احتمال ایجاد عوارض کم می شود.
 •  در صورتی که فرد قصد کاهش وزن داشته باشد، نباید از این روش استفاده کند. لیپوساکشن برای افرادی که سالم هستند و دارای وزن نسبتا مناسبی می باشند ولی به دلیل سفت بودن چربی های آن ها، ورزش موثر نمی باشد، بسیار مناسب است.

سوالات متداول در مورد روش لیپوساکشن

چه اتفاقی بعد از جراحی لیپوساکشن می افتد؟

بعد از این روش، بانداژ کردن ناحیه تحت جراحی صورت می گیرد تا از کبودی، تورم و درد پیشگیری شود. با توجه به ناحیه ای که درمان یافته است، از لوازمی مانند باند و چسب، کمربند، لوله های محافظ و لباس های دیگری که محکم هستند به کار گرفته می شود. احتمال دارد فرد برای مدتی در حدود 3 تا 4 هفته از این لباس های محکم و بانداژها بهره گیرد. حدود 7 تا 10 روز بعد از جراحی نیز تورم و کبودی وجود دارد و برای چند روز از ناحیه برش داده شده مایعات بیرون می آیند. در مواقعی استفاده از آنتی بیوتیک برای کاهش عفونت فرد، تجویز می شود.

چند روز پس از لیپوساکشن امکان انجام فعالیت های روزانه وجود دارد؟

بعد از این که تاثیر داروهای آرام بخش از بین رفت، اغلب افراد می توانند بلند شوند و حرکت نمایند. به محض بهتر شدن شخص، امکان شروع فعالیت های روزانه وجود دارد. باید توجه داشت که این امر ممکن است در حدود چند روز تا چند هفته زمان ببرد. ولی اکثر بیماران پس از چند روز مجددا کارهای خود را انجام می دهند. در صورتی که ناحیه بزرگ تری درمان یافته باشد، مدت زمان بهبودی نیز بیشتر می شود.

عوارض بلند مدت روش لیپوساکشن چیست؟

این عوارض متغیر می باشند. این روش سبب از بین رفتن چربی های اضافی به صورت موقت می شوند. به همین خاطر در صورت اضافه وزن مجدد، تجمع چربی در ناحیه ای دیگر از بدن رخ خواهد داد. این چربی ها در لایه هایی با عمق بیشتر مخفی می شوند و در صورتی که وارد بافت های اطراف قلب یا کبد شوند، وضعیت خطرناکی ایحاد خواهد شد. عده ای بعد از انجام این روش، اعصابشان برای همیشه دچار آسیب می شود و حساسیت پوستشان به میزان زیادی کم می شود. در افراد دیگری نیز ممکن است ناحیه ساکشن شده باز شود و یا فرو رود و یا پوست آن ها دارای موج شده و یا فرو رود. همه این عوارض گفته شده دائمی می باشند و امکان بازگشت به حالت سابق وجود ندارد.