شاک ویوتراپی (آکوستیک ویوتراپی)

شاک ویوتراپی (آکوستیک ویوتراپی) (3)

لاغری با شاک ویوتراپی | آکوستیک ویوتراپی | مزایا، عوارض و قیمت

امروزه افراد زیادی برای از بین بردن چربی های موضعی خود و رسیدن اندام ایده آل اقدام به روش هایی از قبیل رعایت غذایی، انجام فعالیت های ورزشی و یا به کار گیری از دستگاه های لاغری می کنند. روش هایی برای رفع این مشکل ایجاد شده اند که به جراحی نیازی نداشته و با داشتن زندگی فعال در کنار انجام آن ها می توان به اندام مورد نظر دست پیدا کرد.
پیکرتراشی عنوانی است که برای همه این روش ها جهت از بین بردن چربی های موضعی به کار می رود. هدف از انجام پیکرتراشی لاغری نبوده بلکه این شیوه به جهت از بین بردن چربی های موضعی افرادی است که به وسیله رژیم داشتن و یا انجام فعالیت های ورزش نتوانسته اند آن را برطرف کنند. روش های مختلفی از جمله لیپوماتیک، لیپوساکشن، کرایولیپولیز، لیپولیز، شاک ویو تراپی و ... در کلینیک های زیبایی و تناسب اندام به کار گرفته می شوند.

روش شاک ویو تراپی چیست؟

شیوه ای درمانی که معمولا در درمان های فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد، شاک ویو تراپی نام دارد. این دستگاه سبب تولید امواج صوتی دارای طول موج کوتاه و با انرژی زیاد می شود که به این ترتیب کمک به ترمیم بافت های آسیب دیده می نماید و درد و التهاب های مزمن را نیز کاهش می دهد. همچنین درمان به وسیله شاک ویو تراپی، جریان خون را در ناحیه مورد نظر افزایش داده و ماده انتقال دهنده عصبی P که سبب درد می شود را تخلیه می نماید که این دو مورد از وظایف مهم این درمان به حساب می آیند. به وسیله انرژی بالای این امواج، تحریک گلبول های سفید صورت می گیرد و به همین خاطر در مواردی مانند تحریک نمودن کلاژن برای ترمیم تاندون، بهبودی و شکستن بافت کلسیفیکاسیون تاثیر گذار است. به طور کلی این درمان بازسازی بافت را افزایش داده و درد را نیز کاهش می دهد و در نتیجه سبب بهبودی سریع تر ناحیه تحت درمان خواهد شد.
امروزه از این شیوه برای دستیابی به لاغری موضعی و انجام پیکرتراشی نیز استفاده می شود. بافت های چربی موضعی توسط امواج این دستگاه متلاشی می شوند. هنگام قرار گیری سلول های چربی به هم متصل شده در کنار گرمای زیاد این دستگاه، کریستال می شوند و منجر به از بین بردن سلول های سلول های ذخیره کننده چربی می شود. پس از گذشت چند جلسه درمانی با این روش، میزان زیاد چربی به وسیله جریان خون از بدن تخلیه شده و منجر به لاغری می شود. برای کم کردن سم و چربی موجود در بدن، استفاده از شاک ویو تراپی بسیار تاثیر گذار است و نیز قابلیت رفع سلولیت و سفت تر نمودن پوست را نیز دارد و به همین جهت از دیگر شیوه های پیکرتراشی مناسب تر می باشد. از این روش جهت رفع چربی های موضعی قسمت های داخلی و بیرونی ران، بازو، شکم، زانو و باسن استفاده می شود ولی برای بخش هایی مانند سر و قفسه سینه پیشنهاد نمی شود.
نحوه عملکرد شاک ویوتراپی اثر گذاری آن بر لاغری در این مقاله برای شما گفته خواهد شد.

