اسکالپشور

اسکالپشور (4)

پیکرتراشی با اسکالپشور | لاغری موضعی | مزایا، عوارض و قیمت

اغلب افراد در قسمت های گوناگون بدن خود دارای چربی هایی می باشند که که به صورت سرسخت تجمع کرده اند و با انجام فعالیت های ورزشی و رعایت رژیم غذایی نیز از بین نمی روند و از بین بردن آن ها امری ممکن به نظر نمی رسد. با استفاده از تکنولوژی ویژه پیکرتزاشی اسکالپشور، این سلول ها مورد هدف قرار می گیرند و به صورت مطمئن از بین می روند. این روش تنها به زمان احتیاج دارد و حذف چربی های ناحیه مورد نظر دائمی خواهد بود.

پیکرتراشی با استفاده از روش اسکالپشور چیست؟

این دستگاه توسط کمپانی سایناشور آمریکا تولید شده و از سوی سازمان غذا و داروی این کشور مورد تایید قرار گرفته است. از دستگاه اسکالپشور جهت لیپولیز چربی های ناخواسته، به عنوان دستگاهی ویژه یاد می شود. نخستین و تنها لیزر هایپرترمیک هوشمند که می تواند چربی های موضعی را از بین ببرد، مربوط به لیزر لاغری اسکالپشور می باشد. این لیزر روشی غیرتهاجمی بوده و به جراحی و بهوشی احتیاجی نداشته و پس از درمان سبب به وجود آمدن زخم روی بدن نخواهد شد.
این روش هیچ دردی را برای فرد ایجاد نکرده و می تواند هر نوعی از چربی های زیر جلدی را از بین ببرد و بسیار موثر باشد. روش غیرتهاجمی از بین بردن این چربی های زیر جلدی نیز به کمک تجزیه و حذف این سلول ها به وسیله انرژی حرارتی لیزر می باشد. این لیزر سبب تولید انرژی حرارتی می شود که به صورت ویژه جذب سلول های چربی خواهد شد. حدود 24 درصد از سلول های چربی در هر جلسه درمانی از بین می روند. جهت دفع این سلول های تجزیه شده توسط بدن و به کمک سیستم لنفاوی، 6 تا 12 هفته زمان مورد نیاز است.
امکان نمایان شدن نتایج درمان بعد از گذشت 6 به دلیل آغاز دفع سلول های چربی تخریب شده توسط بدن هفته فراهم می شود. اما با این وجود نتایج کامل و مناسب پس از 12 هفته نمایان خواهند شد. در حین درمان تجزیه سلول های چربی صورت می گیرد و در شرایطی که فرد سبک زندگی سالم برای خود پیش گیرد و وزن خود را حفظ نماید، نتایج این درمان دائمی خواهند بود و امکان بازگشت مجدد چربی ها وجود نخواهد داشت.
بر اساس تحقیقی که در کشور آمریکا صورت گرفته است، 57 بیمار به دو دسته تقسیم بندی شدند. در گروه اول، شاخص توده بدنی یا BMI افراد از 30 کمتر بود و در دیگر گروه این عدد بین 31 تا 43 بود. به جز 5 نفر، همه آن ها برای 6 هفته و در هر هفته 2 جلسه تحت درمان برای لاغری موضعی با لیزر اسکالپشور قرار گرفتند. پیش از درمان و نیز بعد از گذشت 12 هفته از درمان عکس از آن ها گرفته شد و این عکس ها با همدیگر مقایسه شد. بر اساس عکس های سونوگرافی معلوم شد به صورت میانگین 23 درصد کاهش چربی های زیر جلدی اتفاق افتاده است. همه عوارضی که ایجاد شده بود گذرا بوده و بدون هیچ درمانی رفع شد. هیچ تفاوتی میان این دو گروه در خصوص عملکرد دستگاه و ایمنی آن برای افراد مشاهده نشد و همه افراد از نتایج حاصل شده رضایت داشتند.