تکنولوژی شاک ویو اورولوژی چیست؟

نخستین دستگاه شاک ویو اورولوژی توسط شرکت اشتورز مدیکال سوئیس با داشتن مدرن ترین تکنولوژی وارد بازار شد. این دستگاه دارای انرژی های کنترل شده و نیز موج صوتی دارای پالس های مکانیکی است. انرژی قدرتمند و کنترل شده ای به وسیله دستگاه شاک ویو بدون ایجاد هیچ گونه دردی و ناراحتی برای فرد، به بافت های گوناگون بدن وارد می شود. این روش برای درمان افرادی که به اختلال نعوظ مبتلا هستند بسیار مناسب می باشد و جزو جدیدترین شیوه ها در این زمینه به حساب می آید و می تواند نعوظ را به صورت طبیعی بهبود دهد.
علاوه بر این برای درمان بیماری های عضلانی و اسکلتی موثر می باشد. این دستگاه سوخت و ساز بدن را تحریک، گردش خون را بهبود و خون رسانی به بافت های آسیب دیده را افزایش می دهد و به این ترتیب کمک زیادی به بازسازی و تقویت این بافت ها می کند.

روش آکوستیک ویو تراپی (الکترو آکوستیک تراپی ) چیست؟

با پیشرفت نمودن سیستم های رادیال شاک ویو و بررسی های بالینی گوناگون، نسلی جدید از دستگاه شاک ویو با عنوان اکوستیک تراپی وارد بازار شد. به کار گیری از جریان الکتریکی در سیستم های شاک ویو سبب کاهش مدت زمان درمان، کم شدن دوره درمان، اثرگذاری بیشتر شاک ویوها و نیز خودداری از مقاومت بدن در مقابل این امواج خواهد شد. جریانی که در این دستگاه به کار گرفته می شود، موج اچ بوده و به دلیل همسویی تاثیرات بیولوژیکی آن با شاک ویوها، به کار گیری آن ها در یک دستگاه به صورت همزمان دارای سینرژیسم می باشد و سبب افزایش تاثیر گذاری شاک ویوها خواهد شد. با وجود تهاجمی نبودن و عدم ایجاد درد در این روش، ولی همانند شیوه های تهاجمی، فرایند ترمیم بافت در شاک ویو تراپی نیز نیاز به زمان دارد که همین علت سبب می شود برای دستیابی به نتایج مناسب، حداقل سه ماه زمان نیاز باشد. با وجود رقم خوردن نتایج درمانی پس از سه ماه، فرایند بهبودی بعد از اتمام نخستین جلسه درمانی نمایان می شود و بهبودی مناسبی در ساختار پوست ایجاد می شود. به وسیله اپلیکاتور موجود در این دستگاه، انتشار امواج در سطح بدن صورت می گیرد که به این خاطر هیچ آسیب بافتی ایجاد نمی شود.

چه افرادی می توانند برای لاغری موضعی با شاک ویو تراپی مناسب هستند؟

افرادی که دارای چربی های موضعی مقاوم و یا دچار سلولیت در قسمت های پایین تنه و شکم خود می باشند، کاندیدای مناسبی برای درمان با شاک ویوتراپی هستند. شاک ویو تراپی روشی ایمن برای برای لاغری موضعی به حساب می آید ولی با این حال به کارگیری آن برای قسمت های بالاتنه مانند گردن، قفسه سینه و سر مجاز نمی باشد.

آشنایی با مزایای روش شاک ویو تراپی

مزایای روش شاک ویو تراپی عبارتند از :

 •  به مدت 20 دقیقه درمان غیر تهاجمی صورت می گیرد.
 •  به دارویی احتیاج نمی باشد.
 •  در مقایسه با دیگر روش ها عوارض کمتری دارد.
 •  پس از گذشت 6 الی 8 هفته نتایج نمایان می شوند. همچنین از این روش برای درمان های ارتوپدی، لاغری، زیبایی، پوست و رفع سلولیت استفاده می شود.

موارد کاربرد روش شاک ویو پیست؟

شاک ویو به عنوان شیوه ای جدید جهت درمان بیماری های مزمن بافت نرم مناسب می باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 •  خار پاشنه
 •  درد تاندون آشیل
 •  اپی کوندیلیت که به آرنج تنیس باز معروف است.
 •  التهاب مفاصل آرنج، زانو و یا شانه
 •  تاندون همسترینگ
 •  تورم عضلانی
 •  سلولیت
 •  پوست های دارای افتادگی
 •  جوانسازی پوست
 •  اسکار
 •  بهبود دفورمیتی های پوست
 •  استرچ مارک و استریا
 •  رفع ناهمواری هایی که بعد از لیپوساکشن ایجاد شده اند.
 •  لیپوادم

درمان سلولیت به وسیله روش شاک ویو تراپی (آکوستیک ویو تراپی)

به اختلال متابولیک موضعی بافت چربی زیرین پوست، سلولیت گفته می شود که شکل ظاهری بدن را تغییر می دهد. بر اثر این مشکل، تغییرات توپوگرافیک پوست با ایجاد فرورفتگی و نیز ندولاریتی در قسمت پلویک، اندام های تحتانی و نیز شکم نمایان می شود و دلیل مهم آن نیز جمع شدن چربی در زیر پوست است که سبب پرتقالی شدن نمای پوست می شود. این مشکل برای 85 تا 98 درصد از زنان به دلیل صفات ثانویه جنسی در همه جای دنیا اتفاق می افتد. سلولیت به عنوان چاقی محسوب نمی شود، زیرا چاقی بر اثر هیپرپلازی و هیپرتروفی سلول های بافت چربی ایجاد می شود و به ناحیه ویژه ای از بدن اختصاص ندارد. اما سلولیت اغلب مربوط به قسمت های لگن، ران و شکم می باشد و بر اثر هیستوشیمی، مورفولوژی، تغییرات گوناگون ساختار، واکنش های التهابی و بیوشیمیایی به وجود می آید.
سلولیت مسئله ای رایج در زمینه زیبایی بوده که سبب ایجاد عوارض اجتماعی و روانی در همه زنان حتی افرادی که دارای وزن و ظاهری متناسب می باشند، می شود. از جمله شیوه هایی که برای رفع سلولیت مورد استفاده قرا می گیرند می توان به ال پی جی اندرمولوژی، مزوتراپی پوست، رادیو فرکانسی، کرم های موضعی، کرایولیپولیز، لیزر جوانسازی پوست و نیز شاک ویو تراپی اشاره کرد.

چگونگی روند درمان شاک ویو تراپی

به کمک دستگاهی، امواج شوک دهنده به پوست وارد می شوند. شاک ویوها شامل امواج صوتی با انرژی بالا می باشند که در بیرون از بدن ایجاد شده و برای درمان قسمت خاصی از بدن به کار گرفته می شود. امواج مورد استفاده دارای فشارهای مثبت بالا تا 100 مگاپاسکال و نیز فشارهای منفی در بازه 5 الی 10 مگاپاسکال می باشند. بعد از این که امواج تولید شدند، از بافت نرم و محیط مایع عبور کرده و تاثیر خود را بر مرز مشترک دو بافت با امپدانس های گوناگون می گذارد. این امواج در برخورد با مرز مشترک گفته شده به صورت انکسار و انعکاس از راه خود منحرف خواهند شد. این دو مورد انرژی جنبشی را در قسمتی که بافت ها اتصال یافته اند، آزاد می نمایند و تغییرات بافتی را ایجاد می کنند. برای نمونه می توان به خورد شدن سنگ های کلیوی به وسیله میزان خاصی از این انرژی اشاره نمود که این امر در حالی است که همین میزان انرژی سبب شکستگی استخوان نمی شود. نکته قابل اهمیت در برنامه ریزی از به کارگیری شاک ویوها، میزان انرژی آزاد شده در مرز مشترک بافت های گوناگون می باشد.
ناحیه تحت درمان معمولا به شکل عمودی و افقی مورد درمان قرار گرفته و به طور میانگین 3200 الی 4000 پالس در یک جلسه استفاده خواهد شد. بعد از اتمام نخستین جلسه درمانی، الاستیسیته پوست تا 75 درصد افزایش می یابد که این امر بعد از گذشت سه ماه به 95 و در نهایت پس از 6 ماه به 100 درصد خواهد رسید. جلسات درمانی معمولا برای 3 تا 6 هفته و در هر هفته به مدت دو بار انجام می شوند. بعد از پایان یافتن دوره درمان، 6 تا 8 ماه یک بار درمان نگهدارنده پیشنهاد می شود. احتمال نیاز پیدا کردن به جلسات دیگر برای 20 درصد افراد وجود دارد. هر جلسه در حدود 15 الی 30 دقیقه طول می کشد. امکان دارد در مراحل ابتدایی دردهای عمیقی ایجاد شود که ناشی از پیشروی مناسب درمان و تحریک مورد نیاز می باشد. با ادامه یافتن درمان، احساس بی حسی به وجود می آید که سبب کاهش میزان درد می شود.
افراد زیادی پس از نخستین جلسه درمانی، کاهش درد را حس می کنند. در مواقعی امکان دارد فرد در شب دچار درد شود که به کمک کمپرس یخ می توان این مشکل را برطرف نمود. همچنین ممکن است در قسمت مورد نظر کبودی موضعی نیز ایجاد شود.