آشنایی مزایای لاغری با دستگاه لیزر اسکالپشور

 •  برای هر نفر برنامه های درمانی می تواند تنظیم شود.
 •  از سوی سازمان FDA آمریکا تایید شده است.
 •  بیشتر از 90 درصد افراد از آن رضایت دارند.
 •  به دوران نقاهت و بستن گن نیاز ندارد.
 •  به بیهوشی و بی حسی نیاز نداشته و هیچ زخمی را ایجاد نمی کند.
 •  به 25 دقیقه زمان برای درمان هر قسمت نیاز دارد.
 •  نخستین لیزر هایپرترمیک می باشد که به صورت کاملا غیرتهاجمی بوده و نیازی به دوران نقاهت نداشته و می تواند فرایند لیپولیز را انجام دهد.
 •  این دستگاه قابلیت از بین بردن 24 درصد از ضخامت چربی های زیر پوستی یک قسمت را تنها پس از دو جلسه دارا می باشد.
 •  در این دستگاه 4 منبع لیزر دایود با طول موج 1060 مورد استفاده قرار می گیرند که می تواند به عمق مناسب بافت هیپودرم دست پیدا کند و نیز برای هر نوع پوستی نیز مناسب می باشد.
 •  این دستگاه 4 هندپیس دارد و چیدمان آن ها به گونه ای است که می توانند بر روی قسمت های مختلف بدن تنظیم شوند.
 •  تمام هندپیس های موجود دردستگاه به سیستم خنک کننده تماسی پیشرفته مجهز بوده که این امر سبب می شود در طول درمان حداق میزان درد برای فرد ایجاد شود.
 •  تولید کلاژن به دلیل تحریک گرمایی پوست و تاثیر لیزر در قسمت های تحت درمان، رخ خواهد داد. به همین خاطر پس از درمان، جوانسازی و تایتینگ پوست نیز رخ می دهد و دیگر شل بودن و افتادگی پوست نمایان نمی باشد.
 •  نتایج درمانی حاصل از این روش به دلیل این سلول های چربی کاملا تخریب می شوند، برگشت ناپذیر است.

کاربرد روش اسکالپشور در چه مواردی است؟

 •  از بین بردن چربی های موضعی و پیکرتراشی برای همیشه
 •  قابل استفاده برای نواحی شکم، ران، باسن، پهلو، گردن و بازو
 •  درمان غبغب و چربی های موجود در زیر چانه
 •  از بین بردن ناهمواری های بدن پس از روش های لیپوساکشن و لیپولیز
 •  پوست را در قسمت های تحت درمان جوانسازی می نماید.

مراحل درمان روش اسکالپشور چگونه است؟

طبق این روش به کمک لیزری با طول موج 1060 نانومتر، بافت داخلی پوست حرارت داده می شود و به طور همزمان سطح بیرونی پوست خنک خواهد شد تا از سوختن آن جلوگیری شود. بعد از این که هندپیس ها روی قسمت تعیین شده قرار گرفتند، در مدت 25 دقیقه و در دمای 42 تا 47 درجه، به کمک تاباندن لیزر دایود، چربی های زیر پوستی ذوب خواهند شد. درجه حرارت گفته شده جهت اثر گذاشتن بر عملکرد سلول های چربی مناسب می باشد. ولی برای اثر گذاری بر روی پوست یا دیگر بافت ها کافی نمی باشد. اپیکاتور موجود در این لیزر به تکنولوژی Contact Cooling مجهز بوده که می تواند پوست را در دمای مناسب خنک نگه دارد. سرانجام چربی هایی که ذوب شده اند، به مرور زمان به صورت کاملا طبیعی به وسیله سیستم لنفاوی از بده دفع خواهند شد و هیچ گونه نیازی به روش های جراحی برای ساکشن و بیرون کردن این چربی ها نمی باشد.
در ابتدای درمان احساس سرما ایجاد می شود. به کمک این حس پوست در طول درمان راحت می باشد. این سرد کننده در طول فرایند درمان فعال می باشد، در صورتی که چرخه روشن و خاموش برای لیزر اتفاق می افتد که سبب بالا رفتن دمای سلول های چربی می شود. اغلب افراد در حین درمان، احساس سوزش و گرمای عمیقی را به صورت دوره ای دارند که می توانند به راحتی تحمل نمایند. پس از اتمام درمان، امکان انجام فعالیت های روزانه وجود دارد و هیچ دوره نقاهتی برای این روش وجود ندارد.
اغلب افراد به 2 جلسه درمانی نیاز دارند و بین هر 2 جلسه متوالی باید فاصله زمانی 4 هفته ای باشد. برای افرادی که در قسمت مورد نظر، دارای چربی متوسط و شدید می باشند، احتمال دارد بین 4 تا 6 جلسه درمان احتیاج باشد.

شیوه های مشابه روش اسکالپشور جهت لاغری موضعی

علاوه بر این روش، راه های دیگری نیز برای از بین بردن همیشگی چربی های موضعی وجود دارد که عبارتند از :

 •  لیپوساکشن
 •  لیپولیز
 •  کرایولیپولیز
 •  منجمد کردن سلول های چربی
 •  تزریق محلول به کمک اسید Kybella جهت درمان غبغب

روش اسکالپشور برای چه افرادی مناسب می باشد؟

با توجه به منحصر به فرد بودن بدن هر شخص، مناسب ترین راه برای تشخیص موثر بودن یا نبودن این روش برای افراد، مشاوره با پزشک متخصص می باشد. با این وجود افرادی که سبک زندگی سالمی دارند و با انجام فعالیت های ورزشی و رعایت رژیم غذایی، باز هم نمی توانند چربی های خود را از بین ببرند، برای انجام این روش بسیار مناسب می باشند.
به طور کلی در صورتی که دارای علائم زیر باشید، گزینه مناسبی برای از بین بردن دائمی چربی های موضعی با این روش می باشید :

 •  در دوره شیردهی و یا بارداری نباشید.
 •  شاخص توده بدنی کمتر از 31 داشته باشید.

نکاتی مهم در خصوص پیکرتراشی به کمک روش اسکالپشور

 •  پیش از درمان باید با پزشک مشاوره صورت گیرد تا مناسب ترین راه جهت کم کردن چربی ها به فرد پیشنهاد شود.
 •  افرادی که خواهان انجام روش های جراحی مثل لیپوساکن نیستند، می توانند از اسکالپشور استفاده کنند.
 •  از جمله نواحی که به دلایل فیزیولوژیک، سلول های چربی در آن ها بیشتر تجمع می یابند، شکم و پهلوها می باشند. چربی های موجود در ین قسمت ها مقاومت زیادی دارند و راحت از بین نمی روند. به همین جهت از بین بردن چربی های این نواحی، از هدف های درمانی مناسب اسکالپشور می باشد. به این ترتیب این چربی ها به صورت دائمی از بین خواهند رفت.
 •  عواملی از قبیل داشن رژیم غذایی با کالری زیاد، خواب کم که سبب اختلال متابولیک می شود و نیز داشتن استرس زیاد که هورمون کورتیزول بیشتری را ترشح می کند، سبب می شوند چربی ها به جای سوختن، ذخیره شوند که این امر سبب بیشتر شدن وزن می شود.

آشنایی با عوارض لاغری با روش اسکالپشور

این روش سبب ایجاد هیچ عارضه خطرناکی نمی شود و کاملا دارای ایمنی می باشد. با این وجود احساس گرمی خفیف و حرارت در حین درمان امری طبیعی می باشد که به علت افزایش دمای سلول های چربی توسط لیزر می باشد. امکان دارد این گرما برای فرد کمی ناراحتی ایجاد نماید، اما میزان آن به گونه ای است که می توان آن را تحمل نمود. در مواردی نیز امکان دارد حس خارش و فشار در طول فرایند درمان ایجاد شودکه غالبا می توان آن ها را تحمل نمود. از دیگر عوارض این دستگاه، ایجاد تورم خفیف، حساس بودن به لمس و قرمز شدن می باشد که حدود 1 هفته و نیز ندول ها بری یک ماه می باشد.