چه عـوامـلی که سبب ماندگاری درمان می شوند؟

 •  وزن
 •  حالت گردش خون
 •  میزان فعالیت روزانه

بدون در نظر گرفتن موارد گفته شده نیز، ماندگاری نتایج درمان برای 6 تا 12 ماه می باشند. اما اغلب جلسات نگهدارنده به مدت 6 تا 8 ماه بعد از پایان یافتن درمان برای ماندگاری این روش صورت می گیرد.

چه افرادی نمی توانند شاک ویو تراپی را انجام دهند؟

این روش جهت از بین بردن سلولیت و نیز ایجاد لاغری موضعی در شرایط زیر مجاز نمی باشد :

 •  در دوران بارداری و شیردهی
 •  بیماری های پوستی فعال
 •  افرادی که دچار نقص در سیستم ایمنی هستند.
 •  افرادی که تحت شیمی درمانی می باشند.
 •  افرادی که داروهایی مصرف می کنند که می تواند خون را دچار انعقاد کند.
 •  افراد دارای دیابت و یا هیپرکلسترولمی
 •  افراد دارای پیس میکر قلبی
 •  افرادی که دچار سل هستند.
 •  افرادی که دارای زخم پوستی و یا التهاب مزمن در ناحیه مربوطه هستند.
 •  افرادی که دارای بیماری هایی مانند ام اس، صرع، پارکینسون و اختلالات حسی می باشند.
 •  اگر در مسیر جریان الکتریکی، پروتزهای فلزی وجود داشته باشند.
 •  در صورتی که از آنتاگونیست های ویتامین کا استفاده شود.

همچنین به این نکته نیز باید توجه داشت که از این روش نمی توان برای نواحی مانند گردن، سر و قفسه سینه استفاده نمود.

آشنایی با عـوارض جانبی روش شاک ویو تراپی

طراحی اپلیکاتور دستگاه به گونه ای است که سبب منتشر شدن امواج در سطح بدن می شود. به همین خاطر هیچ آسیبی را به بافت ها وارد نمی کند. اما در کل عوارض در حد جزئی و کم می باشند که از جمله آن ها می توان به درد جزئی در طول درمان و نیز قرمزی خفیف پوست اشاره کرد که بعد از انجام شاک ویو تراپی رفع می شوند.

پس از گذشت چه مدتی نتایج قابل مشاهده هستند؟

مناسب ترین نتیجه پس از حداقل 3 ماه از نخستین جلسه ایجاد می شود. با وجود حاصل نتایج به صورت کامل بهد از 3 ماه، بعد از اولین جلسه می توان روند بهبودی را در ساختار پوست ملاحظه نمود.

هزینه روش شاک ویو تراپی چقدر می باشد؟

عواملی از قبیل وسعت و مکان ناحیه مورد نظر و میزان چربی هایی که انباشته شده اند، در تعیین هزینه این روش دخالت دارند. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان تعیین کننده این هزینه می باشند.