مراقبت های لازم بعد از پیکرتراشی اسکالپشور

این روش معمولا به بستری نیازی ندارد و پس از درمان، امکان بازگشت به فعالیت های روزانه وجود دارد. جلسه درمانی در حدود 25 دقیقه زمان می برد و می توان برای سپری شدن این زمان، موسیقی گوش نمود و یا خواب کوتاهی کرد.
با وجود عدم بازگشت سلول های چربی حذف شده، اما آن ها می توانند دوباره رشد نمایند. بعد از اقدام برای از بین بردن سلول های چربی به کمک این روش، پیشنهاد می شود رژیم غذایی مناسبی را به همراه انجام فعالیت های ورزشی منظم رعایت نمایید تا به این ترتیب احتمال ایجاد مجدد چاقی موضعی وجود نداشته باشد.
رژیم غذایی و نیز برنامه ورزشی مناسب توسط پزشک به فرد داده خواهد شد تا با توجه به نیازهای جسمانی خود به ورزش بپردازد. اما در حالت کلی پیشنهاد می شود فرد رژیم غذایی مبتنی بر غذاهایی از قبیل میوه ها، دانه های کامل، سبزیجات، ماهی و لوبیا و نیز چربی های سالم از جمله آجیل، روغن های گیاهی و دانه ها جهت افزایش عملکرد بدن، داشته باشد. علاوه بر این موارد، فرد باید به صورت منظم به فعالیت های ورزشی بپردازد تا به این ترتیب سبب بهبودی انعطاف پذیری، قدرت و تعادل بدن خود شود. همه موارد گفته شده نقش تعیین کننده ای در سلامتی و زیبایی شخص خواهند داشت.

قیمت لاغری به کمک لیزر اسکالپشور چقدر است؟

این لیزر از هزینه کمی در مقایسه با همه روش های موجود برای از بین بردن دائمی چربی های زیر جلدی برخوردار می باشد. این هزینه به عواملی از قبیل مهارت پزشک، وسعت و تعداد قسمت های تحت درمان وابسته می باشد.

سوالات رایج درمورد روش اسکالپشور

نتایج حاصل از اسکالپشور بعد از چه مدتی نمایان می شوند؟

پس از 6 هفته و با تخلیه سلول های چربی از بین رفته توسط بدن، افراد می توانند نتایج درمان را مشاهد نمایند. برای مشاهده نتایج کامل این درمان زمانی در حدود 12 هفته مورد نیاز می باشد.

نتایج حاصل از این روش تا چه مدت ماندگاری دارند؟

سلول های چربی درمان شده به وسیله این روش، تخریب می شوند و امکان تولید مجدد آن ها وجود ندارد. اما در صورت عدم رعایت رژیم مناسب و فعالیت ورزشی، ممکن است چربی ها دوباره در قسمت های دیگر بدن تجمع یابند.

فعالیت های روزانه را چه مدت پس از درمان می توان مجددا آغاز نمود؟

این روش به هیچ دوره نقاهتی نیاز ندارد و می توان پس از درمان مجددا به کار بازگشت.

کاهش وزن چه تفاوتی با کاهش چربی دارد؟

در دوران بزرگسالی، تعداد سلول های چربی ذخیره شده ثابت خواهد ماند. در زمانی که وزن کاهش می یابد، سلول های چربی کوچکتر خواهند شد ولی از نظر تعداد کم نمی شوند. به وسیله درمان با اسکالپشور، به صورت دائمی از بین رفتن سلول های چربی انجام می شود و دیگر بازگشتی نخواهند داشت.

لاغری موضعی به کمک روش اسکالپشور با روش های دیگر پیکرتراشی چه تفاوتی دارد؟

امروزه شیوه های متعددی برای پیکرتراشی ایجاد شده است. در سالیان گذشته، تنها لیپوساکشن و در ادامه جراحی جهت سفت نمودن پوست برای از بین بردن چربی های موضعی وجود داشت. اما با این حال، با توجه به خطرات موجود در لیپوساکشن و لیفت، این روش ها انتخاب مناسبی نبودند.
به کمک لیزر اسکالپشور، بدون هیچ گونه کارافتادگی و نیاز به جراحی می توان چربی های موضعی را حذف نمود. در مقایسه با دیگر نتایج، اسکالپشور رضایت بیشتری را برای افراد ایجاد می کند.

آیا روش اسکالپشور مناسب برای من می باشد؟

افرادی که دارای قسمت های ناهماهنگ در بدن خود می باشند و به ویژه دارای نواحی که مقاومت زیادی در برابر رژیم و ورزش دارند، می باشند، مناسب برای این روش هستند.

چند جلسه درمان برای این روش نیاز می باشد؟

افراد شرایط متفاوتی با یکدیگر دارند. در کلینیک پوست و مو، برنامه مناسبی برای تحقق اهداف فرد ارائه می شود. اغلب افراد زمانی که قسمت های گوناگونی را تحت درمان قرار می دهند، بهترین نتیجه را مشاهده می نمایند.